Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Rh Faktörünün Anlamı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:

Rh faktörü
Bütün insanlar ya Rh pozitif veya Rh negatif dirler. Bunun anlamı şudur: Rh pozitif insanların kanında bir madde (Rh maddesi) vardır ki bu Rh negatif insanlarda bulunmamaktadır.

Eritroblastoz nedir ?
Aynı zamanda Rh faktörü olarak da adlandırılmış olan eritroblastoz anne ve çocuğun kanlarının birbirine uymayışından dolayı yeni doğan çocuğun kırmızı kan hücrelerinin harap olmasıdır.

Eritroblastoz başka hangi isimlerle adlandırılır ?
a. Rh faktörü hastalığı.
b. Eritroblastoz fetalis.
c. Yeni doğan çocuklarda had sarılık.
d. Yeni doğan çocuklarda had anemi (kansızlık).
e. Yeni doğan çocuklarda hemolyfic hastalık.

İnsanların ne kadarı Rh pozitifdirler ?
Yüzde 85′i. Geriye kalan yüzde 15′i Rh negatif dirler.

Bu kan faktörleri irsî midir ?
Evet.

Hangi şartlar “altında bir ceninin veya yeni doğan “çocuğun Rh problemi olmaz ?
a. Anne Rh pozitifse.
b. Baba ve anne de Rh negatif ise.
Bir Rh negatif anneden ve Rh pozitif babadan doğacak bütün çocuklarda eritroblastoz gelişir mi ?
Hayır. Bu hastalık çok az bir oranında gelişir.

Bu durum neden ileri gelmektedir ?
Rh negatif bir anne rahminde Rh pozitif bir bebek taşımaktadır. Rh pozitif bebeğin kanından bir kısmı annesinin kanına karışarak Rh pozitif antikorların gelişmesine yol açmaktadır. Sırayla bu antikorlar bu sefer çocuğun kan dolaşımına girecekler ve bebeğin kendi kan hücrelerini harap edeceklerdir.

Bu durum yeni doğan çocuğa nasıl tesir eder ?
Çocuğun kırmızı kan hücreleri harap olduğundan çocukta önce anemi yani kansızlık ve bunun sonucunda da sarılık görülür.

Sarılık neden ileri gelmektedir ?
Bebeğin karaciğeri kan dolaşımı ile gelen bütün harap olmuş hücreleri atamadığından bu durum kan dolaşımına büyük miktarda safra boyasının girmesine yol açmaktadır.

Bu durum nasıl anlaşılıyor ?
Çocuğun hayatının ilk yirmi dört saatinde rengi solarak sarımtırak bir renk alır. Bundan başka çocuğun karaciğeri ve dalağının fazla şişmiş olduğu görülür. Kan testleri çocuğun kanında antikorların bulunduğunu gösterir.

Rh faktörü hastalığından ileri gelen sarılık yeni doğumlarda rastlanan normal sarılıktan nasıl ayrılır ?
Çok had safhada olmasından ve doğumdan sonra çok erken (ilk yirmi dört saat içinde) belirmesinden.

Hamilelik esnasında rahimdeki çocukta bu hastalığın olup olmadığı tespit edilebilir mi ?
Evet Her anne doğumdan önce Rh pozitif mi veya Rh negatif mi olduğunu öğrenmelidir. Eğer kanı Rh negatif ise hamileliğinin son aylarında ve haftalarında kanı sık sık muayene olmalı ve kanında antikor bulunup bulunmadığı tespit edilmelidir. Eğer antikorlar mevcutsa çocuğun bu hastalığa yakalanması ihtimali vardır.

Eritroblastozun tedavisi nedir ?
Doğumdan hemen sonra bebeğin kanı değiştirilmelidir.

Kan değiştirilmesinin anlamı nedir ?
Bebeğin bütün, veya bütüne yakın, kanı alınır ve bunun yerine bir vericinin kanı nakledilir. Vericinin kanında bu tehlikeli antikorlar bulunmadığı önceden tespit edilmelidir. Bu ameliyat ancak bir uzmanın nezaretinde ve kontrolü altında yapılmalıdır.

Kan değiştirilmesinde fazla kan verilmesi gerekebilir mi ?
Evet. Bazı hallerde sarılık iki veya üç gün sonra yeniden kendisini gösterebilir. Bu durumda ikinci bir kan değişimi ve bazı nadir hallerde bir üçüncü değişim bile gerekebilir.

