Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Kulak İltihabı   Panik Bozukluğun Nedenleri   Gözkapağı İltihabı Nedir?   Yaşlılarda Kalça Kırığı   Cinsel Kimliğin Gelişmesi   Burkulma Nedir?   Panik Bozukluk Panik Atak   Kadın Cinsel Anatomi Ve Fizyolojisi   Menier Sendromu   Serum hastalığı Nedir?   Alkolün Etkileri Kalp ve Damar'a Zararları   İlaç Zehirlenmesi   Sağlık Tıp Terimleri Sözlüğü - 3   Siroza Bağlı Gelişen Karaciğer Yetmezliğinin Semptomları   Misvak Nasıl Kullanılır?   Ağrı Kontrolü - Trigeminal Nevralji   Sellulit Selulit Selülit Tedavisi   Böbrek Hastalıkları   Astım İle İlgili Tıp Terimleri Sözlüğü   Boyun Ağrısının Sebepleri   Kalp Damar Hastalıkları   Ötenazi Hakkı ve Ölüm İsteme   Sinüzit Tedavisi   Nakil Böbreğin Kullanım Süresi   Yara Nasıl Tedavi Edilir   Burun Kanamaları Nasıl Kontrol Altına Alınabilir?   Rinoplasti   Raşitizm   Eeg Nedir?   İç Kulakta Kemikleşme   Alt Islatma   Annelik ve Bebek Bakımı, Bebeğin Aylık Bakımı   Prezervatif Kaput Kondom   Hamilelikte Beyin Kanaması   Abo Kan Uyuşmazlığı   Böbrek Nakli Kimlere Yapılır?   Çocuklarda Kabızlık Altına Kaçırma   Parasetamol Zehirlenmesi   Meme Dikleştirme Nedir?   Şakak Kemiği ? Temporal   Nefrozun Tedavisi Nedir?   Ergenlik Ve Cinsellik   Hamilelikte Bel Agrisi Gebelikte Bas Agrisi   Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?   Bronşektazi   Boyun Ağrıları   Ekosistem Nedir?   Genital Herpes (cinsel Bölgede Uçuk)   Bel Soğukluğu Hangi Rahatsızlıklara Yol Açar?   Doğuştan Göz Tansiyonu   Kokain Zehirlenmesi   Kuru Göz   Guatr için şifalı bitkiler   Bel Kayması Nedir?   Migrenin Nedenleri Migren Neden Oluşur   Ciğerlerin Fonksiyonu Nedir?   Akciğer Hastalık Belirtileri Göğüs Ağrısı   Egzama Nedir?   Alopesi Nedir?   Diabet Şeker Hastalarına Öneriler   Bebek Cinsiyet Tayini   Karın Şişkinliği Nedir?   Diz Protezi   Havale Nöbeti Bilinç Kaybı   Bebeklerde Yatak Islatma   Hepatit B Hepatit C   Bakteriyel Artritin Tedavi Koşulları Nelerdir?   Osteoartrit Önlenebilinir Mi?   Pnömotoraks Nedir   Burunun Yapısı Ve Burun Kırılması   Cinsel İlişki Kaygısı   Akut Bronşit Obstrüktif Akciğer Hastalıkları   Diyabet   Kırık Belirtileri   Ağrı Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir   Erkek Eşcinselliği   Tansiyon   Çene Protez Ameliyatları   İdrar Yolu Enfeksiyonu   Tıp Anestezileri Hangileridir?   Şok Geçiren Hastanın Tedavisi   İlaç Bağımlılığı   Klamidya Hastalığı   Beyin neden Hücre Kaybına uğrar?   Paratiroid Bezi Bozuklukları   Çocuklarda Konuşma Gecikmesi   Lavmanda Kullanılan Solüsyonlar   Pediatrik Ortopedi   Atipik Akciğer Tüberkülozu   Böbrek Nakli Ameliyatı   Arteriyovenöz Malformasyon   Embriyo Nedir?   Mastürbasyon Anal Masturbasyon   Aşk ve Cinsel Hayatta Aids   Entrojeksiyon Nedir?   Adale Sorunları   All Çocukluk Dönemi Lösemisi Nedenleri   Ağız Kokuları   Neden Obezite Cerrahisi?   Tok Tutucu Kemer Mide Kemeri Tokluk Kemeri   Oksijen Tedavisi Oksijen Tüpü Kullanımı   Erkek Üreme Organları   Egzama   Sakroiliak Eklem Ağrısı   Radyoterapi   Anüs Kaşıntısı   Ergenlik Dönemi Sivilceleri   Meme Estetiği Ameliyatı Nedir?   Boyun Ağrısının Nedenleri   Psoryatik artrit (Sedefli artrit)   Bruselloz'a karşı aşılanma   Cüzam Nedir?   Hypostatic Zatürree Nedir?   Apandisit İle Bulantı Ve Kusma   Samyeli Lekesi   Doğar Doğmaz Sünnet   Yüz Felci Trigeminal Nevralji Tedavisi   Burun Kırılması   Bruselloz İnsandan İnsana Bulaşır Mı ?   Bel Agrisi Tanisi ve Teshisi   Paslı Dil   Plörezi Nedir?   Kemiklerin Mikroskobik Görünüşü Kemik Terkibi   Şizofreni İlaçlar Psikozlar   İklim Değişikliği Astıma Yararlı Olabilir Mi?   Sinir Felci   Burun Polipleri Nedir?   Ses Hastalıkları   Akciğer Hastalıklarına Bağlı Göğüs Ağrıları   Temporal Lobektomi   Çocuklarda Kabakulak Hastalığı Tedavisi   Ağrısız Doğum Epidural Anestezi   Stapez Cerrahisi   Protein Diyeti   Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?   Deri Alerjisi ve Egzama Hastalığı   Asd Tedavisi   Prostat Kanseri Tedavisi   Romatizma Tedavisi   Klipsli Ets   İdame Tedavisi Gerektiren Durumlar   Diş Çürüklerinin Tedavisi   Cilt Kanseri   Torasik Outlet Sendromu   Eklem Burkulmalarının Tedavisi   Gleet   Bebeklerde Konak   Siyatik Hastalığı Siyatalji   Mide Duodenum Grafisi   Dalak   Presbiyopi   Gut Bir Ailevi Hastalık Olabilir Mi?   Gammaglobülin ve İmmün yetmezlik Sendromu   Erken Boşalmada Tedavisi   Kesin Gebelik Belirtileri Gebeligin Belirtileri   Cüzzamın Tedavi Yolları   Boğmaca Nasıl Anlaşılır?   Gebelikte Meydana Gelen Kazalar   Rahim Kanseri   Beyin Felci   Pamukçuk   Anne Sütü Sarılığı   Diyaliz Korkusu   Bakteriyel Postpnömonik Plörezi   Nörosonoloji   Artoplasti   Zehirli Guatrın Belirtileri   Koroner Stent   Kalp Krizi Nedir?   Haşimato Hasimato Hastalığı   Karın Ağrıları   Penis Protezi   Gıda Alerjisi   Ağıziçi Tümör Cerrahisi   İş Yaşamında Bel Ağrısı   Akut Bronşit Etkenleri   Wegener Granulomatosis   Bel Ağrısında Risk Faktörleri   Çocuklarda Bronşit   Katarakt Tekrar Edermi