Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Rh Faktörünün Anlamı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:

Rh faktörü
Bütün insanlar ya Rh pozitif veya Rh negatif dirler. Bunun anlamı şudur: Rh pozitif insanların kanında bir madde (Rh maddesi) vardır ki bu Rh negatif insanlarda bulunmamaktadır.

Eritroblastoz nedir ?
Aynı zamanda Rh faktörü olarak da adlandırılmış olan eritroblastoz anne ve çocuğun kanlarının birbirine uymayışından dolayı yeni doğan çocuğun kırmızı kan hücrelerinin harap olmasıdır.

Eritroblastoz başka hangi isimlerle adlandırılır ?
a. Rh faktörü hastalığı.
b. Eritroblastoz fetalis.
c. Yeni doğan çocuklarda had sarılık.
d. Yeni doğan çocuklarda had anemi (kansızlık).
e. Yeni doğan çocuklarda hemolyfic hastalık.

İnsanların ne kadarı Rh pozitifdirler ?
Yüzde 85′i. Geriye kalan yüzde 15′i Rh negatif dirler.

Bu kan faktörleri irsî midir ?
Evet.

Hangi şartlar “altında bir ceninin veya yeni doğan “çocuğun Rh problemi olmaz ?
a. Anne Rh pozitifse.
b. Baba ve anne de Rh negatif ise.
Bir Rh negatif anneden ve Rh pozitif babadan doğacak bütün çocuklarda eritroblastoz gelişir mi ?
Hayır. Bu hastalık çok az bir oranında gelişir.

Bu durum neden ileri gelmektedir ?
Rh negatif bir anne rahminde Rh pozitif bir bebek taşımaktadır. Rh pozitif bebeğin kanından bir kısmı annesinin kanına karışarak Rh pozitif antikorların gelişmesine yol açmaktadır. Sırayla bu antikorlar bu sefer çocuğun kan dolaşımına girecekler ve bebeğin kendi kan hücrelerini harap edeceklerdir.

Bu durum yeni doğan çocuğa nasıl tesir eder ?
Çocuğun kırmızı kan hücreleri harap olduğundan çocukta önce anemi yani kansızlık ve bunun sonucunda da sarılık görülür.

Sarılık neden ileri gelmektedir ?
Bebeğin karaciğeri kan dolaşımı ile gelen bütün harap olmuş hücreleri atamadığından bu durum kan dolaşımına büyük miktarda safra boyasının girmesine yol açmaktadır.

Bu durum nasıl anlaşılıyor ?
Çocuğun hayatının ilk yirmi dört saatinde rengi solarak sarımtırak bir renk alır. Bundan başka çocuğun karaciğeri ve dalağının fazla şişmiş olduğu görülür. Kan testleri çocuğun kanında antikorların bulunduğunu gösterir.

Rh faktörü hastalığından ileri gelen sarılık yeni doğumlarda rastlanan normal sarılıktan nasıl ayrılır ?
Çok had safhada olmasından ve doğumdan sonra çok erken (ilk yirmi dört saat içinde) belirmesinden.

Hamilelik esnasında rahimdeki çocukta bu hastalığın olup olmadığı tespit edilebilir mi ?
Evet Her anne doğumdan önce Rh pozitif mi veya Rh negatif mi olduğunu öğrenmelidir. Eğer kanı Rh negatif ise hamileliğinin son aylarında ve haftalarında kanı sık sık muayene olmalı ve kanında antikor bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir. Eğer antikorlar mevcutsa çocuğun bu hastalığa yakalanması ihtimali vardır.

Eritroblastozun tedavisi nedir ?
Doğumdan hemen sonra bebeğin kanı değiştirilmelidir.

Kan değiştirilmesinin anlamı nedir ?
Bebeğin bütün, veya bütüne yakın, kanı alınır ve bunun yerine bir vericinin kanı nakledilir. Vericinin kanında bu tehlikeli antikorlar bulunmadığı önceden tespit edilmelidir. Bu ameliyat ancak bir uzmanın nezaretinde ve kontrolü altında yapılmalıdır.