Kan değiştirmeyle eritroblastoz tedavi edilebilir mi ?
Evet. Çok erken yapıldığı takdirde yaklaşık olarak her vaka tedavi edilebilir.

Eritroblastoz tedavi görmediği takdirde ne meydana gelebilir ?
Doğan çocuk kanının fazlasıyla harap olmasından birkaç gün içerisinde ölebilir veya had sarılık beynin bazı kısımlarını tedavi edilemeyecek ölçüde zedeleyebilir.

Beyinde ne gibi arızalar meydana gelebilir ?
Çocukta izpazmos (spacticity) ve had uyuşukluk meydana getirebilir. Bunlar daha sonra geri zekâlılığa, ihtilâçlara ve beyin felcine dönüşebilir.

Kan değişimleri beyin zedelenmelerini önleyebilir mi ?
Evet. Kandan antikorları ve sarılığa neden olan maddeleri çıkarmakla beynin zedelenmesi önlenmektedir. Ancak bu kan değişimi çok erken yapılmalıdır ve sarılık tekrarladığı takdirde yenilenmelidir.

Rh faktörü hastalığı ölü doğumlara neden olabilir mi ?
Evet. Bazı hallerde bu hastalık çocuğun daha rahimdeyken ölmesine, veya doğumdan hemen önce ölmesine neden olmaktadır. Bazı Rh negatif kadınlarda bu hastalıktan dolayısıyla ile birkaç ölü doğum olduğu görülmüştür. Doktorlar şimdi bu gibi ölü doğumları önlemek için doğumdan önce annenin karnını açarak rahimdeki çocuğa kan değişimi yapmaktadırlar.

Bu hastalığı olan çocukların canlı olarak doğması gerçekleşebiliyor mu ?
Evet. Hastalık doğumdan önce tespit edilebilinmişse çocuk, zamanından önce sezaryenle veya erken doğum yaptırmakla, canlı olarak dünyaya gelebilmektedir. Bu gibi hallerde çocuk doğar doğmaz kanı değiştirilmektedir veya bu çocuğun da ölü doğacağı korkusu mevcutsa o zaman kan değişimi doğumdan önce yukarıda gösterildiği şekilde yapılacaktır.

ilk doğan çocuklarda eritroblastoza rastlanmakta mıdır ?
Genellikle hayır. Çok vakalarda bu hastalık ilk çocuktan sonra doğacak çocuklarda .görülmektedir. Eğer anneye Rh pozitif kan ihtiva eden bir kan nakli veya enjeksiyonu ilk doğumundan önce yapılmışsa o zaman hastalık ilk dünyaya gelecek çocukta da görülebilecektir. Bunun nedeni de doğumdan önce annenin kanma yapılan Rh pozitif kan nakli veya enjeksiyonu ile kanında tehlikeli antikorların gelişmiş olabileceğidir.

Rh faktöründen başka eritroblastoz getirebilecek mekanizmalar var mıdır ?
Evet. Çok hallerde «ABO uyuşmazlığı» faktörü bu hastalığa neden olabilmektedir. Bu halde annenin kanı «O» grubundayken, çocuğun kanı «A» veya «B» grubundandır. Böylece bu hastalık başka bir nedenle meydana gelmiş olur.

Bu hastalığın ABO uyuşmazlığından ileri gelme oranı nedir ?
% 5 ile 10 arası.

Kan değişimi yapıldıktan sonra bebeğin ne kadar süre hastanede kalması gereklidir ?
Bir hafta kadar. Böylece anemi veya sarılığın tekrarlamaması garanti altına alınmış olacaktır. Başka özel tedavi usullerine neden yoktur.

Eritroblastoz hastalığından iyileşen bir çocuğa annesi süt verebilir mi ?
Evet. Eskiden bu antikorların (bunların bir kısmı anne sütünde bulunabilir) memeden emzirme yoluyle çocuğun kanma ulaşmalından korkulmaktaydı. Şimdi bu yolda çocuğa bulaşsalar bile, bu antikorların herhangi bir zarar vermeyeceğini tespit .edilmiştir.

