Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Kalp Krizinden Sonra Cinsellik   Burun Kırılması   Akciğer Apsesi   Tiroid Kanserleri   Bulaşıcı Hastalıklar Nedir?   Baep İşitsel Uyandırılmış Potansiyeller   Şeker Hastalığı Diyabet Tedavisi   Hıv Virüsü Aşısı   Ekstrapiramidal Sendromlar Nedir?   Sünnet Derisi Darlığı   Erken Boşalmaya Ne Yol Açar ?   Tüp Bebek Tedavisi   Mastektomi   Alerji Riski Altında Olanlar   Kronik Yorgunluk Sendromu   Prostat   Kızlık Zarı Tamiri Hymenoplasty   Disparoni Nedir?   Cilt Analizi   Böbrek Kanserinde Hormon Tedavisi   Beyin Pili   Selülitten kurtulmanın yolları   Böbrek Genişlemesinin Sebepleri   Çocuklarda Anjin   Hamilelikte Sigara ve Alkol Kullanımı   Özefagus Hastalıkları   İleri Zeka Eğitimi   Saç Hastalıkları   Ayak Bileği Protezi   Gastritin Sebepleri   Kızamık Tedavisi   Retrolental Fibroplazi Nedir?   Kan Kanseri   Rinoplasti   Koroner Yetmezliği(kalp Damarların Sertleşmesi)   Zatürreeyi Hazırlayıcı Sebepler Hangileridir?   Embriyoloji Nedir?   Saç Bitleri Uyuz Hastalığı ve Tedavisi   Romatizmal Artritin Sebebi Nedir?   Kas Hastalıkları   Dismenore Sancılı Adet   Tetanos Nasıl Meydana Gelir?   Akut Lenfositik Lösemiden Korunma   Dogmamis Bebegin Anne Karnindaki Gelisimi Evreleri   Çocuklarda İştahsızlık Nedir?   Siğil   2 Aylık Bebek Beslenmesi   Hangi Besin Maddeleri Alerjiye Neden Olur?   Empotans Nedir?   Hapşırık, Nezle ve Diğerleri   Göğüs Asimetrisi   Hipertrofik Nedbe Keloid   Orgazm Sorunlarında Tedavi   Hiper Aktivite   Yaşlı Kadın Ve Cinsellik   Elektrik Akımının Zararları   Sado - Mazohizm ve Cinsellik   Gözaltı Torbası Sorunu Nedir?   Pulmoner Darlık   Nörosonoloji   Fıtık Boğulması Hastalığı   Akupunkturla Ağrı Tedavisi   Cüzzam Neden İleri Gelir?   Çocuklarda Zehirlenme   Sarkoidoz Nedir?   Kanserli Hastalarda Ağrı   Kronik Otit Cerrahisi   Kısırlık Nedenleri   Beriberi Hastalığı Tedavisi   Ep Uyandırılmış Potansiyeller   Kaş Kaldırma   Oksijen Yetersizliği   Grip Soğuk Algınlığı Tedavisi   Asbestosis Nedir?   Bebeklerde Beslenmenin Önemi   Bel Fıtığı Tedavisi   İşitme Kayıpları   Spor ve Beden Egitimi Nedir   Bronkoskopi   Gebelikte Kanama Hamilelik Kanamasi   Botoksla Migren Tedavisi Botoksla Başağrısı Tedavisi   İlkokul Çağında Cinsel Eğitim   Gebelik Süreci Nedir?   İnme Ünitesi Yoğun Bakım Maliyetleri   Kol Damarlarının Hastalıkları   Tiroid Tiroit Nodül   Siroza Bağlı Gelişen Karaciğer Yetmezliğinin Semptomları   Glomus Tümörleri Nelerdir?   Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nedir?   Gebelik Testleri Hamile Gebe Takibi   Koma, Koma Hali, Koma Nedir?   Ani Kalp Durması   Diyet Nedir?   Bph Ve Bph Ameliyatları   Glomerünolefritin Nedenleri   Herpes Tedavisi ve Aşı   Hareket Bozuklukları   Yukarı bakan köpek duruşu   Migrende Akupunktur   Safra Kesesi Longo+laser   Akustik Nörinom Nedir?   Kavernoma Cerrahisi   Penis Eğriliği Düzeltilir Mi ?   Plevra Tümörleri, Plevra Tümörü   Dejeneratif Disk Hastalığı   İktidarsızlık   Çocuklarda İdrar Kaçırma   Romatoid Artrit   Otistik Bozukluklar   Gonore (belsoğukluğu)   Hepatit C Ve Testler   Yay Duruşu   Kalp Krizi Belirtileri   Uyku Düzensizliğinde Akupunktur   Kemoterapi Uygulaması   Parkinson Parkinson Hastalığı   Temporal Lobektomi   Tifo Enterik Ateş Enfeksiyonu Salmonella   Tüp Bebek Tedavisi Ivf   Multifaktöryel Kalıtımsal Hastalıklar   Yumuşak Şankır   Bruselloz Nedir?   Parkinson Hastalığı Nedir?   Onikiparmak Bağırsağı Ülseri   İskemi Kalp Krizi   Karpal Tünel Sendromu   Ciğer Hastalıkları Irsi Olabilir Mi?   Altçene Kemiği   Pamukçuk   Ayak Terlemesi   Moniliasis (Kandidiasis) Aktinomikosis   Aids Testi ve Test Yaptirma   Sinüzit Nedir?   Vücutta Yin Ve Yang   Cinsellik Psikolojisi Ve Cinsel Sağlık   Ameliyatsız Estetik   Koroner Stent Nedir?   Zeka Geriliği Nedir?   Asellüler Boğmaca Aşısı   Diş Çekimi Sonrası Kanamalar   Ateroskleroz   Astım Bronşiyali Neler Meydana Getirir?   Mesane Kanseri   Uyurgezerlik Belirtileri Nelerdir?   Mide Kanseri Nedenleri   Tansiyon Ölçme Teknikleri   Yarık Dudak   Üveit Tedavisi Nasıldır?   Derm Abrazyon Cilt Soyma Dolgu Botoks   Epiglottit Nefes Borusu Kapakcığı İltihabı   Jinekomasti   Alzheimer Hastalığı Bunama   Distimik Bozukluk   Safra Taşı Belirtileri   Amfizem Nedir?   Anne Sütü Sarılığı   Doğuştan Kalça Çıkığı   Hava Basıncı Travması Belirtileri   Meme Dikleştirme Meme Estetiği   Ağrısız Doğum Epidural Anestezi   Pnömotoraks ve Göğüs Ağrısı   Torasik Aorta Anevrizmaları   Adrenal Bez Hastalıkları   Alın Kemiği - Frontal   Mide Duodenum Grafisi   Çıkık Nedir?   Kontakt Lensler   Çocuklarda Kulak Ağrısı   Tüberküloz   Şeker Şişmanlatır Mı?   Anestezi Öncesi Açlık Süresi   Çocuklarda Kusma   Anestezi Öncesi Kullanılması Sakıncalı İlaçlar   Öfke Kontrolü   Akciğer Kanseri Nedir Belirtileri Nelerdir   Diz Yaralanmaları   Yüksek Tansiyon Nedir?   Astım Belirtilerini Ne Gibi Şeyler Hızlandırır?   Beyin Kanaması Riskini Azaltma   Enürez Nedir?