Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Oksijen Toksisitesi, Toksisite Nedir?   Hamilelik Şikayetleri   Alkol Bagimliligi - Alkolizm Nedir?   Saç Dökülmesi   Aids   Kolitist   Egzistansiyel (varoluşçu) Psikiyatri   Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonlari   Akustik Nörinom Nedir?   Birincil Kemik Tümörleri   Baş Ağrısı Migren   Sağlık Tıp Terimleri Sözlüğü - 3   Yirmilik Diş   Kronik Periodontal Apse   Ezikler   Cüzzam Neden İleri Gelir?   Penis Eğriliği Ve Peyroni Hastalığı   Çocuklarda Sinüzit Enfeksiyonu   Çocuklarda Kansızlık   İnfertilite Kısırlık Tedavisi   Kafa Travmaları   Parkinson Hastalığı   Omuz Ağrısı Nedenleri   Mikst Tümörler   Rahim Kanseri Nedir?   Çiftçi Bronşiti   Stroke   Kanserden Korunma Yolları   Erken Boşalmaya Ne Yol Açar ?   Anne Sütü Kesilmesi   Kuş Gribi Virüsü Enfeksiyonu   Afrika Humması Nedir Ve Nasıl Bulaşır?   İçe Şaşılık   Dogmamis Bebegin Anne Karnindaki Gelisimi Evreleri   Boyun Düzleşmesi   Anafilaktik Şok Belirtileri   Plörezi Nedir?   Perikardit Tüberküloz   Effüzyon Nedir?   Nörosonoloji   Adale Sorunları   Alkol Bağımlılığı Alkolizm Alkol Tedavisi   Nabiz Tansiyon Dakikadaki Nabiz Sayisi   Ürtiker Nedir?   Akciğer Embolisi Nedir?   Kolloid Kist   Leğen Kemiği   Gebelikte Hipotiroidi   Anevrizma Belirtileri   Dang Hastalığı Nedir?   Kordosentez Nedir   Kemik Kökenli Sarkomlar   Koroner Arter   Yüz Estetiği Yüz Estetik Ameliyatı   Ankilozan Spondilitin Tanısı   Bebekte Şişme Hali   Tekrarlayan Düşükler   Epilepsi   Anestezi ve Boğaz Ağrısı   Bebeklerde Emzirme Sonrası   Göz Anjiosu   Kısırlık Nedir?   Siyatik Hastalığı Siyatalji   Aşılama   Burun Sinüsleri Nedir?   Genital Herpes (cinsel Bölgede Uçuk)   Endoskopik Yüz Germe   Ergenlik Dönemi Sivilceleri   Kas Erimeleri Omurilik Hastalıkları Als Als Polio   Hemoroid Nedir?   Apandisit Hastalığı Nedir?   Mide ve Onikiparmak Bağırsağı Ülseri   Gırtlak Stridoru İlk Nasıl Görülür?   Arı Sokması   Gıda Zehirlenmeleri   Kaval Kemiği, Kaval Kemik, Tibya Nedir?   Epandimoma   Migren Neden Oluşur Migrenin Nedenleri   Sarı Humma Nedir Ve Nasıl Bulaşır?   Diabetik Retinopati Nedir?   Akut Bronşiolit Tedavisi Obstrüktif Akciğer Hastalığı   Deri ve Vücud Sağlığı   Cinsel Gücün Düşmanları   Premedikasyon Nedir?   Troid-guatr Kanseri   Mesane Kanseri Nörojenik Mesane   Katarakt Ameliyatı Doktorları   Epilepsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler   Gastrit Tedavisi Nedir?   Kas Hastalıkları Tedavisi Myopati   Liposuction Nedir?   Güneş Lekesi Tedavisi   Şeker Hastalığı   Bitkisel Zayıflama Ürünleri İle Kilo Vermek   Pet Positron Emission Tomography   Kan Tükürmek   Küçük Hücre Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK)   Doğar Doğmaz Sünnet   Verem Nedir?   Sağırlık   Alerjik Hastalıklar Hangileridir?   Psöriasis Sedef Hastalığı   Bademciklerin Büyümesi   Kalın Bağırsak Kanseri İçin Şifalı Bitkiler   Alkolün Etkileri Kalp ve Damar'a Zararları   Bel Ağrısında Kişisel Riskler   Sigil Nedir?   Dumping Sendromu Diyeti   Akupunkturda Uyarı Noktaları   Bulaşıcı Veya Salgın Sarılık   Çocuk Ve Gençlerde Depresif Sendromlar   Parkinson Hastalığı Nedenleri ve Alzheimer   Akciğer Lobu Zatürreesi Nedir?   Hipertansiyon Nedir?   Cinsel İşlev Bozuklukları   Eklem Burkulmalarının Tedavisi   Kalp Kapağı Ameliyatı   Kansızlık Nedir?   Tansiyon Nedir   Şişmanlık Fobisi   Endometriozis   Gastrit Belirtileri   Vajen Kanseri   Anaplastik Astrositom   Kontakt Lenslerle Uyunur Mu   Osteoartritin Sonuçları Ne Olabilir?   Omurga Hastalıkları Cerrahisi   Kafa Tabanı Tümörleri   Nefrozun Tedavisi Nedir?   Sarılık   Grip Soğuk Algınlığı Tedavisi   Düzgün oturma ne demektir?   Periferik Nöropati Hastalığı   Safra Kesesi İltihabı Nedir?   Kulak Ameliyatı Nedir?   Zatürree   Çocuklarda Tik Kas Körelmesi   Mikroenjeksiyon Gebe Kalma   Vajinal Kaşıntı Vajinal Akıntı   HIV Enfeksiyonuyla İlgili Tümörler   Açık Kırıklar   Baharatlı Yiyecekler Ülser Yapar Mı?   Akut Kan Kanseri Tedavisi   Doppler Ultrasonografi Arteriyel Venöz   Diyabet Hastalığı   Kuduz Nedir?   Zamansız Yemek   Röntgencilik (Voyörizm)   Sarkoidoz Nedir?   Kan Tükürme Nedenleri   Tansiyon   Internal Podalik Versiyon   Seker Hastalığı Ve Göz   Prolaktinoma   Kirpik Kaynağı Kirpik Dökülmesi   Akupunktur İle Sigara Nasıl Bırakılabilir?   Pontoserebellar Köşe Tümörleri   Böcek ilaçları ile zehirlenme   Hipertrofik Nedbe Keloid   Osteoartrit Tedavi Edilebilir Mi?   Göğüs Büyütme   Besin Alerjisi   Diş Ve Diş Çekimi Ağrısı   Alkol ve Madde Bağımlılığı İle İlgili Bilgiler   Hipofizer Cücelik Büyüme Hormonu Eksikliğine Bağlı Boy Kısalığı   Fiziki Alerjinin Belirtileri Nelerdir?   Zehirli Guatrın Belirtileri   Sünnet Derisi Darlığı   Gastrit   Apandisit Vücudumuzun Neresindedir?   İnme Geçici İskemik Atak   Yılancık Hastalığı   Varislerin Tedavisi   Kalp Damar Hastalıkları   Ayak Ağrısı   İdrar Tıkanıklığı   Anne Sütü Yetersizse, Anne Sütünün Az Olması   Varis Ülseri   Stereotaktik Singulotomi   Besin Zehirlenmesi