Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Rh Faktörünün Anlamı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:

Rh faktörü
Bütün insanlar ya Rh pozitif veya Rh negatif dirler. Bunun anlamı şudur: Rh pozitif insanların kanında bir madde (Rh maddesi) vardır ki bu Rh negatif insanlarda bulunmamaktadır.

Eritroblastoz nedir ?
Aynı zamanda Rh faktörü olarak da adlandırılmış olan eritroblastoz anne ve çocuğun kanlarının birbirine uymayışından dolayı yeni doğan çocuğun kırmızı kan hücrelerinin harap olmasıdır.

Eritroblastoz başka hangi isimlerle adlandırılır ?
a. Rh faktörü hastalığı.
b. Eritroblastoz fetalis.
c. Yeni doğan çocuklarda had sarılık.
d. Yeni doğan çocuklarda had anemi (kansızlık).
e. Yeni doğan çocuklarda hemolyfic hastalık.

İnsanların ne kadarı Rh pozitifdirler ?
Yüzde 85′i. Geriye kalan yüzde 15′i Rh negatif dirler.

Bu kan faktörleri irsî midir ?
Evet.

Hangi şartlar “altında bir ceninin veya yeni doğan “çocuğun Rh problemi olmaz ?
a. Anne Rh pozitifse.
b. Baba ve anne de Rh negatif ise.
Bir Rh negatif anneden ve Rh pozitif babadan doğacak bütün çocuklarda eritroblastoz gelişir mi ?
Hayır. Bu hastalık çok az bir oranında gelişir.

Bu durum neden ileri gelmektedir ?
Rh negatif bir anne rahminde Rh pozitif bir bebek taşımaktadır. Rh pozitif bebeğin kanından bir kısmı annesinin kanına karışarak Rh pozitif antikorların gelişmesine yol açmaktadır. Sırayla bu antikorlar bu sefer çocuğun kan dolaşımına girecekler ve bebeğin kendi kan hücrelerini harap edeceklerdir.

Bu durum yeni doğan çocuğa nasıl tesir eder ?
Çocuğun kırmızı kan hücreleri harap olduğundan çocukta önce anemi yani kansızlık ve bunun sonucunda da sarılık görülür.

Sarılık neden ileri gelmektedir ?
Bebeğin karaciğeri kan dolaşımı ile gelen bütün harap olmuş hücreleri atamadığından bu durum kan dolaşımına büyük miktarda safra boyasının girmesine yol açmaktadır.

Bu durum nasıl anlaşılıyor ?
Çocuğun hayatının ilk yirmi dört saatinde rengi solarak sarımtırak bir renk alır. Bundan başka çocuğun karaciğeri ve dalağının fazla şişmiş olduğu görülür. Kan testleri çocuğun kanında antikorların bulunduğunu gösterir.

Rh faktörü hastalığından ileri gelen sarılık yeni doğumlarda rastlanan normal sarılıktan nasıl ayrılır ?
Çok had safhada olmasından ve doğumdan sonra çok erken (ilk yirmi dört saat içinde) belirmesinden.

Hamilelik esnasında rahimdeki çocukta bu hastalığın olup olmadığı tespit edilebilir mi ?
Evet Her anne doğumdan önce Rh pozitif mi veya Rh negatif mi olduğunu öğrenmelidir. Eğer kanı Rh negatif ise hamileliğinin son aylarında ve haftalarında kanı sık sık muayene olmalı ve kanında antikor bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir. Eğer antikorlar mevcutsa çocuğun bu hastalığa yakalanması ihtimali vardır.

Eritroblastozun tedavisi nedir ?
Doğumdan hemen sonra bebeğin kanı değiştirilmelidir.

Kan değiştirilmesinin anlamı nedir ?
Bebeğin bütün, veya bütüne yakın, kanı alınır ve bunun yerine bir vericinin kanı nakledilir. Vericinin kanında bu tehlikeli antikorlar bulunmadığı önceden tespit edilmelidir. Bu ameliyat ancak bir uzmanın nezaretinde ve kontrolü altında yapılmalıdır.