Rh negatif kanı olan” bir annenin rahminde bulunan ve büyük bir ihtimalle Rh faktörü hastalıkla doğabilecek bir çocuğun tedavi usulü var mıdır ?
Evet, bu çocuk annesinin rahmindeyken kendisine kan nakli yapma yöntemleri mevcuttur.

Rh’e hassas olan bir annenin daha sonraki hamileliklerinin eritroblastoz ile sonuçlanmasını önleyebilmek için hassasiyet getiren antikorların gelişmesini önlemenin çareleri var mıdır ?
Evet. Günümüzde mevcut metotlarla bir Rh negatif anneyi ceninin Rh pozitif faktörüne karşı muaf kılmak için usuller vardır. İlk çocuk doğduktan 72 saat sonra Rh negatif, anneye Rhogam olarak adlandırılan bir madde enjeksiyon yoluyla verilmektedir.İkinci bir hamilelikten önce bu enjeksiyon yapılan annelerin, bundan sonra doğacak çocuklarında Rh faktörü hastalığı bulunmayacaktır.


Not: "Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Rh Faktörünün Anlamı Nedir?" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç Ekimi



Etiketler

İshal   Enürez Nedir?   Fenilketonüri Nedir?   Tularemi Nasıl Bulaşır?   Alopesi Saç Dökülmesi Stresse Bağlı Saç Dökülmesi   Travmatik Artrit   Panik Tedavisi   Koroner Stent   Bademciklerin Büyümesi   Alerjiler Kalıtım Yolu İle Geçebilir Mi?   Hemipleji   Alkol Tedavisi Kronik Alkolizm   Göz Kapağı Estetiği Nedir?   Günde 8 Bardak Su İçmek Neden Önemli?   Revaskülarizasyon Ameliyatları   Atelektazi Nasıl Meydana Gelir?   Distimik Bozukluğun Başlıca Özelliği Nedir   Anestezide Karar Verme   Oksijen Yetersizliği   Göğüs Küçültme   Tansiyon   Kafa Tabanı Tümörleri   Sporcularda Bel Ağrısı   Kulak Estetiği   Gözbebekleri İltihabı Nedir?   Tularemi Nasıl Tedavi Edilir?   Dış Gebelik Nedir Dış Gebelik Belirtileri   Zona Zona İçin Şifalı Bitkiler   Apandisit Ölüme Neden Olabilir Mi?   Gebelik Psikolojisi Gebelikte Psikoloji Stres   Ağız ve Dudaklarda Çıkan Yaralar   İyot Zehirlenmesi   Sarılıklar İlgili Bitkisel Çözümler   Tularemi Hastalığı   Bel Soğukluğu Bulaşması Nasıl Önlenebilir?   Akut Kan Kanseri   Hipertansiyon Diyeti Yüksek Tansiyon   Aids Hakkında Sık Sorulan Sorular   Çocuklarda Kabızlık Altına Kaçırma   Melanoma Kanseri   Kene Nedir?   Osteoporoz Tedavisi   Ortakulak İltihabı   Protein Diyeti   Sınav Kaygısı   Sigara Çürük Yapar Mı?   Boyun Ağrılarının Tedavisi   Çocuklarda İshal   Diş Gıcırdatma   Baş Kemikleri - Kafa Kemikleri   İnme Cerrahi Tedavisi   Baş Dönmesi   Bütün Akciğer Tümörleri Kanserli Midir?   Plörezi ve Göğüs Ağrısı   Kronik böbrek yetmezliği   Ağız ve Diş Bakımı   Alerjik Durumlarda Erken Teşhis Önemli Midir?   Göğüs Duvarı Deformiteleri   Sistektomi   İskemik İnme Tedavisi   Ağız Kokusu   Yapay Eklem   Cinsel İlişki Sırasında Ağrının Nedenleri   Tifüs Hastalığı   Beyin Pili   İskorpit Isırması   Ayak Terlemesi   Et Beni Tedavisi   Ankilozan Spondilit Tedavisi   Bel Ve Boyun Fıtığı   Burun Kemiği   Enfeksiyon Sonrası Depresyon   Bağışıklık Sistemi Diyeti   Akciğer Tıkanması Hastalıkları   Vücut Bakımı ve Kozmetik Ürünleri Kullanımında Aids Tehlikesi   Emzirmenin Püf Noktaları   Cinsel Gücü Arttırıcı Maddeler   Migrene Alışmak Migren Tedavisi   Allerjik Nezle Neden Önemlidir?   