Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Rh Faktörünün Anlamı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:

Rh faktörü
Bütün insanlar ya Rh pozitif veya Rh negatif dirler. Bunun anlamı şudur: Rh pozitif insanların kanında bir madde (Rh maddesi) vardır ki bu Rh negatif insanlarda bulunmamaktadır.

Eritroblastoz nedir ?
Aynı zamanda Rh faktörü olarak da adlandırılmış olan eritroblastoz anne ve çocuğun kanlarının birbirine uymayışından dolayı yeni doğan çocuğun kırmızı kan hücrelerinin harap olmasıdır.

Eritroblastoz başka hangi isimlerle adlandırılır ?
a. Rh faktörü hastalığı.
b. Eritroblastoz fetalis.
c. Yeni doğan çocuklarda had sarılık.
d. Yeni doğan çocuklarda had anemi (kansızlık).
e. Yeni doğan çocuklarda hemolyfic hastalık.

İnsanların ne kadarı Rh pozitifdirler ?
Yüzde 85′i. Geriye kalan yüzde 15′i Rh negatif dirler.

Bu kan faktörleri irsî midir ?
Evet.

Hangi şartlar “altında bir ceninin veya yeni doğan “çocuğun Rh problemi olmaz ?
a. Anne Rh pozitifse.
b. Baba ve anne de Rh negatif ise.
Bir Rh negatif anneden ve Rh pozitif babadan doğacak bütün çocuklarda eritroblastoz gelişir mi ?
Hayır. Bu hastalık çok az bir oranında gelişir.

Bu durum neden ileri gelmektedir ?
Rh negatif bir anne rahminde Rh pozitif bir bebek taşımaktadır. Rh pozitif bebeğin kanından bir kısmı annesinin kanına karışarak Rh pozitif antikorların gelişmesine yol açmaktadır. Sırayla bu antikorlar bu sefer çocuğun kan dolaşımına girecekler ve bebeğin kendi kan hücrelerini harap edeceklerdir.

Bu durum yeni doğan çocuğa nasıl tesir eder ?
Çocuğun kırmızı kan hücreleri harap olduğundan çocukta önce anemi yani kansızlık ve bunun sonucunda da sarılık görülür.

Sarılık neden ileri gelmektedir ?
Bebeğin karaciğeri kan dolaşımı ile gelen bütün harap olmuş hücreleri atamadığından bu durum kan dolaşımına büyük miktarda safra boyasının girmesine yol açmaktadır.

Bu durum nasıl anlaşılıyor ?
Çocuğun hayatının ilk yirmi dört saatinde rengi solarak sarımtırak bir renk alır. Bundan başka çocuğun karaciğeri ve dalağının fazla şişmiş olduğu görülür. Kan testleri çocuğun kanında antikorların bulunduğunu gösterir.

Rh faktörü hastalığından ileri gelen sarılık yeni doğumlarda rastlanan normal sarılıktan nasıl ayrılır ?
Çok had safhada olmasından ve doğumdan sonra çok erken (ilk yirmi dört saat içinde) belirmesinden.

Hamilelik esnasında rahimdeki çocukta bu hastalığın olup olmadığı tespit edilebilir mi ?
Evet Her anne doğumdan önce Rh pozitif mi veya Rh negatif mi olduğunu öğrenmelidir. Eğer kanı Rh negatif ise hamileliğinin son aylarında ve haftalarında kanı sık sık muayene olmalı ve kanında antikor bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir. Eğer antikorlar mevcutsa çocuğun bu hastalığa yakalanması ihtimali vardır.

Eritroblastozun tedavisi nedir ?
Doğumdan hemen sonra bebeğin kanı değiştirilmelidir.

Kan değiştirilmesinin anlamı nedir ?
Bebeğin bütün, veya bütüne yakın, kanı alınır ve bunun yerine bir vericinin kanı nakledilir. Vericinin kanında bu tehlikeli antikorlar bulunmadığı önceden tespit edilmelidir. Bu ameliyat ancak bir uzmanın nezaretinde ve kontrolü altında yapılmalıdır.

Kan değiştirilmesinde fazla kan verilmesi gerekebilir mi ?
Evet. Bazı hallerde sarılık iki veya üç gün sonra yeniden kendisini gösterebilir. Bu durumda ikinci bir kan değişimi ve bazı nadir hallerde bir üçüncü değişim bile gerekebilir.