Kan değiştirilmesinde fazla kan verilmesi gerekebilir mi ?
Evet. Bazı hallerde sarılık iki veya üç gün sonra yeniden kendisini gösterebilir. Bu durumda ikinci bir kan değişimi ve bazı nadir hallerde bir üçüncü değişim bile gerekebilir.

Kan değiştirmeyle eritroblastoz tedavi edilebilir mi ?
Evet. Çok erken yapıldığı takdirde yaklaşık olarak her vaka tedavi edilebilir.

Eritroblastoz tedavi görmediği takdirde ne meydana gelebilir ?
Doğan çocuk kanının fazlasıyla harap olmasından birkaç gün içerisinde ölebilir veya had sarılık beynin bazı kısımlarını tedavi edilemeyecek ölçüde zedeleyebilir.

Beyinde ne gibi arızalar meydana gelebilir ?
Çocukta izpazmos (spacticity) ve had uyuşukluk meydana getirebilir. Bunlar daha sonra geri zekâlılığa, ihtilâçlara ve beyin felcine dönüşebilir.

Kan değişimleri beyin zedelenmelerini önleyebilir mi ?
Evet. Kandan antikorları ve sarılığa neden olan maddeleri çıkarmakla beynin zedelenmesi önlenmektedir. Ancak bu kan değişimi çok erken yapılmalıdır ve sarılık tekrarladığı takdirde yenilenmelidir.

Rh faktörü hastalığı ölü doğumlara neden olabilir mi ?
Evet. Bazı hallerde bu hastalık çocuğun daha rahimdeyken ölmesine, veya doğumdan hemen önce ölmesine neden olmaktadır. Bazı Rh negatif kadınlarda bu hastalıktan dolayısıyla ile birkaç ölü doğum olduğu görülmüştür. Doktorlar şimdi bu gibi ölü doğumları önlemek için doğumdan önce annenin karnını açarak rahimdeki çocuğa kan değişimi yapmaktadırlar.

Bu hastalığı olan çocukların canlı olarak doğması gerçekleşebiliyor mu ?
Evet. Hastalık doğumdan önce tespit edilebilinmişse çocuk, zamanından önce sezaryenle veya erken doğum yaptırmakla, canlı olarak dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi hallerde çocuk doğar doğmaz kanı değiştirilmektedir veya bu çocuğun da ölü doğacağı korkusu mevcutsa o zaman kan değişimi doğumdan önce yukarıda gösterildiği şekilde yapılacaktır.

ilk doğan çocuklarda eritroblastoza rastlanmakta mıdır ?
Genellikle hayır. Çok vakalarda bu hastalık ilk çocuktan sonra doğacak çocuklarda .görülmektedir. Eğer anneye Rh pozitif kan ihtiva eden bir kan nakli veya enjeksiyonu ilk doğumundan önce yapılmışsa o zaman hastalık ilk dünyaya gelecek çocukta da görülebilecektir. Bunun nedeni de doğumdan önce annenin kanma yapılan Rh pozitif kan nakli veya enjeksiyonu ile kanında tehlikeli antikorların gelişmiş olabileceğidir.

Rh faktöründen başka eritroblastoz getirebilecek mekanizmalar var mıdır ?
Evet. Çok hallerde «ABO uyuşmazlığı» faktörü bu hastalığa neden olabilmektedir. Bu halde annenin kanı «O» grubundayken, çocuğun kanı «A» veya «B» grubundandır. Böylece bu hastalık başka bir nedenle meydana gelmiş olur.

Bu hastalığın ABO uyuşmazlığından ileri gelme oranı nedir ?
% 5 ile 10 arası.

Kan değişimi yapıldıktan sonra bebeğin ne kadar süre hastanede kalması gereklidir ?
Bir hafta kadar. Böylece anemi veya sarılığın tekrarlamaması garanti altına alınmış olacaktır. Başka özel tedavi usullerine neden yoktur.

Eritroblastoz hastalığından iyileşen bir çocuğa annesi süt verebilir mi ?
Evet. Eskiden bu antikorların (bunların bir kısmı anne sütünde bulunabilir) memeden emzirme yoluyle çocuğun kanma ulaşmalından korkulmaktaydı. Şimdi bu yolda çocuğa bulaşsalar bile, bu antikorların herhangi bir zarar vermeyeceğini tespit .edilmiştir.

