Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Trafik Kazalarında İlkyardım   Servikal Torakal Ve Lomber Disk Cerrahisi   Penisilin Steroid   İskemik İnme Belirtileri   Böcek ilaçları ile zehirlenme   Mide Kelepçesi   Dış Kulak Yolu İltihabı Enfeksiyonu   Tetanos Nedir?   Akciğer Enfeksiyonu Stafilokok Pnömonisi   Vaginismus   Gerilim Tipi Baş Ağrısı   Öfke Yönetimi   Din ve Diş Tedavisi   Kulak Çınlaması   Emosyonel Enkontinans   Migren Nedir Migren Baş Ağrısı Hastalığı   Yumurtalık Kanseri   İşitme Kayıpları   Cinsel Dürtüleri Uyumsuz Olan Çiftler Ne Yapabilir?   Piercing İltihapları Dövme İltihapları   Labioplasti   Çocuklarda Sinüzit Enfeksiyonu   Spondyliti Nedir?   Subtalamotomi   Androloji   Lenfoma Belirtileri   Kanser Tedavileri   İmplant Tedavisi   Barotravma Tedavisi   Pankreas Ağrısı   Disk Kayması   Beyin Hastalıklari ve Tedavisi   Karın Ağrıları İçin Müshil   Astım Hastalığı ve Nefes   Kadın Hastalıkları   Chlamydial Enfeksiyonlar   Bademciklerin Büyümesi   Sarkoidoz   Gözkapağı İltihabı Nedir?   Atrial Septal Defekt Asd Çocukta   Mükoviskoidoz Nasıl Teşhis Edilir?   Kalın Bağırsak Kanseri İçin Şifalı Bitkiler   Anestezi ve Dil Dudak Yaraları   Akciğer Enfeksiyonları   Boy Kısalığı Tedavisi İllizarov Yöntemi   Meme Hastalıkları   Ağrı Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir   Sedef Hastalığı   İstenmeyen Doğumlar   Apandisit Hastalığı Nedir?   Hipofiz Bezi Rahatsızlıkları   Göz Kepegi Göz Kepeği Göz Çapağı   Akciğer Kanserinin Gelişmekte Olduğu Nasıl Anlaşılabilir?   Lpg İle Sellülit Tedavisi   İşyerinde İlk Yardım Bilgisi   Cinsel İlişki Sırasında Ağrının Nedenleri   Gaz Zehirlenmeleri   Çocuklarda Duyma Bozuklukları   Hıyarcıklı Vebası Nedir?   Kızıl Hastalığı   Cocuklarda Bebeklerde Bogaz iltihabı   Üremi Nedir?   Periferik Anevrizmalar   Titreme   Kalça Kireçlenmesi   Zekâ Geriliği   Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?   Difteri Kuş Palazı Aşısı   Kuduzun Belirtileri Nelerdir?   Bakteriyel Artritin Tedavi Koşulları Nelerdir?   Akciğer Kanseri Nedir?   Fallot Tetralojisi Mavi Bebek Hastalığı   Atelektazi Çeşitleri Nelerdir?   Kolon Kanseri Belirtileri   Ensefalit   Ankilozan Spondilit Hastalığı   Diz Cerrahisi   Fil Hastalığı   Tiroid Kanserleri   Ülseratif Kolit İltihabi Barsak Hastalığı   Rahim Uterus Anatomisi   Diz Protezi   Apandisit Vücudumuzun Neresindedir?   Dizanteri   Thermal Welding   Bebekte Şişme Hali   Osteoporoz Ağrıları   Kansızlık Anemi Nedenleri   Kalp Romatizması   Hemanjioblastoma   Damar Bozuklukları Tansiyon   Dogumsal Kalp Hastalıkları   Tozun Yol Açtığı Hastalıklar   Arpacık Nedir?   Angina Pektoris   Ayak Ağrısı   Gebelikte Beslenme Nedir?   Çocuklarda Kızamık Hastalığı   Sezaryenle Doğum   Allerjik Nezle Nasıl Gelişir?   Yarım İnme İnme Tedavisi   Yaş İlerledikçe Astım Geçer Mi?   Şeker Hastalığı Zararları Kan Damarları   Crohn Hastalığı   Romatizma ve Eklemler   Cüzzamın İyileşme İmkânı Var Mıdır?   Göğüs Küçültme   Böbrek Tüberkülozu   Kranioplasti   Behçet Hastalığı Tedavisi   Köprücük Kemik, Köprücük Kemiği Nerededir?   Kepçe Kulak   Çiçek Enfeksiyonu   Frengi Sifiliz Cinsel Enfeksiyon   Çocuklarda Kafatası Travma   Ekstrapiramidal Sendromlar Nedir?   Çocuk Psikiyatrisi   Akut Lenfositik Lösemiden Korunma   İdrar Kaçırmaya Botox Tedavisi   Zona Zona İçin Şifalı Bitkiler   Çocuklarda Bebeklerde Bademcik Boğaz Ağrısı   Mikrotese   Bütün Akciğer Tümörleri Kanserli Midir?   Vulva-vajen Kanseri   Ne Gibi Maddeler Alerji Yapabilir?   Barotravma Belirtileri   Enfeksiyondan İleri Gelen Akıl Semptomları   Kirpik Kaynağı Kirpik Dökülmesi   10 Aylık, 11 Aylık ve 12 Aylık Aylık Bebeğin Beslenmesi   Alerjiler Tehlikeli Olabilir Mi?   Gül Nezlesi Saman Nezlesi İle Aynı Mıdır?   Endouroloji   Vajina estetigi Vajina Daraltma Vajinoplasti   Gece İşemeleri ve Altına Kaçırma   All Çocukluk Dönemi Lösemisi Nedenleri   Kolloid Kist   Elektrik Kazaları Elektirik Çarpması İlk Yardım   Homosistein   Hipernatremi Sodyum Tedavisi   Arterioskleroz Damar Sertliği   Hipoparatiroidizm   Öksürükle Ağızdan Kan Gelmesinin Sebebi Nedir?   Kolesterol Nedir?   Glokom Nedir?   Kronik Rekürren Tonsillit   Bel Fıtığı Bel Sağlığını Koruma Yolları   Böbrek Kanserinde Radyoterapi   Klamidya Enfeksiyonu   Çocuklarda Bebeklerde İshal Tedavi   Alt Çene Kemiği Yüz Kırığı   Tennis Elbow   Ülseratif Kolit Kolit Tedavisi Kolit Belirtileri   Şeker Hastalığına Bağlı Ağrı (Diyabetik Nöropati)   Gece Ağrıyan Dişe Ne Yapmalıyız?   Kan Uyuşmazlığı   Anne Sütü Yetersizse, Anne Sütünün Az Olması   Pülmoner Enfarktüs Neden İleri Gelir?   Göğüs Büyütme   Kronik Kan Kanserleri   Göz Anjiosu   Doğum Ağrısı   Embriyo Nedir?   Larenks Kanseri   Migren   Balon İle Sinüzit Tedavisi   Hamilelikte Seks Hayatı Cinsel İlişki   Ayak Terlemesi   Cinsel Akıntı   Bipolar Bozukluklar   Kulak Sağlığı İşitme   Mantar Nedir?   Anoreksi   Travmatik Artritin Tedavi Yolu Nedir?   Sıtma Nedir?   Sosyal Yaşamda Aids Tehlikesi   Diyet Hataları   Endişenin (Anksiyete) Doğal Tedavisi   Kas Hastalıkları   Ekokardiyografi Nedir?   Deri ve Vücud Sağlığı