Kan değiştirmeyle eritroblastoz tedavi edilebilir mi ?
Evet. Çok erken yapıldığı takdirde yaklaşık olarak her vaka tedavi edilebilir.

Eritroblastoz tedavi görmediği takdirde ne meydana gelebilir ?
Doğan çocuk kanının fazlasıyla harap olmasından birkaç gün içerisinde ölebilir veya had sarılık beynin bazı kısımlarını tedavi edilemeyecek ölçüde zedeleyebilir.

Beyinde ne gibi arızalar meydana gelebilir ?
Çocukta izpazmos (spacticity) ve had uyuşukluk meydana getirebilir. Bunlar daha sonra geri zekâlılığa, ihtilâçlara ve beyin felcine dönüşebilir.

Kan değişimleri beyin zedelenmelerini önleyebilir mi ?
Evet. Kandan antikorları ve sarılığa neden olan maddeleri çıkarmakla beynin zedelenmesi önlenmektedir. Ancak bu kan değişimi çok erken yapılmalıdır ve sarılık tekrarladığı takdirde yenilenmelidir.

Rh faktörü hastalığı ölü doğumlara neden olabilir mi ?
Evet. Bazı hallerde bu hastalık çocuğun daha rahimdeyken ölmesine, veya doğumdan hemen önce ölmesine neden olmaktadır. Bazı Rh negatif kadınlarda bu hastalıktan dolayısıyla ile birkaç ölü doğum olduğu görülmüştür. Doktorlar şimdi bu gibi ölü doğumları önlemek için doğumdan önce annenin karnını açarak rahimdeki çocuğa kan değişimi yapmaktadırlar.

Bu hastalığı olan çocukların canlı olarak doğması gerçekleşebiliyor mu ?
Evet. Hastalık doğumdan önce tespit edilebilinmişse çocuk, zamanından önce sezaryenle veya erken doğum yaptırmakla, canlı olarak dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi hallerde çocuk doğar doğmaz kanı değiştirilmektedir veya bu çocuğun da ölü doğacağı korkusu mevcutsa o zaman kan değişimi doğumdan önce yukarıda gösterildiği şekilde yapılacaktır.

ilk doğan çocuklarda eritroblastoza rastlanmakta mıdır ?
Genellikle hayır. Çok vakalarda bu hastalık ilk çocuktan sonra doğacak çocuklarda .görülmektedir. Eğer anneye Rh pozitif kan ihtiva eden bir kan nakli veya enjeksiyonu ilk doğumundan önce yapılmışsa o zaman hastalık ilk dünyaya gelecek çocukta da görülebilecektir. Bunun nedeni de doğumdan önce annenin kanma yapılan Rh pozitif kan nakli veya enjeksiyonu ile kanında tehlikeli antikorların gelişmiş olabileceğidir.

Rh faktöründen başka eritroblastoz getirebilecek mekanizmalar var mıdır ?
Evet. Çok hallerde «ABO uyuşmazlığı» faktörü bu hastalığa neden olabilmektedir. Bu halde annenin kanı «O» grubundayken, çocuğun kanı «A» veya «B» grubundandır. Böylece bu hastalık başka bir nedenle meydana gelmiş olur.

Bu hastalığın ABO uyuşmazlığından ileri gelme oranı nedir ?
% 5 ile 10 arası.

Kan değişimi yapıldıktan sonra bebeğin ne kadar süre hastanede kalması gereklidir ?
Bir hafta kadar. Böylece anemi veya sarılığın tekrarlamaması garanti altına alınmış olacaktır. Başka özel tedavi usullerine neden yoktur.

Eritroblastoz hastalığından iyileşen bir çocuğa annesi süt verebilir mi ?
Evet. Eskiden bu antikorların (bunların bir kısmı anne sütünde bulunabilir) memeden emzirme yoluyle çocuğun kanma ulaşmalından korkulmaktaydı. Şimdi bu yolda çocuğa bulaşsalar bile, bu antikorların herhangi bir zarar vermeyeceğini tespit .edilmiştir.

