Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Çocuklarda Kusma

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bebekler neden kusar?

Anneleri endişelendiren en önemli konulardan biri de bebeğin sık sık kusmasıdır. Uzmanlar kusmayı, bir hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ediyorlar.

-Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır.

- Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

-Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Kusma bebeklerde ve çocuklarda çok sık görülen bir bulgudur. Önemli hastalıkların belirtisi olabileceği gibi basit ve gelip geçici bir durum da olabilir.

Biz doktorlar kusmayı zorlanmaksızın kusma(regürjitasyon) ve zorlanmalı kusma olmak üzere ikiye ayırırız.

Zorlanmaksızın kusma daha çok küçük bebeklerde görülür. Özellikle yaşamın ilk haftalarında bebekler beslendikten kısa süre sonra zorlanmaksızın ağız dolusu çıkarabilirler.

Normal kilo alımı devam ettikçe bu sorun yaratmaz.Genel olarak bebek büyüdükçe bu durum azalır. Sekiz aylık olduğunda ortadan kalkar. Günde üç kezden fazla fışkırır tarzda şiddetli kusuyorsa bu durum normal dışı olabilir.

Teknik olarak yanlış beslenen bebeklerde de kusma görülebilir. Beslenirken hava yutan bebekler, aşırı hızlı veya aşırı yavaş emen bebekler, beslendilten sonra gazı çıkarılmayan bebekler zorlanmaksızın kusabilirler. Beslenme tekniğindeki hatalar düzeltilirse bu kusmalar biter.

Gastroözofagial reflü dediğimiz durumda daha çok zorlanmalı kusma görülürse de bazen zorlanmasız kusma da görülebilir. Mide borusunun mideye bağlandığı yerde meydana gelen bir kasılma yetersizliği nedeniyle mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi olarak bilinen gastroözofagial reflü genellikle 3-10.günler arasında başlar. Zaman içinde bulgular azalabilir. Beslendikten sonra bebek 30 dakika süreyle yarı oturur pozisyonda tutulabilirse kusma büyük ölçüde engellenebilir. Eğer ciddi bir kilo kaybına ya da kilo alımında yetersizliğe yol açıyorsa cerrahi müdahale gerektirebilir.

Yemek borusunu mideye bağlanan ucunun kör olması, yani kapalı olması, ciddi bir regürjitasyon sebebidir. Bu durumda bebek doğumdan sonraki bir kaç beslenmesinden sonra besinler yemek borusunda birikebileceği için kusmaya başlar. Bazı durumlarda bu kapalı olan yemek borusu bir boru ile soluk borusuna bağlı olabilir. Bu durumda nefes darlığı ve mororma da gözlenebilir.

Doğumdan hemen sonra yapılan bebek muayenesinde ince bir yemek sondası ile bebeğin ağzından midesine dek girilip bakılır. Bu mutlaka muayenin bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde bu durum atlanabilir. Bebek şiddetli kusmaya başladıktan sonra farkedilebilir. Yemek borusu ile soluk borusu arasında bağlantı varsa besin akciğerlere kaçıp çok ciddi sonuçlara yol açabilir


Zorlanmalı Kusma

Mide bulantıları ve öğürtüler olur. Çocuk fışkırır tarzda kusar. Zorlanmanın şiddetiyle küçük bebeklerde burundan da kusmuk gelir. Küçük bebeklerde mide bulantılarını anlamak güç olursa da huzursuzluk, solgunluk, terleme, kusmadan sonra besinleri reddetme mide bulantısı işaretleri olabilir.

Yenidoğan bebekte ilk 24-36 saatte görülen şiddetli kusmalar sindirim sisteminin herhangi bir yerinde tıkanıklığa neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastlanan nedenler:

1-barsak tıkanıklığı

2-özofagus atrezisi(yemek borusunun mideye bağlandığı ucun kör olması

3-barsak darlıkları

4-barsağın belli bir bölümünün olmaması

5-pilor stenozu

6-karın organlarının göğüs içine fıtıklaşması

Bebek doğduğu ilk günlerde şiddetli kusuyorsa, karnı şişmişse, kakasını yapmıyorsa ya da ilk başta yapmış sonra yapmamışsa cerrahi gerektiren ciddi bir bağırsak problemi olabilir. Acilen doktora başvurulmalıdır.

Özellikle erkek çocuklarda yaşamın ilk günleri değil, üçüncü haftasında başlayan şiddetli kusmalar pilor stenozu dediğimiz bir cins mide darlığını düşündürür ki buda cerrahi gerektiren bir durumdur.

Yaşamın ilk günlerinde görülen kusma nedenleri arasında enfeksiyonlar, metabolizma hastalıkları(doğuştan), bebeğin annenin amnios sıvısını fazla yutması, gastro-intestinal allerjiler(süt allerjisi gibi) başlarda yer tutar.

