Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Kronik Kan Kanserleri   Echo Virüsü Hastalığında Nasıl İlaçlar Kullanılır?   Burun Ve Sinüs Tümörleri   Bel Soğukluğu   Servikal Rahim Boynu Kanseri   Endoskopik Yüz Germe   Guatr için şifalı bitkiler   Zihinsel Engellilik   Grip Soğukalgınlığı Tedavisi   Doğuştan Kalça Çıkığı Nedir?   Solunum ve Solunum Çeşitleri   Yeni Doğmuş Bebeklerde Salgın İshal   Sağlıklı Bir Boyun İçin Yapılması Gerekenler   Enflamasyon   Gastroözefageal Reflü Hastalığı   Başağrısı Ve Migren   Kolon Grafisi Kalın Barsak Filmi   Bebeği Sütten Kesme   Kronik Obstruktif - Pickwick Sendromu   Hayat Öpücüğü Nasıl Uygulanır?   Burun Kanamasında İlk Yardım Tedbiri   Ağız Kanseri Belirtileri   Terbezi Hastalıkları Nelerdir?   Kraniosinostos   Perikardit Tüberküloz   Sarkoidoz Nedir?   Bilgisayarlı Tomografi Bt Ct Nedir   Ense Ağrısı Tedavisi   Alkol Bağımlılığı Alkolizm Alkol Tedavisi   Sertleşme Sorunu İktidarsızlık   Gebelik Ve Seks Nedir?   Boyun ve Baş Ağrısı   20 Yaş Dişleri   Gece Körlüğü   Anevrizma Tedavisi   Göz Ağrısı   Revaskülarizasyon Ameliyatları   Böbrek Genişlemesi   Anestezi Yöntemleri ve Anestezi Çeşitleri   Azı Dişleri   Aids Testleri İlaçları   Şuur Kaybı   Omurga Kemik Eğrilmesi Skolyoz Lordoz   Enfeksiyöz Mononükleozun Gelişme Süresi   Düşük Tansiyon Hipotansiyon Hipertansiyon Yüksek Tansiyon   Kordotomi   Bronşektazi Ameliyatı ve Tedavisi   Alerji Ne Ölçüde Yaygındır?   Akupunkturda Kulağın Önemi   Dış Gebelik Nedir?   Spina Bifida   Göz Kayması   Böbrek Yetmezliği   Yaygın Anksiyete Bozukluğu (Endişe)   Parkinson Hastalığı Nedir?   Diz Yaralanmaları   Trikomonas Hastalığı (trikomoniyaz)   Göz Tansiyonu   Çocuklarda İshal   Tifo Paratifo İshal Ateş   Motor Nevroz Hastalığı   Karın Şişkinliği Nedir?   İyot Zehirlenmesi   Ektoderm Nedir?   Mikroplu Hastalıklar   Septum Deviasyonu   Endüstri Bronşiti   Beta Mikrobu Nedir?   Böbrek Fonksiyon Testleri   Enfeksiyöz Mononükleozun Belirtileri Nelerdir?   Fiziki Allerjilerin Tedavileri   Topuk Çatlağı Çatlak Topuğu   Yapısal - Vazomotor - Nötrofilik Rinit   Hemanjioblastoma   Miyastenik Testler   Diş Sağlığı Hakkında Yanlışlar Ve Doğrular   Yerel Kompresyon Noktaları   Yeni Doğmuş Bebeklerde Kan Zehirlenmesi   Aids ile Tükrük Ter İdrar İlişkisi   Enürez Nedir?   Gıda Zehirlenmesi   Burun Ve Sinüslerde Yapılan Ameliyatlar   Romatizma Nedir?   Karaciğer Nakli Nedir?   Akut Bronşitte Fiziki Bulgular   Ağrılı Kas Kasılmaları   Yumuşak Şankır Şankroid Ulcus Mollei   Nöromüsküler Nedir?   Kuduz Nedir Ve Nasıl Bulaşır?   Meme Kanseri Tedavisi Ve Tedavinin Yan Etkileri   Akciğer Apseleri Nedir?   Çocuk Felci Aşısı   Baş Ağrısı Tedavisi   Bebek ve Çocuklarda Boğaz İltihabı   Yirmi Yaş Dişi   Zehirlenme Belirtileri   Kolesterol Nedir?   Zayıflama Kilo Verme Diyet   Aids Aşısı Bilgileri   İşitme Kayıpları   Menenjit Hastalığı   Alkol Kullanımı ve Metabolizma Bozuklukları   Gastroskopi   Diz Artritinde Ameliyat Olmazsa Ne Olur?   Gebelikte İlaç Kullanımı Hamilelikte İlaçlar   Bel Ağrıları Bel Ağrısı Bel Fıtığı   Anal Fistül   Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu   Serebral Palsy Nedir?   İç Kulakta Kemikleşme   Hava Basıncı Travması (Barotravma)   Adale Romatizması Nedir?   Nakil Böbreğin Kullanım Süresi   Kemik Kökenli Sarkomlar   Enfeksiyöz Mononükleoz Öpüşmeyle Bulaşıır Mı?   Wegener Granulomatosis   Çocuklarda Ateş   Bruselloz Nedir?   Çocuklarda Solucan   Baş-boyun Kanseri   Cushing Addison   Çocuk İhmali ve İstismarı Nedir?   Kan Tükürmek   Böcek Alerjisi   Çocuklarda Şaşılık   Safra Taşı Tedavisi   Hamilelik Giyim Gebelik Giysileri   Koleranın Belirtileri Nelerdir?   Çocuklarda Tekrarlayan Wheezing   AİDS Virüsü Bulaştığında Yapılacaklar   Derin Ven Trombozu   Çöliak Hastalığı   Kalp Krizi Tedavisi   Anatomi Nedir İnsan Anatomi Fizyoloji   Ultrasonografi Ultrason Usg Us   Bel Ağrısı Kas Ağrıları Siyatik Ağrısı   Kızamık Belirtileri   Yüksek Kolesterolün Vücuda Zararları   Eeg Elektroenselografi   Cüzzam Bulaşıcı Mıdır?   Bulaşıcı Ve Virüs Hastalıklarının Nedenleri   Jinekomasti   Pnömokok   Elektif Dilsizlik Nedir?   Gece Körlüğü Göz Tembelliği   Sarkom   Boyun Egzersizleri   Ayak Terlemesi   Myom   Osteoporoz Tedavisi   Çocuklarda Kansızlık   Kas Hastalıkları Nelerdir?   Sistektomi   Zehirli Guatr   Menapoz Hastalıkları   Bebeklerde Uyku Problemi   Artrit İlaç Tedavisi   Ürtiker Birkez Tedavi Edildikten Sonra Yeniden Tekrarlar Mı?   Sertleşme Bozukluğu   İlk 6 Ayda Emzirme   Bademcik İltihabı Tonsillittonsillektomi   Effekt Nedir?   Sigara Çürük Yapar Mı?   Tiroid Hastalıkları Tedavisi   Kulunç Romatizması   Mastürbasyon Anal Masturbasyon   Boyun Tutulması   Hemoroid Tedavisi   Bebek Emzirme Süresi Emzirme Süreleri   Akciğer Kanseri ve Sigara Kullanimi   Çiçek Enfeksiyonu   Bel Okulu Nedir?   Viral Testler   Hıçkırığın Tedavisi   Kol Kırıkları Kol Kırığı Tedavisi   Bel Fıtığı Bel Sağlığını Koruma Yolları   Mikrodermabrasyon   Frengi   Omuz Ağrısı Nedenleri   Blumia Nevroza Kilo Alma Verme