Rh negatif kanı olan” bir annenin rahminde bulunan ve büyük bir ihtimalle Rh faktörü hastalıkla doğabilecek bir çocuğun tedavi usulü var mıdır ?
Evet, bu çocuk annesinin rahmindeyken kendisine kan nakli yapma yöntemleri mevcuttur.

Rh’e hassas olan bir annenin daha sonraki hamileliklerinin eritroblastoz ile sonuçlanmasını önleyebilmek için hassasiyet getiren antikorların gelişmesini önlemenin çareleri var mıdır ?
Evet. Günümüzde mevcut metotlarla bir Rh negatif anneyi ceninin Rh pozitif faktörüne karşı muaf kılmak için usuller vardır. İlk çocuk doğduktan 72 saat sonra Rh negatif, anneye Rhogam olarak adlandırılan bir madde enjeksiyon yoluyla verilmektedir.İkinci bir hamilelikten önce bu enjeksiyon yapılan annelerin, bundan sonra doğacak çocuklarında Rh faktörü hastalığı bulunmayacaktır.


Not: "Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Gargara   Sigarayı Bıraktırma   Hıv Enfeksiyonu Ve Aıds   Meningomyelosel   Göğüs Duvarı Deformiteleri   Kızamık Aşısı   Deri yolu ile zehirlenmeler   Atelektazi Çeşitleri Nelerdir?   Kortizon, Eklem Zedelenmesini Önleyebilir Mi?   Hamilelik Diyeti   Bebeği Sütten Kesme   Bebeklerde Yalancı Emzik   Gıda Zehirlenmeleri   Horlamanın Tedavisi   Endokrinoloji Nedir?   Tifo   Echo Virüsü   Romatizmal polimiyalji Nedir?   Apandisit Hastalığı Ne Kadar Yaygındır?   Astım Kalp Hastalıklarına Yol Açabilir Mi?   Eeg Elektroenselografi   Şuur Kaybı Bilinç Kaybı ve Tedavisi   Karpal Tünel Sendromu Nedir   Tonsil   Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Aids Tehlikesi   Anal Fistül   İdrar Kaçırma Hastalıkları   Saman Nezlesi Nedir Belirtileri Tedavisi   Çıkık, Kırık ve Burkulma   Akupunktur Nasıl Etki Ediyor   Boyun Kireçlenmesi, Boyunda Kireçlenme   Çocuk Egzaması Siyah Melena Nedir?   Tifo Hastasının İyileştiği Nasıl Anlaşılır?   Adult Hipospadias Ve Epispadias   Glomerünolefritin Nedenleri   Beyaz Akıntı   Aids Hastalığının Etkeni   Romatizmal Artrit   Aids Hastaligi Belirtileri Nelerdir Aids Hastasi   Cüzam (Lepra - Hansen hastalığı)   Kulak Estetiği   Pamukçuk Hastalığı Önlenebilir Mi?   Kalıtsal Gırtlak Stridoru Nedir?   Kalınbağırsak İltihabı   Fitizi   Teofilin Zehirlenmesi   Halluks Valgus   Yanık Doktoru Yanık Estetiği   Hamilelikte Aşı   Epiloia Nedir?   Gebelikte Beslenme Nedir?   Distoni Nedir?   Çocuklarda Kansızlık   Pediatrik Ve Alerjik Kbb   Elektrik Kazaları Elektrik Çarpması   Tansiyon   Omorilik Tümörü   Silikoz Teşhisi Nasıl Yapılır?   Beyin Kanaması Çeşitleri   Kronik Hepatit C   Atipik Pnomoni ve Mikoplasma Pnömoni   Subakut Tiroidit   Rehabilitasyon İnme Sonrası Fizik Tedavi   Astım Tedavisiz Geçer Mi?   Yüz Ağrısı Nedir?   Vazodilatasyon Nedir?   Migren Nedir Migren Baş Ağrısı Hastalığı   Diş Estetiği Tedavisi   Astım Nasıl Tedavi Edilir?   Yenidoğan Sarılığı Nedir?   Diş Beyazlatma   Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?   