Daha büyük çocuklarda en sık rastlanılan kusma nedenlerinin başında enfeksiyonlar gelir.

Bazı çocuklar hangi enfeksiyonu geçirirlerse geçirsinler mutlaka kusma olaya eşlik eder. Gribal enfeksiyon, boğaz enfeksiyonu, bronşit gibi her enfeksiyonda mutlaka kusma vardır.

Ancak en sık kusmaya neden olan enfeksiyonların başında:

1-mide-barsak enfeksiyonları

2-İdrar yolu enfeksiyonları

3-Kulak enfeksiyonları

4-Meninjit-santral sinir sistemi enfeksiyonları gelir.

Bütün bu durumlarda kusma enfeksiyonun bir sonucu olduğundan kusmanın kesilmesi için enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir.Yoksa sadece kusmayı kesmeye yönelik tedavi vermek, enfeksiyon için hiçbirşey yapmamak vücudun verdiği sinyali iyi anlamamak demektir. Enfeksiyon sonucu gelişen kusmalarda vücutta artan keton cisimciklerini dengeleyebilmek için bir kase şekerli su çocuğa kaşık kaşık içirilir.bu çoğu zaman işe yarar. Eğer doktor tarafından gerekli görülürse anti-emetikler(kusma kesiciler)kullanılabilir. Kusma kesici ilaçları ailenin kendi kendine kullanması yanlıştı

Merkezi sinir sistemini ilgilendiren bir takım olaylar kusma nedenidir. Beynin darbe alması, beyinde tumor, enfeksiyon veya başka bir nedenle kafa içi basıncının artmış olması(beyin kanamaları vb) kusma nedeni olabilir. Merkezi sinir sistemi kökenli bir kusma düşünülüyorsa hastanın nörolojik muayenesi, tomografisi ve/veya halk rasında belinden su alma olarak tabir edilen lomber ponksiyon gerekebilir.

Zehirlenmeler önemli bir kusma nedenidir. Çocukluk çağı zehirlenmelerinde her zaman kısa zamanda teşhis koymak mümkün olmayabilir, çünkü aile çocuğun hangi zehirli maddeye maruz kaldığını bilmeyebilir. Bu madde fare yada böcek ilacı, herhangi bir tıbbi ilaçtan fazla miktarda alım, hava gazı, doğal gaz,karbonmonoksit olabilir. Birden kusmaya başlayan, kusma için başka sebep bulunamayan, özellikle 1-11 yaş arasındaki çocuklarda zehirlenme akla getirilmelidir. Besin zehirlenmeleri de kendini kusma ile belli edebilir.

Tansiyon yüksekliği çocukluk çağında bile kusma nedeni olabilir. Kusan çocuklarda tansiyon değerleri dikkate alınmalıdır. Kusma ile birlikte ağızda aseton kokusu, sık idrara çıkma, bol su içme, ağız kuruluğu gibi bulgular varsa çocuk diabeti ile karşı karşıya olabiliriz.

Bazı çocuklar heyecanlandıkları zaman kusarlar. Ben muayeneye gelen bazı 2-3 yaş arasındaki çocukların daha kapıda kusmaya başladıklarını bilirim.

Bazı psikolojik ya da sosyal sorunları olan çocuklarda da kusma görülebilir. Örneğin okulla ilgili sorunu olan ya da okula gitmek istemeyen çocukların hafta içi sabahlarda mide bulantısı ve kusma yaşadıkları tarafımızdan gözlenmektedir.

Yeme sorunu olan iştahsız çocuklar genellikle zorla yedirildikleri için bir süre sonra kusmaya başlarlar. Normal iştahlı çocuklarda da anne eğer yemek miktarını iyi ayarlayamazsa, çocuğa gerekenden veya kabul edebileceğinden fazla miktarda besin verirse çocuk kusabilir. Bu olay sürekli devam ediyorsa çocuk kendi kendini kusturabilir.

Unutulmaması gereken şey kusma bir hastalık değil bir hastalık işaretidir. Kusmanın ortadan kaldırılması yeterli değildir. Kusmaya neden olan hastalığın bulunup tedavi edilmesi gerekir.

Not: "Çocuklarda Kusma" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.