Kan değiştirilmesinde fazla kan verilmesi gerekebilir mi ?
Evet. Bazı hallerde sarılık iki veya üç gün sonra yeniden kendisini gösterebilir. Bu durumda ikinci bir kan değişimi ve bazı nadir hallerde bir üçüncü değişim bile gerekebilir.

Kan değiştirmeyle eritroblastoz tedavi edilebilir mi ?
Evet. Çok erken yapıldığı takdirde yaklaşık olarak her vaka tedavi edilebilir.

Eritroblastoz tedavi görmediği takdirde ne meydana gelebilir ?
Doğan çocuk kanının fazlasıyla harap olmasından birkaç gün içerisinde ölebilir veya had sarılık beynin bazı kısımlarını tedavi edilemeyecek ölçüde zedeleyebilir.

Beyinde ne gibi arızalar meydana gelebilir ?
Çocukta izpazmos (spacticity) ve had uyuşukluk meydana getirebilir. Bunlar daha sonra geri zekâlılığa, ihtilâçlara ve beyin felcine dönüşebilir.

Kan değişimleri beyin zedelenmelerini önleyebilir mi ?
Evet. Kandan antikorları ve sarılığa neden olan maddeleri çıkarmakla beynin zedelenmesi önlenmektedir. Ancak bu kan değişimi çok erken yapılmalıdır ve sarılık tekrarladığı takdirde yenilenmelidir.

Rh faktörü hastalığı ölü doğumlara neden olabilir mi ?
Evet. Bazı hallerde bu hastalık çocuğun daha rahimdeyken ölmesine, veya doğumdan hemen önce ölmesine neden olmaktadır. Bazı Rh negatif kadınlarda bu hastalıktan dolayısıyla ile birkaç ölü doğum olduğu görülmüştür. Doktorlar şimdi bu gibi ölü doğumları önlemek için doğumdan önce annenin karnını açarak rahimdeki çocuğa kan değişimi yapmaktadırlar.

Bu hastalığı olan çocukların canlı olarak doğması gerçekleşebiliyor mu ?
Evet. Hastalık doğumdan önce tespit edilebilinmişse çocuk, zamanından önce sezaryenle veya erken doğum yaptırmakla, canlı olarak dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi hallerde çocuk doğar doğmaz kanı değiştirilmektedir veya bu çocuğun da ölü doğacağı korkusu mevcutsa o zaman kan değişimi doğumdan önce yukarıda gösterildiği şekilde yapılacaktır.

ilk doğan çocuklarda eritroblastoza rastlanmakta mıdır ?
Genellikle hayır. Çok vakalarda bu hastalık ilk çocuktan sonra doğacak çocuklarda .görülmektedir. Eğer anneye Rh pozitif kan ihtiva eden bir kan nakli veya enjeksiyonu ilk doğumundan önce yapılmışsa o zaman hastalık ilk dünyaya gelecek çocukta da görülebilecektir. Bunun nedeni de doğumdan önce annenin kanma yapılan Rh pozitif kan nakli veya enjeksiyonu ile kanında tehlikeli antikorların gelişmiş olabileceğidir.

Rh faktöründen başka eritroblastoz getirebilecek mekanizmalar var mıdır ?
Evet. Çok hallerde «ABO uyuşmazlığı» faktörü bu hastalığa neden olabilmektedir. Bu halde annenin kanı «O» grubundayken, çocuğun kanı «A» veya «B» grubundandır. Böylece bu hastalık başka bir nedenle meydana gelmiş olur.

Bu hastalığın ABO uyuşmazlığından ileri gelme oranı nedir ?
% 5 ile 10 arası.

Kan değişimi yapıldıktan sonra bebeğin ne kadar süre hastanede kalması gereklidir ?
Bir hafta kadar. Böylece anemi veya sarılığın tekrarlamaması garanti altına alınmış olacaktır. Başka özel tedavi usullerine neden yoktur.

Eritroblastoz hastalığından iyileşen bir çocuğa annesi süt verebilir mi ?
Evet. Eskiden bu antikorların (bunların bir kısmı anne sütünde bulunabilir) memeden emzirme yoluyle çocuğun kanma ulaşmalından korkulmaktaydı. Şimdi bu yolda çocuğa bulaşsalar bile, bu antikorların herhangi bir zarar vermeyeceğini tespit .edilmiştir.