Fiziki Alerji Nedir?   Kızamık Aşısı   Yaşlılarda Kırık Tedavisi   Tetanos Hastalığı   Çocuklarda Kistik Fibrozis   Erkeklerde İdrar Kaçırma   Menisküs Tamiri   Aids   Deri Mantarı   Pektus Ekskavatum   Çıban Tedavisi   Apandist Ameliyatı   Günlük Baş Ağrısı   Tiroid Tiroit Nodül   Yüksek Tansiyon Nedir?   Herpes Zoster Virüsü   Akciğer Hastalıklarına Bağlı Göğüs Ağrıları   Solunum Yolu Tıkanıklığı   Tularemi Nasıl Önlenebilir?   Çarpıntı Göğüs Kaburgaları   Kalp Krizinden Sonra Cinsellik   Gözaltı Torbası Ameliyatı   Dermatitis Nedir?   Epilepsi (sara)   Mide Kanseri   Perthes Nedir?   Cinsel Dürtünün Az Olma Nedenleri   Döküntü Nedir?   Kramp Girme   Anal Fistül   Çocuklarda Kızamık   İnme Felç Tedavisi   El Kemikleri El Bileği Kemikleri   Anestezi Komplikasyonları   Baş Ağrısı Nedir?   Serum hastalığı Nedir?   Tansiyon Aletleri Özellikleri   Miyom Nedir?   Sessiz İskemi Kalp Krizi   Sıtma   Sarkoidozun Önlenmesi Ve Tedavisi   Alerjik Konjunktivit Göz Nezlesi   Ayak Tarağı Kemikleri   Üveit Nedir?   Kondom Prezervatif Gebelikten Korunma   Ağız İçi Tümörü Belirtileri   Kalın Bağırsak Kanseri İçin Şifalı Bitkiler   Kan Değiştirilmesi   Anjiofibromlar   Alerjiler Psikosomatik Midir?   Göğüs Büyütme   Alerjiler Öldürücü Olur Mu?   Septum Deviasyonunun Belirtileri Olur Mu?   Sağlık Tıp Terimleri Sözlüğü - 3   Yaygın Atelektazi Nedir?   Osteoartrit ve Romatizma Ağrıları   Habis Karaciğer Tümörleri   Atelektazinin Belirtileri Nelerdir?   Gırtlak Kanseri Nedir   Elektroansefalografi Nedir?   Cinsel Bölgede Bit   Boğaz Ağrısı   Damar Tıkanmalarına Bağlı Ağrılar   Koroner BT Anjiyografisi   Çocuklarda Sünnet ve Ruh Sağlığı   Memenin Yeniden Yapılması   Migren Nedir Migren Baş Ağrısı Hastalığı   Akciğer Hastalık Belirtileri Göğüs Ağrısı   Bebekte Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı   Prostat Hastalığı   Damar Sertliği   Alerji Tedavisi, Alerji İçin Tıbbi Testler ve Tedavi Yöntemleri   Parkinson Hastalığı Parkinson Sendromu   Kalp Deliği   Bilgisayar Sırt Çantası ve Bel Ağrısı   Pnömokok Aşısı Nedir?   Çocuklarda Ağlama Sinir Hastalıkları   Dalış Kazaları Denizaltı Dalış   Kolesterol   Adult Hipospadias Ve Epispadias   Yetişkinlerde Ortakulak İltihabı   Çocuklarda Bebeklerde Ateş   Bebek Mamaları   Kas Eklem Ağrıları   Astigmat   Diyafrağma Hernileri, Diafragma Hernisi   Balon İle Sinüzit Tedavisi   Salgın Grip Hastalığı   Dejeneratif Disk Hastalığı   Yüz Kızarması   Worm Kemikleri Worm Kemiği   Nefes Darlığı   Farenjit Tedavisi   Kemik Metastaz   Panik Atak   Bebeklerde Soğuk Algınlığı   Mükoviskoidoz   Kemiklerin Mikroskobik Görünüşü Kemik Terkibi   Bel Ağrısında Kişisel Riskler   Anesteziye Hazırlık   Çiş Kaçırma