Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Rh Faktörünün Anlamı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:

Rh faktörü
Bütün insanlar ya Rh pozitif veya Rh negatif dirler. Bunun anlamı şudur: Rh pozitif insanların kanında bir madde (Rh maddesi) vardır ki bu Rh negatif insanlarda bulunmamaktadır.

Eritroblastoz nedir ?
Aynı zamanda Rh faktörü olarak da adlandırılmış olan eritroblastoz anne ve çocuğun kanlarının birbirine uymayışından dolayı yeni doğan çocuğun kırmızı kan hücrelerinin harap olmasıdır.

Eritroblastoz başka hangi isimlerle adlandırılır ?
a. Rh faktörü hastalığı.
b. Eritroblastoz fetalis.
c. Yeni doğan çocuklarda had sarılık.
d. Yeni doğan çocuklarda had anemi (kansızlık).
e. Yeni doğan çocuklarda hemolyfic hastalık.

İnsanların ne kadarı Rh pozitifdirler ?
Yüzde 85′i. Geriye kalan yüzde 15′i Rh negatif dirler.

Bu kan faktörleri irsî midir ?
Evet.

Hangi şartlar “altında bir ceninin veya yeni doğan “çocuğun Rh problemi olmaz ?
a. Anne Rh pozitifse.
b. Baba ve anne de Rh negatif ise.
Bir Rh negatif anneden ve Rh pozitif babadan doğacak bütün çocuklarda eritroblastoz gelişir mi ?
Hayır. Bu hastalık çok az bir oranında gelişir.

Bu durum neden ileri gelmektedir ?
Rh negatif bir anne rahminde Rh pozitif bir bebek taşımaktadır. Rh pozitif bebeğin kanından bir kısmı annesinin kanına karışarak Rh pozitif antikorların gelişmesine yol açmaktadır. Sırayla bu antikorlar bu sefer çocuğun kan dolaşımına girecekler ve bebeğin kendi kan hücrelerini harap edeceklerdir.

Bu durum yeni doğan çocuğa nasıl tesir eder ?
Çocuğun kırmızı kan hücreleri harap olduğundan çocukta önce anemi yani kansızlık ve bunun sonucunda da sarılık görülür.

Sarılık neden ileri gelmektedir ?
Bebeğin karaciğeri kan dolaşımı ile gelen bütün harap olmuş hücreleri atamadığından bu durum kan dolaşımına büyük miktarda safra boyasının girmesine yol açmaktadır.

Bu durum nasıl anlaşılıyor ?
Çocuğun hayatının ilk yirmi dört saatinde rengi solarak sarımtırak bir renk alır. Bundan başka çocuğun karaciğeri ve dalağının fazla şişmiş olduğu görülür. Kan testleri çocuğun kanında antikorların bulunduğunu gösterir.

Rh faktörü hastalığından ileri gelen sarılık yeni doğumlarda rastlanan normal sarılıktan nasıl ayrılır ?
Çok had safhada olmasından ve doğumdan sonra çok erken (ilk yirmi dört saat içinde) belirmesinden.

Hamilelik esnasında rahimdeki çocukta bu hastalığın olup olmadığı tespit edilebilir mi ?
Evet Her anne doğumdan önce Rh pozitif mi veya Rh negatif mi olduğunu öğrenmelidir. Eğer kanı Rh negatif ise hamileliğinin son aylarında ve haftalarında kanı sık sık muayene olmalı ve kanında antikor bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir. Eğer antikorlar mevcutsa çocuğun bu hastalığa yakalanması ihtimali vardır.

Eritroblastozun tedavisi nedir ?
Doğumdan hemen sonra bebeğin kanı değiştirilmelidir.

Kan değiştirilmesinin anlamı nedir ?
Bebeğin bütün, veya bütüne yakın, kanı alınır ve bunun yerine bir vericinin kanı nakledilir. Vericinin kanında bu tehlikeli antikorlar bulunmadığı önceden tespit edilmelidir. Bu ameliyat ancak bir uzmanın nezaretinde ve kontrolü altında yapılmalıdır.

Kan değiştirilmesinde fazla kan verilmesi gerekebilir mi ?
Evet. Bazı hallerde sarılık iki veya üç gün sonra yeniden kendisini gösterebilir. Bu durumda ikinci bir kan değişimi ve bazı nadir hallerde bir üçüncü değişim bile gerekebilir.

