Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Rh Faktörünün Anlamı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:

Rh faktörü
Bütün insanlar ya Rh pozitif veya Rh negatif dirler. Bunun anlamı şudur: Rh pozitif insanların kanında bir madde (Rh maddesi) vardır ki bu Rh negatif insanlarda bulunmamaktadır.

Eritroblastoz nedir ?
Aynı zamanda Rh faktörü olarak da adlandırılmış olan eritroblastoz anne ve çocuğun kanlarının birbirine uymayışından dolayı yeni doğan çocuğun kırmızı kan hücrelerinin harap olmasıdır.

Eritroblastoz başka hangi isimlerle adlandırılır ?
a. Rh faktörü hastalığı.
b. Eritroblastoz fetalis.
c. Yeni doğan çocuklarda had sarılık.
d. Yeni doğan çocuklarda had anemi (kansızlık).
e. Yeni doğan çocuklarda hemolyfic hastalık.

İnsanların ne kadarı Rh pozitifdirler ?
Yüzde 85′i. Geriye kalan yüzde 15′i Rh negatif dirler.

Bu kan faktörleri irsî midir ?
Evet.

Hangi şartlar “altında bir ceninin veya yeni doğan “çocuğun Rh problemi olmaz ?
a. Anne Rh pozitifse.
b. Baba ve anne de Rh negatif ise.
Bir Rh negatif anneden ve Rh pozitif babadan doğacak bütün çocuklarda eritroblastoz gelişir mi ?
Hayır. Bu hastalık çok az bir oranında gelişir.

Bu durum neden ileri gelmektedir ?
Rh negatif bir anne rahminde Rh pozitif bir bebek taşımaktadır. Rh pozitif bebeğin kanından bir kısmı annesinin kanına karışarak Rh pozitif antikorların gelişmesine yol açmaktadır. Sırayla bu antikorlar bu sefer çocuğun kan dolaşımına girecekler ve bebeğin kendi kan hücrelerini harap edeceklerdir.

Bu durum yeni doğan çocuğa nasıl tesir eder ?
Çocuğun kırmızı kan hücreleri harap olduğundan çocukta önce anemi yani kansızlık ve bunun sonucunda da sarılık görülür.

Sarılık neden ileri gelmektedir ?
Bebeğin karaciğeri kan dolaşımı ile gelen bütün harap olmuş hücreleri atamadığından bu durum kan dolaşımına büyük miktarda safra boyasının girmesine yol açmaktadır.

Bu durum nasıl anlaşılıyor ?
Çocuğun hayatının ilk yirmi dört saatinde rengi solarak sarımtırak bir renk alır. Bundan başka çocuğun karaciğeri ve dalağının fazla şişmiş olduğu görülür. Kan testleri çocuğun kanında antikorların bulunduğunu gösterir.

Rh faktörü hastalığından ileri gelen sarılık yeni doğumlarda rastlanan normal sarılıktan nasıl ayrılır ?
Çok had safhada olmasından ve doğumdan sonra çok erken (ilk yirmi dört saat içinde) belirmesinden.

Hamilelik esnasında rahimdeki çocukta bu hastalığın olup olmadığı tespit edilebilir mi ?
Evet Her anne doğumdan önce Rh pozitif mi veya Rh negatif mi olduğunu öğrenmelidir. Eğer kanı Rh negatif ise hamileliğinin son aylarında ve haftalarında kanı sık sık muayene olmalı ve kanında antikor bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir. Eğer antikorlar mevcutsa çocuğun bu hastalığa yakalanması ihtimali vardır.

Eritroblastozun tedavisi nedir ?
Doğumdan hemen sonra bebeğin kanı değiştirilmelidir.

Kan değiştirilmesinin anlamı nedir ?
Bebeğin bütün, veya bütüne yakın, kanı alınır ve bunun yerine bir vericinin kanı nakledilir. Vericinin kanında bu tehlikeli antikorlar bulunmadığı önceden tespit edilmelidir. Bu ameliyat ancak bir uzmanın nezaretinde ve kontrolü altında yapılmalıdır.

Kan değiştirilmesinde fazla kan verilmesi gerekebilir mi ?
Evet. Bazı hallerde sarılık iki veya üç gün sonra yeniden kendisini gösterebilir. Bu durumda ikinci bir kan değişimi ve bazı nadir hallerde bir üçüncü değişim bile gerekebilir.

