Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Zatürre Pnömoni   Erken Boşalmanın Tedavisi   Koroner Anjiografi   Menapoz Tedavisi   Fenilketonüri Nedir?   Bel Ağrısı Niçin önemlidir?   Romatizmal Artrit   Hepatit B Hakkında Bilinmesi Gerekenler   Bunama Belirtileri ve Alzheimer   Osteoartritin Belirtileri Nelerdir?   Polikistik Over Sendromu   Aids Korunma Yollari Yontemleri   Kronik Farenjit   Sıtma Nedir?   Kemik Metastazı Nedir?   Akut Karın Radyolojik Tanı   Elektra Kompleksi Nedir?   Radyoterapi Gören Hastalarda Diş Tedavisi   Huntingtom Nedir?   Çocuklarda Bebeklerde İshal Tedavi   Portör Ne Demektir?   Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı   Gut Artriti Nedir?   Kalp Durması ve Sebepleri   Ağız İçi Tümörleri Nelerdir?   Ortapedik Ayakkabı Nereden Alınır   Epididimit Epididimiorşit   Akciğerlerin Anatomi Ve Fonksiyonları   Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı Nedir?   Akupunktur Nasıl İğnedir?   Hepatit C   Yaralanma Tedavisi   Burkulma Nedir?   Kızlık Zarı Tamiri Hymenoplasty   Cinsel İsteği Artırma   Kadavra Nakillerinde Acil Listeleri   Akut Bronşiolit Tedavisi Obstrüktif Akciğer Hastalığı   Koroner Yetmezliği(kalp Damarların Sertleşmesi)   Bağırsak Parazitleri   Tamponsuz Butun Ameliyatı   El Ayak Mantarı   Kızıl   Osteomyelit Kemik İliği İltihabı   Meme Dikleştirme Nedir?   Omurilik Felci   Bilgisayar Sırt Çantası ve Bel Ağrısı   Yürüme Analizi   Kadın Hastalıklarında Endoskopik Cerrahi   Göz İçi Kanaması Kırmızı Göz   Reaktif Artrit Steril   Çocuklarda İshal   Kalp Damar Sağlığı   Aile Planlamasının Amacı   Entrojeksiyon Nedir?   Göz Bozuklukları Nedir?   Bebeklere Ek Besinler Verilmesi   Alt Islatma   Gebelik Ve Seks Nedir?   Fraxel Lazer İle Yarasız Yüz Gençleştirme   Kalp Atım Sayısı Ve Ritim Özellikleri   Tavşan Ateşi   Ülseratif Kolit Hastalığı Nedir?   Beyin Sarsıntısı   Balgam   Vep Görsel Uyandırılmış Potansiyeller   Bebek İçin Ek Gıdalar Nelerdir   Bel Soğukluğu Tanısı Nasıl Koyulur?   Amfizem   Çıkık Nedir?   Subfrenik Abse Nedir?   Bebek İçin Vitamin Önemi   Bebeklerde Göbek İltihabı Hastalıkları   Kemik Kökenli Sarkomlar   10 Aylık, 11 Aylık ve 12 Aylık Aylık Bebeğin Beslenmesi   Prostat Kanseri   Zatürreeyi Hazırlayıcı Sebepler Hangileridir?   Kan Pıhtılaşmasına Karşı İlaçlar   Prostat Hastalıkları Ve Cinsel Fonksiyonlar   Erken Boşalma Tedavi Yöntem Ve Teknikleri   Glomus Tümörleri Nelerdir?   Erkeklerde Orgazm Bozukluğu   Kızıl Boğaz Ağrısı Ateş   Kolesterol Ve Beslenme   Astım Bronşiyal   Fenilketonüri Nedir Hastalığı Çengelli Kurt   Omurga Nedir Omurga Kemikleri   Dogumda Kardinal Hareketler   Sara Hastalığı   Cinsel Taciz   Tansiyon Nasıl Ölçülür   Efektör Nedir?   Tonsil   Karaciğer Testleri   Kafa Travması Nedir?   Elektrik Kazaları Elektrik Çarpması   Green Light Lazer Tedavisi   9 Aylık Bebeğin Beslenmesi   Boyun Fıtığı Nedir?   Gerilim Tipi Baş Ağrısı   Amnestik Bozukluklar   Bıngıldak Nedir, Bıngıldak Gelişimi   Delici Göğüs Karın Yaralanmaları   Labioplasti   Kızamık Hastalığından Korunma   Bel Soğukluğu   Karaciğer-Böbrek Yetmezliği Ve Diş Tedavisi   Ense Pilisi Kalınlığının Artması   Akut Tonsillit   Ense Ağrısı   Doğuştan Katarakt   Burun Kanamasında Tamponun Süresi   Deri Alerjisi Nedenleri   Katarakt Ameliyatı Doktorları   Koroner BT Anjiyografisi   Kuyruklu Vatoz Isırması   Diş Protezi, Diş Protezleri   Alopesi Nedir?   Saç Dökülmesi   Burun Kanaması Tedavisi   Göz Tansiyonu   Akciğer Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?   Otolog Nedir?   Çocuklarda İştahsızlık Nedir?   Kan Değiştirilmesi   Akut Basili Dizanteri   Zehirlenme Belirtileri   Ezikler   Kan Şekeri Düzeyleri   Burun Estetiği Fiyatları   Akciğer Lobu Zatürreesi Nedir?   Çocuklarda Kusma   Herpes Zoster Virüsü   Periferal Nöropati   Solunum yolu ile zehirlenmeler   Mikrotese   Hiperprolaktinami   Bunama Nedir?   Toz Hastalıkları   Kadın Hastalıkları   Karın Ağrıları İçin Müshil   Tüp Bebek Fiyatları   Besin Alerjileri Ölüme Neden Olabilir Mi ?   Korku   Yapay Solunum Suni Solunum   Ameliyatsız Aort Tedavisi   Adale Sorunları   Menenjit Hastalığı   Çalışan kalpte bypass   Ambulansta Bulunması Gereken Malzemeler   Şeker ve Diş Çürüklerine Etkisi   Çocuklarda Beta   Beyin Damarı Kökenli Hastalıklar   Guatr Tedavisi   Miad Gun Gecmesi Surmaturasyon Nedir   Prostat Büyümesi   Çiçek Hastalığı   Çocuk Cerrahisi   Botoks   Trachetomy Nedir?   Frengi Nedir?   Böcek ilaçları ile zehirlenme   Baygınlık Yaralıya İlk Mudahale   Blefarit   Kalp Krizi   Zatürree   Arteriyel Nefroskleroz   Sağlık Tıp Terimleri Sözlüğü - 2   Hypostatic Zatürree Nedir?   Artrit ve romatizma nedir?   Yeni Doğan Sünneti Nedir?   Diş Apsesi ve İltihap Tedavisi   Annelik ve Bebek Bakımı, Bebeğin Aylık Bakımı   Göğüs Dikleştirme   Safra Taşları   Baş Dönmesinin Nedeni Nedir?   Bebek Gobek Kordonu Nedir Dusmesi   Trakunya Isırması   Kılcal Damar Tedavileri   Çocuklarda Menenjit   Kaş Kaldırma