Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Floroskopi X Işını Tanısal Radyoloji   Osteoartrit Tedavi Edilebilir Mi?   Böbrek Kanserinde Hormon Tedavisi   İnfluenza aşısı   Çocuklarda Kabakulak   Anafilaktik Şok Belirtileri   Analitik Psikodinamik Yaklaşımlar   Burun Nezlesi   Günlük Baş Ağrısı   Bebeklerde Zeka Geriliği Mongolizm Nedir?   Omurga Yaralanmaları   Şaşılık   Vitrektomi Retina Hastalıkları   Tifoyu Önleyen Aşılar Ve Tesirleri   Çocuklarda Kulak İlhitabı   Burun Kemiği   Çocuk Ve Gençlerde Depresif Sendromlar   Lavman Uygulamasi Nasil Yapilir   Artrit Hastalığı Cerrahi Tedavisi   Alkol Zehirlenmesi Tedavisi   Kronik Kan Kanserleri   Braın Infarctıon   Eritroblastoz   Alın Kemiği Sinüsü Ameliyatı   Amorotik Kalıtsal Akıl Geriliği Nedir?   Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı   Diş Hekimi Korkusu   Aids Cinsel Hastalık Mıdır?   Akciğer Hastalıklarına Bağlı Göğüs Ağrıları   Kafa Tabanı Tümörleri   Erken Boşalmanın Tedavisi   Bel Soğukluğu   Vulva-vajen Kanseri   Revaskülarizasyon Ameliyatları   Kalça Osteoartriti   Tozun Yol Açtığı Hastalıklar   İshal Diyeti   Atopik Deri İltihabı Nedir?   Kronik Böbrek Yetmezliği ve Glukoz Toleransı   Adale Çekilmesi Tedavisi   Tüp Bebek Tedavisi Ivf   Meme Eşitsizliği(asimetrisi)   Gastrit Tedavisi Nedir?   Ekstrasistol Nedir?   Çocuk Kulak Burun Boğaz   Boğmaca Nedir?   Tifo ve Paratifo Hastalığı   Burun Profili Düzeltme   Kemiklerin Yapısı   Gaz Gaita Kaçırma   Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?   Bebeğin Dışarı Çıkarılması   Çocuklarda Ağlama Sinir Hastalıkları   Gebelikte Beslenme Diyet   Abdominal Aort Anevrizmaları   Omurga Kemik Eğrilmesi Skolyoz Lordoz   Allerjik Nezle Sık Görülen Bir Hastalık Mıdır?   Ağız Kokusu Halitozis   Vakum Cihazı   Normal Penis Gelişimi   Pnömokok   Vaskülit Nedir?   Ülser Ve Sigara   Diabet Hastalığı Ve Cinsel Fonksiyon Bozuklukları   Glomus Tümörleri   Silo İşçisi Hastalığı Nedir?   Dil Kanseri   Gözaltı Torbası Ameliyatı   Mide Kanseri   Blefarit   Kranioplasti   İklim Değişikliği Astıma Yararlı Olabilir Mi?   Hemoroid Tedavisi   Çocuklarda Sünnet   Sağlık Tıp Terimleri Sözlüğü - 4   Bebek Cinsiyet Tayini   Böcek Allerjisi   Akciğer Kanseri İçin Şifalı Bitkiler   Lenfoma Nedir?   Derin Beyin Stimülasyonu   Üveit Nedir?   Migren Tedavisi Çocuklarda Migren   Eng - Elektronörografi   Hirschsprung Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?   El Ve Ayak Titremeleri   Anestezide Bulantı ve Kusma   Nabiz Tansiyon Dakikadaki Nabiz Sayisi   Şeker Hastalığı   Efektör Nedir?   Burun Polipleri   Pediatrik Retinopati   Ağız Kokuları   Bebek İçin Ek Gıdalar Nelerdir   Mide Kelepçesi   Epilepsi (sara)   Sosyal Fobi Nedir?   Diş Eti Hastalıkları Yamuk Dişler   Apandisiti Önlemek İçin Bir Çare Var Mıdır?   Boyun Ağrıları Boyun Fıtığı   Öksürükle Ağızdan Kan Gelmesinin Sebebi Nedir?   Kaval Kemiği, Kaval Kemik, Tibya Nedir?   Sezaryen Operasyonu   Alkol Zehirlenmesi Belirtileri   İnme Geçici İskemik Atak   Frijidite   Hamilelik Lekesi   Kol Kırıkları Kol Kırığı Tedavisi   Subfrenik Abse Nedir?   Boğulmalar Nasıl Önlenir   Akciğer Enfeksiyonları Pnömoni ve Pnömokok   Erkek Protestosu Nedir?   Anestezi İndüksiyonunun Anlamı Nedir?   Aids Kanserler Kaposi Sarkomu Lenfomalar   Kabakulak Hastalığı   Basur   Erkek Üreme Organları   Pelvik Açı Genişlemesi   Hangi Anneler Bebek Emziremez?   Meme Dikleştirme Nedir?   Gece Korkuları   Depresyon   Miyop Nedir?   Hastane Enfeksiyonları   Kronik Farenjit   Yumuşak Doku Romatizması   Mide Rahatsızlıkları Nelerdir?   Tüp Bebek Fiyatları   Ses Hastalıkları   Bel Fıtığı Ağrıları Teşhisi Tedavisi   Sinüzit   Cinsel İlişkinin Yararları   Melanoma Kanseri Nedir?   Burnun Belli Bir Görünüşü Var Mıdır?   Hemipleji   Çocuklarda Kızamık Hastalığı   Astım Tedavisinde Kullanılan İlaçlar   Yarık Damak   Kızlık Zarı Tamiri   İnvaginasyon Çocuklarda İnvajinasyon   Omurilik Felci   Karaciğer Nakli Kimlere Yapılır?   Akne İzi Akne Tedavisi Akne İlaçları   Deniz Anası Isırması   Ağız Kanserleri   Epilepsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler   Hemoroid Nedir?   Besin Alerjisi ve Karın Ağrısı   Satılık Böbrek   Kalp Romatizması   Mongolizm Nedir?   Homopati Nedir?   Gebelikte Bakim Gebelik Döneminde Bakim   Cilt Kanseri   Erkek Ve Kadın Cinselliği   Plörezi Nedir?   Kanserli Hastalarda Ağrı   Ekzama Egzama Deri Döküntüsü Deride Pullanma   Tiroid Bezinin Fazla Çalışması   Boşaltım Sisteminde (böbreklerde) Görülen Hastalıklar Nelerdir?   Doğumdan Sonra Cinsellik   Kemik Pelvis   Periferik Kraniyal Sinir Yaralanmaları   Dalak Ağrısı   Karaciğer Metastaz Nedir?   İltihabi Barsak Hastalık Cerrahisi   Büyük Meme   Kemoterapi Uygulaması   Bir İnsanda Alerji Olduğu Nasıl Anlaşılır?   Alkol ve Madde Bağımlılığı İle İlgili Bilgiler   Meme Dikleştirme   Burun Sinüsleri Nerede Bulunurlar?   Ektopi Nedir?   Mezansefalotomi   Çocuklarda Beyin Kanaması   Boyun Fıtığı Egzersizleri   Botox   Damar Tıkanması   Enfeksiyonu Önlemenin Yolları   Travmatik Artrit Nedir?   Miad Gun Gecmesi Surmaturasyon Nedir