Kan değiştirmeyle eritroblastoz tedavi edilebilir mi ?
Evet. Çok erken yapıldığı takdirde yaklaşık olarak her vaka tedavi edilebilir.

Eritroblastoz tedavi görmediği takdirde ne meydana gelebilir ?
Doğan çocuk kanının fazlasıyla harap olmasından birkaç gün içerisinde ölebilir veya had sarılık beynin bazı kısımlarını tedavi edilemeyecek ölçüde zedeleyebilir.

Beyinde ne gibi arızalar meydana gelebilir ?
Çocukta izpazmos (spacticity) ve had uyuşukluk meydana getirebilir. Bunlar daha sonra geri zekâlılığa, ihtilâçlara ve beyin felcine dönüşebilir.

Kan değişimleri beyin zedelenmelerini önleyebilir mi ?
Evet. Kandan antikorları ve sarılığa neden olan maddeleri çıkarmakla beynin zedelenmesi önlenmektedir. Ancak bu kan değişimi çok erken yapılmalıdır ve sarılık tekrarladığı takdirde yenilenmelidir.

Rh faktörü hastalığı ölü doğumlara neden olabilir mi ?
Evet. Bazı hallerde bu hastalık çocuğun daha rahimdeyken ölmesine, veya doğumdan hemen önce ölmesine neden olmaktadır. Bazı Rh negatif kadınlarda bu hastalıktan dolayısıyla ile birkaç ölü doğum olduğu görülmüştür. Doktorlar şimdi bu gibi ölü doğumları önlemek için doğumdan önce annenin karnını açarak rahimdeki çocuğa kan değişimi yapmaktadırlar.

Bu hastalığı olan çocukların canlı olarak doğması gerçekleşebiliyor mu ?
Evet. Hastalık doğumdan önce tespit edilebilinmişse çocuk, zamanından önce sezaryenle veya erken doğum yaptırmakla, canlı olarak dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi hallerde çocuk doğar doğmaz kanı değiştirilmektedir veya bu çocuğun da ölü doğacağı korkusu mevcutsa o zaman kan değişimi doğumdan önce yukarıda gösterildiği şekilde yapılacaktır.

ilk doğan çocuklarda eritroblastoza rastlanmakta mıdır ?
Genellikle hayır. Çok vakalarda bu hastalık ilk çocuktan sonra doğacak çocuklarda .görülmektedir. Eğer anneye Rh pozitif kan ihtiva eden bir kan nakli veya enjeksiyonu ilk doğumundan önce yapılmışsa o zaman hastalık ilk dünyaya gelecek çocukta da görülebilecektir. Bunun nedeni de doğumdan önce annenin kanma yapılan Rh pozitif kan nakli veya enjeksiyonu ile kanında tehlikeli antikorların gelişmiş olabileceğidir.

Rh faktöründen başka eritroblastoz getirebilecek mekanizmalar var mıdır ?
Evet. Çok hallerde «ABO uyuşmazlığı» faktörü bu hastalığa neden olabilmektedir. Bu halde annenin kanı «O» grubundayken, çocuğun kanı «A» veya «B» grubundandır. Böylece bu hastalık başka bir nedenle meydana gelmiş olur.

Bu hastalığın ABO uyuşmazlığından ileri gelme oranı nedir ?
% 5 ile 10 arası.

Kan değişimi yapıldıktan sonra bebeğin ne kadar süre hastanede kalması gereklidir ?
Bir hafta kadar. Böylece anemi veya sarılığın tekrarlamaması garanti altına alınmış olacaktır. Başka özel tedavi usullerine neden yoktur.

Eritroblastoz hastalığından iyileşen bir çocuğa annesi süt verebilir mi ?
Evet. Eskiden bu antikorların (bunların bir kısmı anne sütünde bulunabilir) memeden emzirme yoluyle çocuğun kanma ulaşmalından korkulmaktaydı. Şimdi bu yolda çocuğa bulaşsalar bile, bu antikorların herhangi bir zarar vermeyeceğini tespit .edilmiştir.