Rh negatif kanı olan” bir annenin rahminde bulunan ve büyük bir ihtimalle Rh faktörü hastalıkla doğabilecek bir çocuğun tedavi usulü var mıdır ?
Evet, bu çocuk annesinin rahmindeyken kendisine kan nakli yapma yöntemleri mevcuttur.

Rh’e hassas olan bir annenin daha sonraki hamileliklerinin eritroblastoz ile sonuçlanmasını önleyebilmek için hassasiyet getiren antikorların gelişmesini önlemenin çareleri var mıdır ?
Evet. Günümüzde mevcut metotlarla bir Rh negatif anneyi ceninin Rh pozitif faktörüne karşı muaf kılmak için usuller vardır. İlk çocuk doğduktan 72 saat sonra Rh negatif, anneye Rhogam olarak adlandırılan bir madde enjeksiyon yoluyla verilmektedir.İkinci bir hamilelikten önce bu enjeksiyon yapılan annelerin, bundan sonra doğacak çocuklarında Rh faktörü hastalığı bulunmayacaktır.


Not: "Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Enterobakterileri Karşı Aşılanma   Serebral Palsy Nedir?   Saman Nezlesi Nedir Belirtileri Tedavisi   Meme Bakımı ve Emzirme Teknikleri   Çene Kilitlenmesi (Trismus)   Menisküs Tedavisi   Alerjik kimselerde Aşılama ve Bağışıklık   Bakteri İle Virüs Arasındaki Fark Nedir?   El Ayak Mantarı   Göz Tansiyonu Yüksekliği   Kalça Kemiği   Ani Kalp Durması   Periton Diyaliz   Silikozun Tedavisi Var Mıdır?   Akut Bronşit Şikayetleri   Echo Virüsü Hastalığında Nasıl İlaçlar Kullanılır?   Tansiyon Yükselmesine Bağlı Baş Ağrısı   Burun Polipleri   Doğum Kontrol Yöntemleri   Meningomyelosel   Bebeklerde Anne Sütü ve Önemi   Okulda Alerji Güvenliği   Tüp Bebek Tedavisi Ivf   Vajinal Mantar Vajinal Akıntı   Hepatit D   Gebelikte İlaç Kullanımı Hamilelikte İlaçlar   Ensefalon Nedir?   Gebelikten Okul Çağına Kadar AİDS Virüsü   Glioblastoma Multiforme   Diabetik Retinopati   Fobi Hastalığı ve Panik Anksiyete   Beyin Ölümü Nedir?   Anomalili Kusurlu Bebekler   Allerjik Astım   Beyin Kanaması Nedenleri   Bağışıklık Sistemi   Küçük Hücre Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK)   Dijital Mamografi   Obezite Ve Cinsellik   Migren Tedavisi   Yanık Tedavisi   Mikroplu Hastalıklar   Anal Yetmezlik Anal İnkontinans   Adale Krampları Tedavisi   Yaygın Atelektazi Nedir?   Fasial Paraliz Yüz Felci Yüzfelci   Tükürük Salgısı ve Önemi   Alerji Hastaları İçin Tedavi Önerileri, Alerji Nasıl Engellenir?   Agorafobi Panik Bozukluk   9 Aylık Bebeğin Beslenmesi   Somatizasyon Bozukluğu   Somatizasyon Nedir?   Pediatrik Odioloji   Çocuk Kulak Burun Boğaz   Göz Ağrısı   Anne Sütü Kesilmesi   Boyun Omurları Boyun Omuru   Oküler Protez Göz Protezi   Botoks   Nöro Musculer   Bebeklerde Sarılık   Karpal Tünel Sendromu Kts   Mide Ülseri Tedavisi   Over Kanseri   Penis Büyütme   Parkinsondan Korunma Yolları   Akciğer Ödemi Had Tedavisi   Yabancı Cisim Yutmak ve Çıkarma   Akut Bronşitte Fiziki Bulgular   Yutma Güçlüğü   Çocuklarda Astım   Distimik Bozukluğun Başlıca Özelliği Nedir   Bruselloz İnsandan İnsana Bulaşır Mı ?   