Kan değiştirmeyle eritroblastoz tedavi edilebilir mi ?
Evet. Çok erken yapıldığı takdirde yaklaşık olarak her vaka tedavi edilebilir.

Eritroblastoz tedavi görmediği takdirde ne meydana gelebilir ?
Doğan çocuk kanının fazlasıyla harap olmasından birkaç gün içerisinde ölebilir veya had sarılık beynin bazı kısımlarını tedavi edilemeyecek ölçüde zedeleyebilir.

Beyinde ne gibi arızalar meydana gelebilir ?
Çocukta izpazmos (spacticity) ve had uyuşukluk meydana getirebilir. Bunlar daha sonra geri zekâlılığa, ihtilâçlara ve beyin felcine dönüşebilir.

Kan değişimleri beyin zedelenmelerini önleyebilir mi ?
Evet. Kandan antikorları ve sarılığa neden olan maddeleri çıkarmakla beynin zedelenmesi önlenmektedir. Ancak bu kan değişimi çok erken yapılmalıdır ve sarılık tekrarladığı takdirde yenilenmelidir.

Rh faktörü hastalığı ölü doğumlara neden olabilir mi ?
Evet. Bazı hallerde bu hastalık çocuğun daha rahimdeyken ölmesine, veya doğumdan hemen önce ölmesine neden olmaktadır. Bazı Rh negatif kadınlarda bu hastalıktan dolayısıyla ile birkaç ölü doğum olduğu görülmüştür. Doktorlar şimdi bu gibi ölü doğumları önlemek için doğumdan önce annenin karnını açarak rahimdeki çocuğa kan değişimi yapmaktadırlar.

Bu hastalığı olan çocukların canlı olarak doğması gerçekleşebiliyor mu ?
Evet. Hastalık doğumdan önce tespit edilebilinmişse çocuk, zamanından önce sezaryenle veya erken doğum yaptırmakla, canlı olarak dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi hallerde çocuk doğar doğmaz kanı değiştirilmektedir veya bu çocuğun da ölü doğacağı korkusu mevcutsa o zaman kan değişimi doğumdan önce yukarıda gösterildiği şekilde yapılacaktır.

ilk doğan çocuklarda eritroblastoza rastlanmakta mıdır ?
Genellikle hayır. Çok vakalarda bu hastalık ilk çocuktan sonra doğacak çocuklarda .görülmektedir. Eğer anneye Rh pozitif kan ihtiva eden bir kan nakli veya enjeksiyonu ilk doğumundan önce yapılmışsa o zaman hastalık ilk dünyaya gelecek çocukta da görülebilecektir. Bunun nedeni de doğumdan önce annenin kanma yapılan Rh pozitif kan nakli veya enjeksiyonu ile kanında tehlikeli antikorların gelişmiş olabileceğidir.

Rh faktöründen başka eritroblastoz getirebilecek mekanizmalar var mıdır ?
Evet. Çok hallerde «ABO uyuşmazlığı» faktörü bu hastalığa neden olabilmektedir. Bu halde annenin kanı «O» grubundayken, çocuğun kanı «A» veya «B» grubundandır. Böylece bu hastalık başka bir nedenle meydana gelmiş olur.

Bu hastalığın ABO uyuşmazlığından ileri gelme oranı nedir ?
% 5 ile 10 arası.

Kan değişimi yapıldıktan sonra bebeğin ne kadar süre hastanede kalması gereklidir ?
Bir hafta kadar. Böylece anemi veya sarılığın tekrarlamaması garanti altına alınmış olacaktır. Başka özel tedavi usullerine neden yoktur.

Eritroblastoz hastalığından iyileşen bir çocuğa annesi süt verebilir mi ?
Evet. Eskiden bu antikorların (bunların bir kısmı anne sütünde bulunabilir) memeden emzirme yoluyle çocuğun kanma ulaşmalından korkulmaktaydı. Şimdi bu yolda çocuğa bulaşsalar bile, bu antikorların herhangi bir zarar vermeyeceğini tespit .edilmiştir.