Rh negatif kanı olan” bir annenin rahminde bulunan ve büyük bir ihtimalle Rh faktörü hastalıkla doğabilecek bir çocuğun tedavi usulü var mıdır ?
Evet, bu çocuk annesinin rahmindeyken kendisine kan nakli yapma yöntemleri mevcuttur.

Rh’e hassas olan bir annenin daha sonraki hamileliklerinin eritroblastoz ile sonuçlanmasını önleyebilmek için hassasiyet getiren antikorların gelişmesini önlemenin çareleri var mıdır ?
Evet. Günümüzde mevcut metotlarla bir Rh negatif anneyi ceninin Rh pozitif faktörüne karşı muaf kılmak için usuller vardır. İlk çocuk doğduktan 72 saat sonra Rh negatif, anneye Rhogam olarak adlandırılan bir madde enjeksiyon yoluyla verilmektedir.İkinci bir hamilelikten önce bu enjeksiyon yapılan annelerin, bundan sonra doğacak çocuklarında Rh faktörü hastalığı bulunmayacaktır.


Not: "Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Akciğer Embolisi   Apandisit İle Bulantı Ve Kusma   Gastritis   Osteoartritin Belirtileri Nelerdir?   Akut Bronşiolit Tedavisi Obstrüktif Akciğer Hastalığı   Osteoporoz Kemik Erimesi   Menenjit Tüberküloz   Hymen Bekaret Bozma   Karaciğer Kanseri Nedir?   Kistik Fibroz   Echo Virüsü Ciddi Bir Hastalık Mıdır?   Anatomi Nedir İnsan Anatomi Fizyoloji   Gözün Yapısı Göz Anatomisi   Kulaklar   Sıtmanın Teşhisi Nasıl Yapılır?   Romatizma Ağrısı   Göz Kapağı Düşüklüğü Pitosi Z   Çocuklarda Tik Kas Körelmesi   Diz Protezinde Ameliyatsız Tedavi   Melanoma Kanseri Nedir?   Unutkanlık Nasıl Önlenir?   Kuş Gribi Virüsü Enfeksiyonu   Tethered Cord Sendromu   Multipl Subpial Transseksiyon   Boğmaca   Göz Anjiyosu   Emosyon Nedir?   Ağıziçi Tümör Cerrahisi   Samyeli Lekesi   Hamilelikte Çocuk Emzirme   Omuz Tutulması Omuz Ağrısı   Hamilelikte Beslenme   Diğer Nadir Tümörler   Kalça Cerrahisi   Soluk Tıkanmaları ve Tedavisi   Kol Kırıkları Kol Kırığı Tedavisi   Şeker Hastalığını Önlemek İçin Ne Yapılmalı   Göz Kapağı Estetiği Nedir?   El Terlemesi   Tokluk Kemeri Tok Tutan Kemer   Kısırdöngü   Aids Cinsel Hastalık Mıdır?   Tiroid Kanserleri   Vulvar Vestibulit Sendromu   İlaçlar Ve Cinsellik   Apandist Ameliyatı   Bağışıklık Aşıları   Kadınsal Ağrılar   Deri Tahrişi Nedir?   Bel ve Sırt Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir   Spinal Kord Stimülasyonu   Morton Sendromu   Safra Yolu Taşı   Cinsel İsteği Artırma   Kan Çıbanı Kör Çıban Stafilokok   Bilgisayar Ve Boyun Fıtığı   Mesane Kanserinin Tedavisi   Amipli Dizanterinin Nedenleri   Orak Hücreli Anemi Kansızlık   Migren Belirtileri   Difteri Kuş Palazı Aşısı   Endovasküler Embolizasyon   Hodgkin Hastalığı Tedavisi   Diyabet Hastalığı   Doğuştan Göz Tansiyonu   Besin Alerjilerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?   Apandisitin Kesin Tedavisi   Kulak Çınlaması   Anestezi ve Titreme   Eritroblastozun Tedavisi Nedir?   Kulak Sağılığı Kulak Temizliği   3 Aylık Bebek Beslenmesi   Plörezi ve Göğüs Ağrısı   Aşıların Yan etkileri   Siğil   Yeni Doğan Sünneti Nedir?   