Rh negatif kanı olan” bir annenin rahminde bulunan ve büyük bir ihtimalle Rh faktörü hastalıkla doğabilecek bir çocuğun tedavi usulü var mıdır ?
Evet, bu çocuk annesinin rahmindeyken kendisine kan nakli yapma yöntemleri mevcuttur.

Rh’e hassas olan bir annenin daha sonraki hamileliklerinin eritroblastoz ile sonuçlanmasını önleyebilmek için hassasiyet getiren antikorların gelişmesini önlemenin çareleri var mıdır ?
Evet. Günümüzde mevcut metotlarla bir Rh negatif anneyi ceninin Rh pozitif faktörüne karşı muaf kılmak için usuller vardır. İlk çocuk doğduktan 72 saat sonra Rh negatif, anneye Rhogam olarak adlandırılan bir madde enjeksiyon yoluyla verilmektedir.İkinci bir hamilelikten önce bu enjeksiyon yapılan annelerin, bundan sonra doğacak çocuklarında Rh faktörü hastalığı bulunmayacaktır.


Not: "Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Peptik Ulkus Ülser   Tifüs Hastalığı   Vücudda Ateş Ölçülebilir Yerler   Kolloid Kist   Travmatik Stres Bozukluğu   Endokrin Bez   Enfeksiyöz Mononükleoz Nedir?   Beyin Hasarı ve Anestezi   Hyelofibrol   Cüzzamın Tedavi Yolları   Boşaltım Sistemi   Keratokonus Belirtileri   Ağrılı Kas Kasılmaları   Nezle Nedir?   Bel Soğukluğundan Korunma Yolları   Karaciğer Sirozu Nedir?   sag-kalp-yetmezligi.html   Yemek Borusu Hastalıkları   Hepatit C Tedavisi   İyi Kolesterol   Enkübasyon Nedir?   Larenks Kanseri Nedir?   Hamilelikte Aşı   Satılık Böbrek   Çocuklarda İşitme Kayıpları   Sigarayı Bırakan Bir İnsanın Vücudundaki Olumlu Gelişmeler Nelerdir?   Miyokard Enfarktüsü Akut   Yüzde Ödem Tedavisi   Sertleşme Sorunları   Rayno Fenomeni   Göz Çevresi Bakımı Göz Sağlığı   Dang Hastalığı Nedir?   Diabet Şeker Hastalığı   Crataegus   Diş Apsesi ve İltihap Tedavisi   Hepatit C   Anne Sütü Sarılığı   Gastroözefageal Reflü Özefajit   Anaplastik Tiroid Kanseri   Karaciğer Primer Habis Tümörleri   Egzama Tedavisi   Burun Ameliyatı   Vajina estetigi Vajina Daraltma Vajinoplasti   Obesite Obezite Cerrahisi Şişmanlık Tedavisi   Boyun Düzleşmesi   Laparoskopik Lazer   Diş Ve Diş Çekimi Ağrısı   Çocuklarda Beslenme   Sindirim yolu ile zehirlenmeler   Göz Ağrısı Yanması Tedavisi   Bel Ağrılarından Korunma Yolları   Karaciğer Nakli Kimlere Yapılır?   Bağırsak Parazitleri   Katarakt Nedenleri   Liver Transplant Turkey   Premamatür bebeklerin beslenmesi   Bebek Cinsiyet Tayini   Bademcik Ameliyatı   Kornea   Küme Baş Ağrısı   Chlamydial Enfeksiyonlar   Konjektal Cerrahi   Ses Telleri   Ateşli Eklem Romatizması   Arpacık Tedavisi   Yapay Solunum Suni Solunum   Besin Zehirlenmesi ve Besin Alerjisi   Vulva-vajen Kanseri   Hamilelikte Yolculuk Gebelikte Seyahat   Üretra Darlığı   Amniyosentez Nedir   Parkinson Hastalığı Belirtileri   Disk Kayması   Deri Alerjisi ve Egzama Hastalığı   Reaktif Artrit Steril   Çıkıklar   Astım Tedavisiz Geçer Mi?   