Nörosonoloji   Cinsel İsteksizlik Libido Azlığı   Anne Sütü   İntihar Girişimleri Özkıyım Girişimi   Çocuk Hastalıkları Hakkında Bilgiler   Polimyositis ve Dermatomyositis   Tansiyon Nasıl Ölçülür   Karaciğer Kanseri   Antraksın Tedavisi Nasıl Yapılır?   Varislerin Tedavisi   Göz Kapağı Estetiği   Çocuklarda Burun Kanaması Burkulma Yanık   Sistit   Karaciğer İltihabı Hepatit   Dudak Estetiği Nedir?   Sarı Humma   Çocuklarda Kızamık   Cüzam (Lepra - Hansen hastalığı)   Boyun Ağrısının Sebepleri   Erken Boşalma Tedavi Yöntem Ve Teknikleri   Paslı Dil   Bebeklerde Şaşılık Tedavisi   Emosyonel Enkontinans   İnsülin Tedavisi İnsülin Yetmezliği   İdrar Ve Gaz Kaçırma Sorunu   Romatizma   Solunum Bozuklukları ve Tedavisi   Peptik Ülser   Göğüs İskeleti, Toraks Nedir, Toraks Anatomisi   Akciğerlerin Vücuttaki Görevleri Nedir?   Spina Bifida   Anevrizma Belirtileri   Spor Yaralanmaları   Göğüs Yapısı göğüs kafesi   Biyonik Kulak Takılması   Sosyal Fobi   Hidrosefali   Crigler Najjar Sendromu   Cinsel Gücün Düşmanları   Elektra Kompleksi Nedir?   Endouroloji   Lenf Kanseri Tanısı   Diyabetik Damar Hastalığı   Anüs Kaşıntısı   Gammaglobülin ve İmmün yetmezlik Sendromu   Kronik Böbrek Yetmezliği ve Üremi   Çalışan Annelere Çocuk Bakımı Önerileri   Zayıflama Programları   Tonsillektomi   Burun Profili Düzeltme   Anestezi Komplikasyonları   Günümüzde Tifo Nasıl Tedavi Edilir?   İshal Tedavisi   Parkinson Hastalığı Tedavisi ve Pil Takma   Lejyonellosis Lejyon Hastalığı Nedir?   Fallot Tetralojisi Mavi Bebek Hastalığı   Gebelikte Hipotiroidi   Lumbago   Karaciğer Sirozu Nedir?   Donma, Donma Hali, Donma Tedavisi   Cilt Kırışıklığı   Cüzam Nedir?   Diz Yaralanmaları   İçe Şaşılık   Karpal Tünel   Koma, Koma Hali, Koma Nedir?   Arterioskleroz Damar Sertliği   Kokain Zehirlenmesi   Rotavirüs Aşısı   Göğüs Ağrısı Nedenleri   Alerjilerin Mevsimi Var Mıdır?   Böbrek Nakli Ameliyatı   Nefroz   Kranyosinostoz Ameliyatları   Atelektazi Akciğer Büzüşmesi   Kene Nedir?   Çırpınmalar ve Tedavisi   Selülit Nedir?   Kranioplasti   Dejeneratif Disk Hastalığı   Hareket Bozukluğu Cerrahisi   İntestinal Atreziler   Obezite   Aids Hastalığı Belirtileri   Solunum Yollarının Açılması   Varikosel Kısırlık Sebebi Midir?   Sıtma (Malarya Hastalığı)   Yeni Doğmuş Bebeklerde Kan Zehirlenmesi   Mikroplardan Korunma Yolları   Fibromiyalji   Amipli Dizanteri   Antraks Nedir?   Karbon Monoksit Zehirlenmesi   Mongolizm Nedir?   Histerosalpingografi   Kız Çocuklarında İlk Adet Görme Menarş   Addison Hastalığı   Effektif Nedir?   Aşırı Terleme   Ulusal Böbrek Bekleme Listesi   Lösemi Tedavisi   Gaz Zehirlenmesi   Kulak Sağılığı Kulak Temizliği   Bakteriyel Artrit   Sinirsel Gerginlik Nedir?   Frengi Hastalığı ve Tedavisi   Herpes Zoster Virüsü