Rh negatif kanı olan” bir annenin rahminde bulunan ve büyük bir ihtimalle Rh faktörü hastalıkla doğabilecek bir çocuğun tedavi usulü var mıdır ?
Evet, bu çocuk annesinin rahmindeyken kendisine kan nakli yapma yöntemleri mevcuttur.

Rh’e hassas olan bir annenin daha sonraki hamileliklerinin eritroblastoz ile sonuçlanmasını önleyebilmek için hassasiyet getiren antikorların gelişmesini önlemenin çareleri var mıdır ?
Evet. Günümüzde mevcut metotlarla bir Rh negatif anneyi ceninin Rh pozitif faktörüne karşı muaf kılmak için usuller vardır. İlk çocuk doğduktan 72 saat sonra Rh negatif, anneye Rhogam olarak adlandırılan bir madde enjeksiyon yoluyla verilmektedir.İkinci bir hamilelikten önce bu enjeksiyon yapılan annelerin, bundan sonra doğacak çocuklarında Rh faktörü hastalığı bulunmayacaktır.


Not: "Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç Ekimi
Göğüs büyütme Göğüs küçültmeEtiketler

Dissosiyatif Bozukluklar   Bulaşıcı Sarılık Nerelerde Bulunur?   Disk Hamisi Bel Fıtığı   Anatomi Nedir İnsan Anatomi Fizyoloji   Öfke Kontrolü   Spastik Felç   Kadınlar için Orgazm Teknikleri   Otizm Bozukluklar   Plevra Sıvısının İncelenmesi   Kıl Kisti Tedavisi Kıl Dönmesi Tedavisi   Jinekomasti   Tetanoz, Tetanoz Aşısı   Lösemi   Omurga Kemik Eğrilmesi Skolyoz Lordoz   Katarakt Belirtileri   Şaşılık Tedavisi   Yanık İzi Tedavisi Yanık Nedbesi   Nezle Nedir?   Bademcik İltihabı Tanısı   Diş Gıcırdatma   Çapraz Bağ Cerrahisi   Eksojen Depresyon Nedir?   Akut Akciğer Ödemi ve Tedavisi   Burun Estetiği   Stres Depresyon Stres Atma   Torakoskopi   Trigeminal Nevralji Tedavisi   Meme Dikleştirme   Rehabilitasyon İnme Sonrası Fizik Tedavi   Mide Bulantısı Nedir?   Safra Taşı Belirtileri   Cinsel Yaşam Nedir?   Sarı Nokta Hastalığı   Beyin Anjiyografisi   Bilgisayar kullanımı ve Bel Ağrısı   Aids Testleri İlaçları   Trombotik Trombositopenik Purpura Ttp   Kafatası Kemiği Kırığı Tedavisi   Saç Mantarı   Diabet Hastalığı Ve Cinsel Fonksiyon Bozuklukları   Probiyotik Besin Ne Demektir?   Erken Boşalma Tedavi Yöntem Ve Teknikleri   Kolesterol Ve Yüksek Tansiyon   Eeg Çekimi   Derin Beyin Stimülasyonu   Akne İzi Akne Tedavisi Akne İlaçları   Karbondioksit Zehirlenmesi   Apandisit Ölüme Neden Olabilir Mi?   Vulva-vajen Kanseri   Yaşa Bağlı Makula Dejeneresansı   Vajina Estetiği Nedir?   Fıtık Boğulması Hastalığı   Çocuklarda Aşı Dönemleri   İlaçlar Ve Cinsellik   Böbrek Ağrısı   Günde Kaç Kalori Almalıyım?   Glokom Nedir?   Tifo Hastalığında Kesin Teşhis Nasıl Elde Edilir?   Glokom   Çürük Nedir?   Tansiyon Nasıl Ölçülür   Çekirge Duruşu   Misvak Nasıl Kullanılır?   Göz Kapağının Dışa Dönmesi   Bütün Akciğer Tümörleri Kanserli Midir?   Migren Tedavisi   Boşaltım Sistemi   Çocuklarda Kafatası Travma   Bebek ve Çocuklarda İshal Tedavisi   Tromboflebit   Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı   Lenfoma Tanısı Nasıl Konur?   