Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Kolera Hastalığı   Çiş Kaçırma   Hemolitik Hastalık   Akciğer Veremi   Damar Tıkanmalarına Bağlı Ağrılar   İnme Tedavisi   Akciğer Enfeksiyonları   Alzheimer Belirtileri   Bel Soğukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?   Ortodonti Tedavisi   Travmatik Artrit Nedir?   Kızlık Zarı Bozulması   Epiloia Nedir?   Diafragma Hastalıkları   Köprücük Kemik, Köprücük Kemiği Nerededir?   Abo Kan Uyuşmazlığı   Aids Hastalığının Etkeni   Kolesterol Yüksekliği   Menisektomi   Yanlış Beslenme   Bel Ve Boyun Fıtığı   Kansızlık   Obstetrik Palpasyon   Seconder İol Multifokal Lens   Karnım Açlıktan Kazındığında Bunu Nasıl Giderebilirim?   Vajinal Estetik Operasyon   Addison Hastalığı   Mide Küçültme   İş Yeri Kazaları ve Çesitleri   Ürik Asit Kristalleri   İdeal Meslek Seçimi   Bel Fıtığı Belirtileri   Boşaltım Sisteminde (böbreklerde) Görülen Hastalıklar Nelerdir?   Kanser   Zehirler   Kronik Yorgunluk Sendromu   Hıv Virüsü Aşısı   Yılan Sokmaları İlk Yardım   Karın Şişkinliği Nedir?   Kronik Farenjit   Bademcik Ameliyatı   Endişenin (Anksiyete) Doğal Tedavisi   Alerjen İçeren Besin Maddeleri   Veba Nedir?   Diabetes İnsipidus   Alopesi Saç Dökülmesi Stresse Bağlı Saç Dökülmesi   Tonsil   İshal   Reflüde Teşhis Ve Tedavi   Atopik Deri İltihabı Nedir?   Meme Protezi   Alerjiden Korunma Yolları   Boğaz Ağrısı   Kemoterapi Uygulaması   Zehirlenmeler   Delici Göğüs Karın Yaralanmaları   Kırık Belirtileri   Boyun Kireçlenmesi   Koroner Arter   Hepatit B Hastalığının Seyri   Hipotiroid Tiroid Tedavisi Hipertiroid Hipotiroidizm   Ürtikerin Belirtileri Nelerdir?   Aids Hastaligi Belirtileri Nelerdir Aids Hastasi   Alkol Bağımlılığının İlaç İle Tedavisi   Farenjit   Akciğer Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir   Kolit Tedavisi Nedir?   Sinüzit Teşhisi Nasıl Yapılır?   Memede Kitle   Efervesan Nedir?   Ağız ve Diş Sağlığı   Kalça Çıkığı Tanısı   Melanoma Kanseri   Allerjik Burun Sinüs Hastalıkları   Çocuklarda Bağırsak İplik Solucanı impetigo   Atopik Egzama   İnfertilite   Normal Prostat Büyümesi   Fıtık Boğulması Hastalığı   Kontakt Lenslerle Hangi Sorunlar Yaşanabilir   Anestezi ve Titreme   Nefron Nedir?   Pineal   Lazerle Saç Gençleştirme   Boynun Sıkısması Boyun İpi   Çocukların Tik Sorunu   Tırnak Kırılması Tırnak Çatlaması Tırnak Soyulması   Tiroid Hastalıkları Tedavisi   Mükoviskoidoz   Hodgkin Hastalığı Belirtileri   Çocuklarda Göz Hastalıkları   Kalça Kireçlenmesi Osteoartriti   Liposuction Vakumla Yağ Aldırma   Çocuklarda Beslenme Bozuklukları   Diabetik Retinopati   Terbezi Hastalıkları Nelerdir?   Dil Ülseri   Gastrointestinal Alerjilerin Belirtileri Nelerdir?   Koma Tedavisi ve Tehlikeleri   Göğüste Su Toplaması Nedir?   Panik Bozukluğun Tedavisi   Mide Asidindeki Yükselmeye Karşı İlaçlar   Burun Kemiği   Sedef Nedir?   Ankilozan Spondilitin Tanısı   Kulunç Ağrısı Nedir?   Mide Ülseri Nasıl Teşhis Edilir?   Boyun Ağrısı Boyun Fıtığı   Metastatik Beyin Tümörü Ameliyatları   Prostat Hastalığı   Hamilelikte Seks Hayatı Cinsel İlişki   Meme Kanseri İçin Şifalı Bitkiler   Göz Kapağı Tümörleri   Distimik Bozukluğun Başlıca Özelliği Nedir   Diz Ağrıları   Prezervatif Kaput Kondom   Disk Hamisi Bel Fıtığı   Çıban Tedavisi   Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir   Ülseratif Kolit   Donma, Donma Hali, Donma Tedavisi   Göz Kepegi Göz Kepeği Göz Çapağı   Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır   Siroz   Aids Kan Yoluyla Bulaşırmı   Enfeksiyon Sonrası Depresyon   Bebeklerde Aşılama   Boğaz İltihabı Anjin   Gırtlak Stridoru İlk Nasıl Görülür?   Boyun Ağrılarının Tedavisi   Anestezi ve Akciğer İnfeksiyonu   Gırtlak Kanseri Nedir   Behçet Hastalığı   Çiftçi Bronşiti   Akut Bronşit   Şeker Hastalığı   Anestezi Muayenesi   Sıtma   Kalp Boşluğunda Ekojen Odak   Beyin Hastalıkları Beyin Sağlığı   Ayak Terlemesi   Papiller Tiroid Kanseri   Whipple Yöntemiyle Pankreas Kanseri Ameliyatı   Polikistik Over Sendromu   Dang Hastalığı Nedir?   Konjektal Cerrahi   Botulismus Zehirlenmesi Konserve Zehirlenmesi   Diş Protezi, Diş Protezleri   Kramp Girme   Akciğer Amfizemi   Atelektazi Çeşitleri Nelerdir?   Mantar Hastalığı (Aktinomikoz)   Frengi Nedir?   Mani Manik Hastalar Maninin Tedavisi   Klamidya Enfeksiyonu   Ülseratif Kolit Hastalığı Nedir?   Tavuk Karası Nedir?   Göğüs İskeleti, Toraks Nedir, Toraks Anatomisi   Derin Ven Trombozu   Cushing Sendromu Cushing Hastalığı   Spontan Pnömotoraksın Tedavi Usulü Nedir?   Aort Hastalıkları   Sigara Neden Zararlıdır?   Servikal Rahim Boynu Tedavisi   Çocuk Psikiyatrisi   Akupunktur Nasıl Etki Ediyor   Pediatrik Retinopati   Dogmamis Bebegin Anne Karnindaki Gelisimi Evreleri   Mide Mukozası İltihabı Nedir?   Temriye   Multifaktöryel Kalıtımsal Hastalıklar   Tarsal Tünel Sendromu   Kıkırdak Zedelenmeleri   Sindirim yolu ile zehirlenmeler   İş Yaşamında Bel Ağrısı   Derin Disparoni   Safra Kesesi Hastalıklarının Belirtileri   Çocuklarda Sinüzit Enfeksiyonu   Taş Hastalığı   Bel Soğukluğu Nedir?