Boşaltım Sistemi Hastalıkları   Ekstrapiramidal Sendromlar Nedir?   Çay ve Kahvenin Zararları   Cüzzamın Belirtileri Nelerdir?   El Parmaklarının Damar Hastalıkları   Yumurta Kolesterol Açısından Kötü Mü?   Yaz İshali   Emülgatör Nedir?   Böbrek Naklinde Doku Uyumu   Rotavirüs Aşısı   Menisektomi   Glomerülonefrit Belirtileri   Kan Çıbanı ve Tedavisi   Asbestosis Nedir?   Kızamıkla İlgili Merak Ettikleriniz   Allerjik Nezle Neden Önemlidir?   Kalp Masajı Nasıl Yapılır?   Tifonun Yayılmasını Önlemek   Amipli Dizanterinin Nedenleri   Posalı Yiyeceklerin Önemi   Gebelikte Sigara   Deri Alerjisi Nasıl Oluşur?   Manyetik Rezonans Görüntüleme Mrı   Anjiofibromlar   Diş Gıcırdatma Nedir?   Bel Soğukluğu Tedavisi   Elektropleksi   Çekiç Parmak   Diş ve Ağız Sağlığını Bozan Nedenler   Alkol Zehirlenmesi Tedavisi   Deniz Anası Isırması   Romatizma Boyun Ağrısı ve Bursit   Tüp Bebek Maliyetleri   Konuşma ve Ses Bozuklukları   Alerjik Astımdan Korunma   Topuk Dikeni   Gastroskopi   Kulunç Romatizması   Safra Taşı Belirtileri   Gömülü Dişler   Dismenore Sancılı Adet   Periferik Anevrizmalar   Sigara Alışkanlığı Sigara Bırakma   Kronik böbrek yetmezliği   Zigoma Elmacık Kemiği Mandibula   Osteoartrit En Çok Hangi Eklemlerde Görülür?   Echo Virüsü Hastalığı Nedir?   Hemoperitoneum Travma Kanama   Kızlık Zarı Dikimi   Paget Hastalığı Nedir?   Metabolizmayı Özellikle Güçlendiren Yiyecekler Var Mı?   Yüksek Tansiyon Tedavisi   Tüp Bebek Fiyatları   Kist Hidatik Karaciğer Kisti   Tikler   Çekirge Duruşu   Kalp Krizinden Korunma   Paratiroid Bezi Bozuklukları   Saman Nezlesinin Tedavisi Nedir?   Prostat Kanseri Belirtileri   Tifo Taşıyıcısı Ne Demektir?   Menapoz Hastalıkları   Glokom   Kadın Eşcinselliği   Akut Bronşit   Tüp Bebek Mikroenjeksiyon Icsı   Arteriyovenöz Malformasyon   İris İltihabı İritis   Kistik Fibroz   Hipoparatiroidizm   Klamidya Hastalığı   Mikrop Nasıl Bulaşır?   Effüzyon Nedir?   Kısırdöngü   Alkol Bağımlılığının İlaç İle Tedavisi   Kalınbağırsak İltihabı   Bayılma   Mide Ağrısı   Yaşa Bağlı Makula Dejeneresansı   Beyin Hastalıklari ve Tedavisi   Gözün Yapısı Göz Anatomisi   Aids Nedir Aids Hastaligi Hakkinda Bilgi   Burunun Yapı Ve Fonksiyonu Nedir?   Burun Estetiği Ameliyatı   Zayıflama Kilo Verme Diyet   Worm Kemikleri Worm Kemiği   Günlük Baş Ağrısı   Bel Soğukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?   Çocuklarda Duyma Bozuklukları   Gebelikten Okul Çağına Kadar AİDS Virüsü   Göğüs Omurları Göğüs Omuru   Periferik Sinir Hastalıkları Cerrahisi   Elektrik Kazaları Elektrik Çarpması   Testis Hastalıkları Ve Cinsellik   Diyaliz Korkusu   Bebeklerde Deri Hastalıkları   Kabakulak Hastalığı   Akupunktur   Annelik ve Bebek Bakımı, Bebeğin Aylık Bakımı   Kulak Çınlaması Nedir?   Ventrikül Genişlemesi   Anomalili Kusurlu Bebekler   Erkeklerde İdrar Kaçırma