Yılan Sokmaları İlk Yardım   Glomerülonefrit   Bebeklerde Vitamin   Çocuklarda ve Gençlerde Bel Ağrısı   Bebek Cinsiyet Tayini   Fitizi   İnme Sonrası Konuşma Terapisi   Amfizem Hangi Durumlarda Görülür?   Nöromüsküler Nedir?   Ülser Çeşitleri   Kulak İltihabı ve Tedavisi   Beyin Tümörü Nedir?   Hamilelikte Gebelikte Cinsellik   Yüz Ağrısı   Obezite   Özefagus Kanseri   Akut Sinüzit Sinüzit Belirtileri   Çarpıntı Göğüs Kaburgaları   Alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar, Alerji İlacı, Alerji İlaçları   Akut Bronşiolit Tedavisi Obstrüktif Akciğer Hastalığı   Astım İle İlgili Tıp Terimleri Sözlüğü   Gonartroz Diz Kireçlenmesi   Meme Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir   Bebeklerde Soğuk Algınlığı   Vücut Bilişim Analizi   Fetişizm ve Cinsellik   Bebek Bakımı   Enflamasyon Nedir?   Diş Dolgusu   Dudak Estetiği Fiyatları   Doğuştan Kalça Çıkığı Tanısı   Akciğer Solunum Tikanıklığı   Adale Romatizması Tedavisi   Multipl Subpial Transseksiyon   Kronik Subdural Hematom   Anal Kaşıntı   Deri Alerjileri ve Alerjik Deri   Pallidotomi   Frengi   Fasial Paraliz Yüz Felci Yüzfelci   Panik Atak   Bel Fıtığı Tedavisi   Karaciğer ve Böbrek Koliği   Kansızlık Tedavisi   Aşı Takvimi Nedir?   Septum Deviasyonunun Belirtileri Olur Mu?   Pnömokok   Psikojenik Ereksiyon Kaybı Empotans   Meme Büyütme Nedir?   Astımın Belirtileri Nelerdir?   Sağlıklı Zayıflama Diyeti   Papağan Hastalığı (Pisitakoz)   Kalın Bağırsak Kanseri   Tansiyon Düşüklüğü Değerleri Çeşitleri   Öksürük   Parazitozlara karşı aşılanma   Zehirli Guatr   Bebekte Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı   Virüs Hastalıkları Nasıl Yayılır?   All Çocukluk Dönemi Lösemisi Nedenleri   Diyafrağma Felci   Hiper Aktivite   Sinirsel Gerginlik Nedir?   8 Aylık Bebeğin Beslenmesi   Beyin Kanaması Nedenleri   Kaş Kaldırma Estetiği Nedir?   Soluk Tıkanmaları ve Tedavisi   Reflü Tedavi Merkezleri   Erkeklerde Meme Kanseri   Parkinson Hastalığı   Sarkık Meme   Akciğer Embolisi   Akciğer Apsesi Nasıl Teşhis Edilir   Akciğer Apseleri Neden Olur?   Bruselloz İnsandan İnsana Bulaşır Mı ?   Hemoroid Nedir?   Beyin Cerrahisi   Dogum Kontrol Yontemleri Gebelik Takvimi Spiral   Trigeminal Nevralji   Şişmanlığın Önlenmesi   Hipermetrop Nedir?   Fiziki Alerjinin Belirtileri Nelerdir?   Cinsel Akıntı   Karboksiterapi   Miyokart Enfarktüsü Nedir   Göğüs Yapısı göğüs kafesi   Gaz Zehirlenmeleri   Mandibula Kemiği Nedir?   Ülseri Olanlara Diyet Önerileri   Gizli Şeker Nedir?   Nozokomyal Pnömoni   Karaciğer Primer Habis Tümörleri   Dalak   Yüz Felci Trigeminal Nevralji Tedavisi   Baş Ağrısı Nedir?   Tetanosun Gelişme Süresi Ne Kadardır?   Raşitizm Hastalığı Nedir?   Şekersiz Diyet Diabet   Hipertansiyon Diyeti Yüksek Tansiyon   Sarı Humma Nedir Ve Nasıl Bulaşır?   Bakteriyel Artrit Nedir?   Epilepsi (sara)   Prostat Hastalığı   El Ve Ayak Titremeleri   Sarkom   Kulak Sağılığı Kulak Temizliği   Burun Polipleri Nedir?   Normal Prostat Büyümesi