Yanık Yanık Şoku Yanık Merkezi Yanık Ünitesi   Diz Artritinde Ameliyat Olmazsa Ne Olur?   Hamilelikte Kontrol Gebelikte Doktor Kontorlu   Kan Çıbanı ve Tedavisi   Cinsel İlişki Sırasında Ağrının Nedenleri   Hallitosiz Ağız Kokusu   Doğuştan Kalça Çıkığı Tanısı   Migren Tedavisi   Glomerünolefritin Nedenleri   Tıp Anestezileri Hangileridir?   Labioplasti   Solunum Yolu Tıkanıklığı   Tansiyon Yüksekliği   Erkek Kısırlığı   Obezite Nedenleri   Gebelikte Hipotiroidi   Devlik Hastalığıjigantizm Hastası Akromegali   Subakut Tiroidit   Atelektazinin Belirtileri Nelerdir?   Alerjiler Tedavi Edilebilinir Mi?   Cinsel Estetik   Gebeliğe Hazırlık Nedir?   Romatoid Artrit   Serum hastalığı Nedir?   Sinus Kanseri   Adale Çekilmesi   Parkinson Hastalığı Tedavisi   Fonksiyonel Besinler Ne Demektir?   Tuzak Nöropatisi   Çocuklarda İştahsızlık   Haşlanma Nedir?   Karın Hastalığı Tekrarlar Mı?   Erkekte Kısırlık Nedenleri Nelerdir?   Gastrit Tedavisi   Anne Sütü Sarılığı   İnme Nedir?   Anal Fissürler Anüste Çatlak   Weil hastalığı (Leptospiroz)   Kemik Metastaz   Alkol Zehirlenmesi Belirtileri   Etmoid Sinüslere Nasıl Ameliyatlar Yapılır?   Periferik Anevrizmalar   Akut Mediastinitis Hastalığı Nedir?   Alkol ve Kan Hastalıkları   Sigara Bağımlıları İçin Kanserden Korunma Yolları   Bebeklerde Sarılık   Ense Ağrısı   İstenmeyen Doğumlar   Doğum Sonrası Kanama ve Atoni Kanaması   Şişmanlığın Önlenmesi   Pediatrik Odioloji   Alkol Etkileri Solunum Sistemine Zararı   Ekinokok Nedir?   Obezite   Beyin Hasarı ve Anestezi   Cushing   Kordonda Tek Atardamar Bulunması   Barsak Ameliyatları   Üro-onkoloji   Romatizmal Artritin Sebebi Nedir?   İlk Organ Nakli   İdrar Tutamama   Kas Sinir Kavşağı Hastalıkları Myasteni Gravis   Alerjik Durumlarda Erken Teşhis Önemli Midir?   Tükürük Bezi Tümör Cerrahisi   Boyun Fıtığı Ve Kireçlenmesi Tedavisi   Burun Nezlesi   Kaş Kaldırma   Gastroözefageal Reflü Hastalığı   Ezikler   Böbrek Nakli Kimlere Yapılır?   Beta Mikrobu Nedir?   Şişmanlık Fobisi   Göz Kayması   Çocuk Hastalıkları ve Korunma Yolları   Sonomamografi   Bademcik İltihabı ve Anji Hastalığı   Üveitin Belirtileri Ve Nedeni Nedir?   Tozaklamalar Nedir?   Kızıl   Çene Sinüsündeki Ameliyatlar   AİDS Taşıyıcıları ve AİDS Hastaları ile Yaşam   Gleet   Alopesi Saç Dökülmesi Stresse Bağlı Saç Dökülmesi   Şeker Eksikliği Koması   Çıbanlar   Menisküs Tedavisi   Deri Alerjileri Hangileridir?   Çekirge Duruşu   Cinsellik Hakkında Bilgisizlik   Antraks Yaygın Bir Hastalık Mıdır?   Echo Virüsü Hastalığının Belirtileri   Anestezi ve Boğaz Ağrısı   Sağlık Nedir Hastalık Nedir Tanımı   Ağrılı Kas Kasılmaları   Ürtiker Nedir?   Oküloplasti Ve Göz Estetiği   Çocuklarda Sinirlilik ve Sinir Krizleri   Sistektomi   Bebeklerde Susuz Kalma   Sıtma   Gece Körlüğü Göz Tembelliği   Pnömotoraks Nedir   Kronik Subdural Hematom