Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Gastrointestinal Alerjiler Hangileridir?   Yeme Bozuklukları Nelerdir?   Bel Ağrısı Niçin önemlidir?   Cinsel Dürtüleri Uyumsuz Olan Çiftler Ne Yapabilir?   Çiş Kaçırma   Çocuklarda Bebeklerde Bademcik Boğaz Ağrısı   Sünnet   Göğüs Büyütme   Migrende Akupunktur   Konik Kemikler   Kolik Ağrısı ve Bebeklerde Beslenme   Hiperkolesterolemi Ve Cinsel Fonksiyonlar   Kıl Dönmesi Dermoid Kist Pilonidal Sinüs   Mongolizm Nedir?   Anne Sütü İle Bulaşan Sarılık   Bilgisayar İnternet Tutkusu   Yılan Sokmaları İlk Yardım   İdrar Yolları Hastalıkları   İshal Diyeti   Gut ve romatoit artrit   Tifo Hastalığında Kesin Teşhis Nasıl Elde Edilir?   Nabız Tansiyon Nedir İnsanda Nabız   Osteoporoz Ağrıları   Sperm testi nasıl yapılır?   İlk Yardım Nedir?   Akromegali   Piyelektazi   Sarkoma Nedir?   Tonsil   Sıcak Çarpmasında İlkyardım   Anjiofibromlar   Kabızlıkta Müshil ve Laksetif İlaçlar   Antraksın İyileşme Oranları Nedir?   Akut Ve Kronik Farenjit   Gebelik Takibi Ve Doğum   Sıtmanın Teşhisi Nasıl Yapılır?   Alerjik Hastalıklar, Alerji Hastalığı   Koma, Koma Hali, Koma Nedir?   Kırık Çıkık Tedavisi   Meme Estetiği Ameliyatı Nedir?   Spina Bifida   Dandy Walker Sendromu   Endokard   Erken Doğum Nedir Belirtileri Nedenleri   Prostat Kanseri Belirtileri   Talasemi Akdeniz Anemisi   Kızıl Hastalığı   Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?   İlk 6 Ayda Emzirme   Göz Altı Morlukları   Skleroderma Hastalığı Nedir (Sistemik Sklerosis)   Diyaliz İğneleri   Saman Nezlesi   Allerjik Nezle Sık Görülen Bir Hastalık Mıdır?   Akciğer Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?   Cüzzam Lepra Tedavisi   Yiyecek Alerjisi; Besin Alerjisi, Gıda Alerjisi, Süt Alerjisi, Balık Alerjisi   Fetişizm ve Cinsellik   Otoloji   Boyun Ağrılarının Tedavisi   Alt Islatma   Bir İnsanda Alerji Olduğu Nasıl Anlaşılır?   Divertikülit Nedir?   Bebeklerde Göz Bozukluğu   Kondilom   Medüller Tiroid Kanseri   Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?   Kansızlık Anemi Nedenleri   Apandisit Ameliyatı Ne Derece Ciddî Bir Ameliyattır?   Bebeklerde Emzirme   Silo İşçisi Hastalığı Nedir?   Endometriosis Ameliyatı Cerrahi Tedavi   Çocuklarda Kabakulak   Üveitin Belirtileri Ve Nedeni Nedir?   Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonlari   Diz Artritinde Ameliyat Olmazsa Ne Olur?   Sünnet ve Cinsel Yaşam   Dezintegratif Bozukluk   Akut Bronşit Etkenleri   Taş Devri Diyeti   Barsak Parazitleri   Kakao yağı nelere iyi gelir?   Diyabetlilerde Bağışıklık   Eşşek arısı Bal arısı sokması   Frengi Sifiliz Cinsel Enfeksiyon   Eklem İnflamasyonu   Peptik Ulkus Ülser   Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Sağlığı   Menisektomi   Diyabetik Damar Hastalığı   Erken Boşalma Nedir?   Whipple Yöntemiyle Pankreas Kanseri Ameliyatı   Hasta Çocuk Bakımı Beslenme   Kronik böbrek yetmezliği   Artroplasti   Şeker Hastalığı Zararları Kan Damarları   Obezite Sıklığının Artmasının Nedenleri   Vücut Bilişim Analizi   Hipermetropi Yakını Görememe   Ağrı Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir   Emg Eeg   Mukoza Altı   El Yüz Koltukaltı Boyun Temizliği   Ense Ağrısı Belirtileri   Böbrek hastalıkları ve Bağışıklık   Baş Ağrısı Ve Göz Sorunları   Şişmanlığın Ölçümü İçin Kullanılan Basit Yöntemler   Yüksek Gradeli Tümörler   Anestezi Yöntemleri ve Anestezi Çeşitleri   Bebeklerde Göz Hastalıkları   Osteoporoz Nedir?   Şeker Eksikliği Koması   Çiçek Virüsü   Hamilelikte Aşı   Reflüde Teşhis Ve Tedavi   Duvar Kemiği, Çeper Kemiği   Ekojenik Barsak   Histoplasmosis Nokardiosis Nedir?   Astigmat Nedir?   Zayıflama   Enfeksiyonlar Ve Deri Reaksiyonları   Akut Romatizmal Ateş Nedir?   Şeker Hastalığı   Besin Alerjileri Ölüme Neden Olabilir Mi ?   1 Aylık Bebek Beslenmesi   Beyin Kanaması Nedenleri   Ergenlik Sivilceleri   Az Görme Görmenin Azalması   Saç Mantarı   Yumurtalık Kanseri   Rehabilitasyon İnme Sonrası Fizik Tedavi   Göğüs İskeleti, Toraks Nedir, Toraks Anatomisi   Aids Hastalığının Etkeni   Nozokomyal Pnömoni   Multifaktöryel Kalıtımsal Hastalıklar   Ayak Bakımı Ayak Sağlığı   Tükrük Bezi İltihapları   Alerjik Rinit   Böcek Allerjisi Nedir?   Gebelik Ve Cinsellik   Böbrek Neden Atar?   Akut Glomerülonefrit   Ürtikerin Belirtileri Nelerdir?   Gürültünün Kulağa Verdiği Zarar   Koroner Anjiografi   Şaşılık Tedavisi   Bebekler Neden Ağlar, Bebeklerde Ağlama   Sonomamografi   Alkol Kullanımına Bağlı Ruhsal Bozukluklar   İlaç Alerjisi   Dalak Ağrısı   Kasık Ağrısı   Böbrek Nakli Nedir?   Ense Pilisi Kalınlığının Artması   Beyin Hastalıkları Beyin Sağlığı   Lumbar Disk Herniasyonu Bel Fıtığı   İshal   İdame Tedavisi Gerektiren Durumlar   İncinme   Unani Nedir?   Gırtlak Kanseri Nedir   Meme Estetiği Ameliyatları   Yağ Enjeksiyonu   Hamilelikte Beyin Kanaması   Sinir Blokları   Kuduzun Belirtileri Nelerdir?   Anestezide Bulantı ve Kusma   Spinal Kord Yaralanmasi Ve Cinsel Fonksiyon Bozuklukları   Derin Beyin Stimülasyonu   Premedikasyon Nedir?   Akciğer Hastalıkları Belirtileri Öksürük ve Balgam   Boyun Kireçlenmesi   Fıtık Boğulması Hastalığı   Diş Beyazlatma Tedavisi   Endometrium Rahim İç Zarı Kanseri Nedir   Spontan Pnömotoraks   Dijital Mamografi   Kalp Krizi Tedavisi   Sıtma Hastalığının Tedavisi   Ankilozan spondilit ve Artrit hastalığı