Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Skar El Yanığı Yüz Yanığı   Ani Atardamar Tıkanıklığı   Damar Sertliği Tedavisi   Tok Tutucu Kemer Mide Kemeri Tokluk Kemeri   Yenidoğan Sarılığı Nedir?   Sertleşme Sorunları   Talasemi Akdeniz Kansızlığı Anemisi   Testis Torsiyonu Vajinal Tunika   Antenatal Bakım   Varis Ülseri   El Parmaklarının Damar Hastalıkları   Talamotomi   Gelişimsel Bozukluk   Gebelikte Kanama Hamilelik Kanamasi   Yaşlılık Dönemi Olgunluk   Bel Agrisi Tanisi ve Teshisi   Açık Kırıklar   Kadınlarda Orgazm Olamama Anorgazmi   Cinsel Bölgede Bit   Burunun Yapısı Ve Burun Kırılması   Evlilikte İlk Gece Korkusu   Disosiyatif Bozukluk Depersonalizasyon   Vajina Estetiği   Akciğer Apseleri Neden Olur?   Timpanoplasti   Hepatit B Hakkında Bilinmesi Gerekenler   Tecavüz Cinsel Taciz   Şeker Hastalığı Tedavisi   Bebek İsimleri   Pektus Ekskavatum   Diabetik Diyabetik Retinopati   Diyafrağma Felci   Şeker Hastalığını Önlemek İçin Ne Yapılmalı   Çene Kilitlenmesi (Trismus)   Epilepsi Sara Havale Nöbeti   Gebelik Testi   Lazerle Saç Gençleştirme   Anestezi Nedir?   Şeker Hastalığı Tedavisi ve Diyet   Çıkık Nedir?   Estetik Burun Ameliyatı Septum Deviasyonu   Çocukluk Çağı Retin Sorunları   Menenjit Tüberküloz   Kızamıkla İlgili Şifalı Bitkiler   Akut Ve Kronik Gastrit   Ekstrapiramidal Sendromlar Nedir?   Bademciklerin Büyümesi   Hipertansiyon Tedavisi   Karbondioksit Zehirlenmesi   Duvar Kemiği, Çeper Kemiği   Varis Ameliyatları   Yanık ve Yanık Tedavisi   Amorotik Kalıtsal Akıl Geriliği Belirtileri   Kalp Deliği   Vestibüler Schwannoma   Gaz Değişimi Akciğer Fonksiyon Testi   Meme Kanseri Tedavisi Ve Tedavinin Yan Etkileri   Erektil İşlev Bozukluğu Nedenleri   Karın Şişkinliği Nedir?   Anestezi Yapılırken Hangi Gazlar Kullanılır?   Lıposuctıon   Tansiyon   Bunama   Dil İltihabı   Karboksiterapi   Hiper Aktivite   Folliküler Tiroid Kanseri   Spondyliti Nedir?   Varis Nedir?   Kabakulak Hastalığı   Yiyecek Alerjisi; Besin Alerjisi, Gıda Alerjisi, Süt Alerjisi, Balık Alerjisi   Doğuştan Kalça Çıkığı Nedir?   Gebelikte Hipertiroidi   Baep İşitsel Uyandırılmış Potansiyeller   Akciğerlerin Vücuttaki Görevleri Nedir?   Dış Kulak Yolu İltihabı Enfeksiyonu   İşitme Ve Denge Hastalıkları   Şok Geçirme Bilinç Kaybı   Foniatri   Kısırlık Tedavisi   Over Kanseri   Verem Hastalığı   Üretra Darlığı   Oküler Protez Göz Protezi   Göz Kayması   Boyun Egzersizleri   Akrep Sokması   Makat Kanamaları   Vulva   Diş Kanaması   Beyin Anjiyografisi   Koroner Stent   Spastik Kolit Nedir?   Beyin Hastalıkları Beyin Sağlığı   Cinsel Akıntı   Akciğer Kanseri Belirtileri   Göz Kepeği Kirpik Kepeği   Gebelik Sorunları   Gastroskopi   Veba Nasıl Önlenir?   Normal Penis Gelişimi   Silikozun Tedavisi Var Mıdır?   Retrogasserian Radyofrekans Termokoagulasyonu   Devic Hastalığı   Alkol Zehirlenmesi Tedavisi   Beyin Kanaması Nedir   Eksizyon Nedir?   Bebeklerde ve Çocuklarda Aşı Planı   Lenfoma Belirtileri   Öfke Kontrolü   Boyun Ağrısının Nedenleri   Bunamaya Sebep Olan Hastalıklar   Iqs Sigara Bırakma Merkezi   Kordonda Tek Atardamar Bulunması   Horlama Nedenleri Kbb   Bebek Aşı Takvimi   Kordotomi   Hipertiroid Hipotiroid Hipertiroit Hipotiroit   Gonore (belsoğukluğu)   Tifo Nedir?   Kolerayı Önleme Yolları Nelerdir?   Prostat Kanseri Nedir   Ağrı Kontrolü - Trigeminal Nevralji   Çocuklarda Öksürük   Çocuklarda Sünnet ve Ruh Sağlığı   Endoskopi   Enfantil Spazmlar Nedir?   İshal   Damar Tıkanması   İşyerinde Aids Tehlikesi   Kıl Dönmesi   Hangi Türlerde Zatürree Vardır?   Mongolizm Neden İleri Gelir?   Gut Hastalığı   Mide Duodenum Grafisi   Hemanjiom   Astım İle İlgili Tıp Terimleri Sözlüğü   Endokard   Ekzama Egzama Deri Döküntüsü Deride Pullanma   Zayıf Kişilerde Beslenme   Akciğer Kanseri ve Sigara Kullanimi   Asd Tanı Nasıl Konulabilir?   Silo İşçisi Hastalığı Nedir?   Tifonun Yayılmasını Önlemek   Burun Kanaması Tedavisi   Sep Duyusal Uyandırılmış Potansiyeller   Dogumsal Kalp Hastalıkları   Epandimoma   Bel Fıtığı Belirtileri   İntraserebral Hematom   Kemik Pelvis   Korozif Madde Zehirlenmeleri   Kolesterol Ve Yüksek Tansiyon   Gözün Yapısı Göz Anatomisi   Enfeksiyondan İleri Gelen Akıl Semptomları   Cilt Mantarları   Hiperkolesterolemi Ve Cinsel Fonksiyonlar   Kronik Böbrek Hastalığı   Ses Telleri   Astigmat Nedir?   Şuur Kaybı Bilinç Kaybı ve Tedavisi   Göz Anjiyosu   Bel Fıtığı ve Omurilik pilleri   Akciğer Enfeksiyonu   Subfrenik Abse Nedir?   Kemoterapi Uygulaması   Yüksek Tansiyon Tedavisi   Alerji Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?   İltihaplı Barsak Cerrahisi   Mikroenjeksiyon Gebe Kalma   Yaşlılık Ve Cinsel Fonksiyonlar   Kemik Tümörü Tedavisi   Trakunya Isırması   Vajinal Duş   Zehirlenme Çeşitleri   Apandisit   Allerjik Astım Tanısı   Piyelonefrit Nedir   Kronik Subdural Hematom   Bph Ve Bph Ameliyatları