Vakum Cihazı   Testis Torsiyonu Ekstravajinal İntravajinal   Dermatitis Nedir?   Aids Bulaşma Yolları   Nedeni anlaşılmayan zehirlenmeler   Prostat Kanseri İçin Şifalı Bitkiler   Anestezi Nedir (PPT)   Kalp Damar Hastalıkları   Bulaşıcı Hastalıkların Sebepleri   Horlama Hastalığı   Şeker Hastalığı   Gebelikte Kanama Hamilelik Kanamasi   Sünnet ve Cinsel Yaşam   Zona Zona İçin Şifalı Bitkiler   Mamografi   Çiftçi Ciğeri Ne Demektir?   Samyeli Lekesi   Rett Sendromu ve Bozukluğu   Beyin Hastalıkları Beyin Sağlığı   Kafatası Kemiği Kırığı Tedavisi   Karaciğer Sirozu Nedir?   Nefroz Nedir?   Alerjiler Tedavi Edilebilinir Mi?   Kızlık Zarı   Kronik Subdural Hematom   Apandisit Nedir?   Atelektazinin Belirtileri Nelerdir?   Hamilelikte Kasinti Gebelikte Akinti Gelmesi   Yukarı bakan köpek duruşu   Sinüzit Tedavisi   Hepatit G   Besin Alerjisi ve Karın Ağrısı   Burunda Estetik Cerrahi   Larenks Kanseri Nedir?   Ev Tozu Nereden Gelir?   Bağırsak Parazitleri   Anne Sütü Sarılığı   Hipertansiyon Tedavisi   Bebek İçin Ek Gıdalar Nelerdir   Çukur Tabanlık   Antraksın İyileşme Oranları Nedir?   Çene Sinüsündeki Ameliyatlar   Tiroidit Guatr Nodülü   Şeker ve Diş Çürüklerine Etkisi   Tüp Bebek   Eeg Çekimi   Sağlık Tıp Terimleri Sözlüğü - 4   Psöriasis Sedef Hastalığı   Siroza Bağlı Gelişen Karaciğer Yetmezliğinin Semptomları   Serviks Kanseri   Süt Dişleri   Koporoz Kupnoz Hastalığı Çatlamış Kılcal Damar Koporoz Tedavisi   Reflü Nedir   Panik Atak Nedir?   Kuru Öksürük   Lenfoma Belirtileri Nelerdir?   Bebeklerde Yemek Seçme   Parkinson Hastalığı Risk Faktörleri   Perikardit Tüberküloz   Romatizma Kemik ve Kaslar   Çocuk Kundak Yapılması Çocuğun Tuzlanması   Demans Testleri   Kadın Cinsel Anatomi Ve Fizyolojisi   İmmünsüpresif tedavi uygulanan çocuklarda aşılama   Çocuklarda Kulak İlhitabı   Bebeklerde Fıtık Bebek Fıtığı   Obezite Nedir?   Sporcu Beslenmesi   Hemoroid Basur   Memede Kitle   Oküler Protez Göz Protezi   Kemoterapi Sonrası Kontrol   Diabetik Retinopati Nedir?   Çocuklarda Menenjit   Silikon Nedir?   Pelvik Açı Genişlemesi   İllizarov Cerrahisi   Vertigo   Kıl Kisti Tedavisi Kıl Dönmesi Tedavisi   Epididimis Nedir?   Bebeklerde Kabızlık   Akustik Nörinom   Köprücük Kemik, Köprücük Kemiği Nerededir?   Kolesterol Neden Yükselir   Major Depresyon Tedavisi   Anüs Kaşıntısı   Aşılama Çalışmaları   Sinirsel Gerginlik   Alt Çene Kemiği Yüz Kırığı   Derin Beyin Stimülasyonu(dbs)   Cushing Addison   Ekstrasistol Nedir?   Öfke Kontrolü   Karın Germe   Timus Tumorleri Timoma Nedir   Osteoporoz Hastalığı   Alkol Madde Kullanım Bozuklukları   Rotavirüs Aşısı   Kaburgalar, Kaburga Kemiği   Kronik Periodontal Apse   İnme Tedavisi   Böcek ilaçları ile zehirlenme   Hirschsprung Hastalığı   Amipli Dizanteri   Gebelikte Guatr   Adale Romatizması Nedir?   Fallot Tetralojisi Mavi Bebek Hastalığı   Akdeniz Tipi Beslenme Diyet