Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Izgaranın Kansere Yol Açtığı Doğru Mu?   Teofilin Zehirlenmesi   Selülitten kurtulmanın yolları   Yüz Ağrısı   Apandisitin En İyi Tedavi Yolu Nedir?   Kalp Yetmezliği   Çene Kilitlenmesi (Trismus)   Hiper Aktivite   Plevra Sıvısının İncelenmesi   Düşük Tansiyon Hipotansiyon Hipertansiyon Yüksek Tansiyon   Vajinal Duş Nedir?   İnme   Klamidya Hastalığı   Tularemi Hastalığı   Migren   İntestinal Atreziler   Bel Ağrısında Risk Faktörleri   Katarakt Hakkında Doğru Ve Yanlışlar   Lenf Kanseri Tedavisi   Vakum Cihazı   Nakil Böbreğin Kullanım Süresi   İnce Barsak Pasaj Grafisi Enteroklizis   Apandisitin Görülme Sıklığı Nedir?   Baş Ağrısı Migren Gerilim Tipi   Akciğer İnfeksiyonlarında Plevra Sıvısı   Çocuklarda Kafatası Travma   Başağrısı Ve Migren   Amipli Dizanteriden Korunma   Pet Positron Emission Tomography   Azalmış Cinsel İşlev Bozukluğu   HIV'e Karşı Dezenfeksiyon Yolları   Kontakt Lensler   Kan Tükürme Nedenleri   Saman Nezlesi   Koroner Arter Hastalığı   Bel Fıtığı Ağrıları Teşhisi Tedavisi   Menisküs Yırtığı   Çene Protez Ameliyatları   Herpes Zoster Virüsü   Çocuklarda Kulak İltihabı   Bebek ve Çocuklarda Menenjit   Bisinosis Nedir?   Akustik Nörinom Nedir?   Astigmat Nedir?   Bel Ağrısı Bel Fıtığı İle İlgili Bilgiler   Adams Stokes Sendromu Senkop   Yenidoğan Sarılığı   Ağrılı Kas Kasılmaları   Gebelik Psikolojisi Gebelikte Psikoloji Stres   Liver Transplant Turkey   Kolesterol Niye Yükselir?   Kalp Boşluğunda Ekojen Odak   Romatizmal Artritin Tedavisi Nedir?   Besin Alerjileri Ölüme Neden Olabilir Mi ?   Alkol Bağımlılığı Alkolizm Alkol Tedavisi   Kemik Kökenli Sarkomlar   Ecza Dolabı Malzemeleri İlk Yardım   Kıkırdak Zedelenmeleri   Tüberküloz   Kalp-Damar Hastalıkları Ve Diş Tedavisi   Şakak Kemiği ? Temporal   Alkol Zehirlenmesi Tedavisi   Ayak Mantarı   Lazerle Saç Gençleştirme   Akciğer Veremi   Yeni Doğan Bebeklerde Troid Yetmezliği   Bebeklerde Vitamin   Omurga Yaralanmaları   Bilgisayar İnternet Tutkusu   Gonartroz Diz Kireçlenmesi   Multipl Skleroz Nedir?   Ayak Ağrısı   Hareket Bozuklukları   Pamukçuk Hastalığı Nedir?   Omuz Ağrıları Egzersizler   Siroz   Bel Soğukluğu Tanısı Nasıl Koyulur?   Ayak Bileği Burkulması   Çocuklarda Boğmaca Öksürük   Tetanos   Hepatit C Tedavisi   Obezite Nedir?   Hangi Tür Apandisitler Vardır?   Kalın Bağırsak İltihabı Nedir?   Böbrek Hastalığı   Böcek Allerjisi Nedir?   Argon Laser Fakik Vitrektomi   Doruk Akışölçer   Hirschsprung Hastalığı   İlk Organ Nakli   Antibiyotikler   Diyabetik Damar Hastalığı   Erken Boşalmanın Nedenleri   Apandisit Sebebi Nedir?   Hamilelikte Beslenme   Osteoporoz Hastalığı   Gebelikte Kanama Hamilelik Kanamasi   Göğüs Duvarı Deformiteleri   Ürojinekoloji   Samyeli Lekesi   Gerilim Ve Baş Ağrısında Akupunktur   Astımın Belirtileri Nelerdir?   Genel Endişe Hali - Anksiyete Ölçeği   Burkulma Nedir?   Kalınbağırsak İltihabı   Kızamık   Kuduz Hastalığı   Ektopi Nedir?   Pelvik Açı Genişlemesi   Süt Dişleri   Yaralanma Tedavisi   Troid-guatr Kanseri   Karın Şişkinliği Nedir?   Bagassosis Nedir?   Bronşial Astma Alerjik Astım   Epidural bölgeye steroid verilmesi   8 Aylık Bebeğin Beslenmesi   Kızamık Nedir?   Akciğer Kanseri İçin Şifalı Bitkiler   Atelektazinin Sebebi Nedir?   İnmeden Sonra Cinsellik   Kulak Hastalıkları   Akciğer Apsesi   Şişmanlık Obezite   Kurşun Zehirlenmesi   Parasetamol Zehirlenmesi   Katarakt   Diz Protezinde Ameliyatsız Tedavi   Kas Sinir Kavşağı Hastalıkları Myasteni Gravis   Tırnak Batması   Spastik Kolit   İdrar Tutamama   Erkek Ve Kadın Cinselliği   Kemik Metastazı Nedir?   Karın Hastalıkları Apandisit   İktidarsızlık (Empotans)   Akut Bronşit Etkenleri   Kepçe Kulak Estetik Tedavi   Panik Bozukluğun Tedavisi   Hava Basıncı Travması (Barotravma)   Bebeklerde Beslenmenin Önemi   Vücutta Yin Ve Yang   Echo Virüsü   Kronik Otit Cerrahisi   Soğuk Alerjisi   Nefes Kokusu   Göz Kapağı Estetiği   Derin Disparoni   Gebelikte Cinsel İlişki   Kakao yağı nelere iyi gelir?   Meme Eşitsizliği(asimetrisi)   Uyku Problemleri Uykusuzluk   Sarımsak Faydaları   İdrar Ve Gaz Kaçırma Sorunu   Üveitin Belirtileri Ve Nedeni Nedir?   Sterilizasyon ve Dezenfekte   Gebelikte İlaç Kullanımı Hamilelikte İlaçlar   Crataegus   Braın Infarctıon   Diş Kanaması   Multifaktöryel Kalıtımsal Hastalıklar   Bel Fıtığı   Migren İle İlgili Terimler   Fitizi   Presbiyopi   Diş Dolguları   Hiçbir Şey Yemeyerek Zayıflamak Tehlikeli Mi?   Tetanos Tedavisi Nasıl Yapılır?   Kalp Krizinden Sonra Cinsellik   Taş Hastalığı   Gece Korkuları   Akupunktur Ve Zayıflama   Sezeryanlı Doğumda Anestezi Gerekli Midir?   Astım   Böbrek Genişlemesinin Sebepleri   Bronşiyal Astım Nedir?   Hamilelikte Yolculuk Gebelikte Seyahat   Nöral Terapi   Retina Dekolmanı   Gırtlak Kanseri Hastalığının Belirtileri Nelerdir?