"Çocuklarda Kusma" Konusuyla Alakalı Diğer Başlıklar

 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Fıtığın Belirtileri   Hemoperitoneum Travma Kanama   Erkeklerde Orgazm Bozukluğu   Elektif Dilsizlik Nedir?   Akupunktur   İntensiyonel Tremor   Romatizmal polimiyalji Nedir?   Hepatit A   Laparoskopi   Ektoderm Nedir?   Ekstazi Durumu   Guatr İle İlgili Merak Edilenler   Dış Gebelik Nedir Dış Gebelik Belirtileri   Orgazma Ulaşamamanın Nedenleri   Migren Krizi   Televizyon ve Çocuk Üzerindeki Etkileri   Ense Ağrısı Sebepleri   Astım Hastalığı ve Nefes   Apandisit Ameliyatı   Kanserden Korunma Yolları   Diş Estetiği   Varikosel Kısırlık Sebebi Midir?   Bel ve Sırt Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir   Sınav Kaygısı İle Baş Etme   Katarakt Ameliyatı Doktorları   Gelişimsel Öğrenme Bozukluğu   Bel Soğukluğu   Talamotomi   Ağız Kokuları   Burun Polipleri Neden Kaynaklanır?   Ağrı Kontrolü - Trigeminal Nevralji   Pamukçuk   Medulloblastoma   Hipermetrop   Osteoartrit Önlenebilinir Mi?   Anestezi Tetkikleri   Glokom Tedavisi   Böbrek Kanserinde Cerrahi Tedavi   Bağırsak Kanseri   Ayak Ağrıları   Kırık   Alerjilere Karşı Savunma Silahları, Antijen Nedir?   Hodgkin Hastalığı Tedavisi   Ülser   Günümüzde Bakteriyel Artrit   Cocuklarda Bebeklerde Bogaz iltihabı   Akut Tonsillit Bademcik İltihabı   Yeni Doğan Bebeğin Beslenmesi   Endosperm Nedir?   Haşimato Hasimato Hastalığı   Miyastenik Testler   Bebeklik Anoreksisi   Bel Ağrılarından Korunma Yolları   Parkinson Hastalığı Tedavisi ve Pil Takma   Yutma Bozuklukları   Anestezi Yapılırken Hangi Gazlar Kullanılır?   Yumurtalık Kisti   Apandisitin Görevi Nedir?   Viral Testler   Fiziki Allerji   Liver Transplant Turkey   Astigmatizma   Bakteri İle Virüs Arasındaki Fark Nedir?   Boyun Tutulması   Estetik Cerrahi   Bagassosis Nedir?   Kolon Kanseri Nedir?   Botox   Drez Ameliyatı   Hiperkolesterolemi Ve Cinsel Fonksiyonlar   Kistik Fibroz Neden İleri Gelmektedir?   Şişmanlığın Önlenmesi   Yanık ve Yanık Tedavisi   Hava Basıncı Travması Teşhisi   Aids Hastaligi Belirtileri Nelerdir Aids Hastasi   Safra Taşları   Beyin Kanaması Sonuçları   Karotis   Bağ Yaralanmaları   Homosistein   Ense Ağrısı   Tüberküloz Plörezisi, Tüberküloz Plörezi Nedir?   Titreme   Milyer Tüberkülozu   Diz Artroplastisi Sonuçları Nasıldır?   Antraks   Bronşial Astma Alerjik Astım   Karaciğer Nakli Ameliyatı   Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?   Kepçe Kulak Estetik Tedavi   Mide Mukozası İltihabı   Bağırsak Parazitleri   Osteoartrit ve Romatizma Ağrıları   Çocuklarda Altına Kaçırma   Akut Mediastinitis Hastalığı Nedir?   Bel Soğukluğundan Korunma Yolları   Yaş İlerledikçe Astım Geçer Mi?   Sigarayı Bırakma Yolları Nelerdir?   Soluk Borusu İçinde Anestezi Ne Demektir?   Atipik Pnomoni ve Mikoplasma Pnömoni   Kolesterol Niye Yükselir?   Plörezi Nedir?   İlk Gece Sorunu   Hiper Aktivite   Alkol Madde Kullanım Bozuklukları   Kalça Kireçlenmesi Tedavisi   Kabızlık Diyeti Bitkisel Diyet   Ampiyem Nedir (Pyotoraks), Ampiyem Tedavisi   Aids Hastaligi Epidemiyoloji Nedir   Parkinson Hastalığının Nedenleri Bilinmiyor   Otistik Bozukluklar   Bulantı-kusma Nedir?   Çıkık Nedir?   Baygınlık Yaralıya İlk Mudahale   Sertleşme Kusuru   Doruk Akışölçer   Anne Baba Danışmanlığı   Ezik Tedavisi   Diz Artritinde Ameliyat Olmazsa Ne Olur?   Beyin Anjiosu   Mikroplardan Korunma Yolları   Karaciğer Sirozu   Kalınbağırsak İltihabı   Zatürree   Çocuklarda Ağlama Sinir Hastalıkları   Derm Abrazyon Cilt Soyma Dolgu Botoks   Üretra Darlığı Nedir?   Bebeklerde Zeka Geriliği Mongolizm Nedir?   Hemoroid Basur Tedavisi   Kolit Tedavisi Nedir?   Anestezi Yan Etkileri ve Anestezi Hataları   Varis Nedir?   Enfeksiyon Sonrası Depresyon   Panik Bozukluğun Tedavisi   Dil İltihabı   Ağrı Kesici Kullanımı ve Analjezikler   Zona Kurdeşen   Kalp-Damar Hastalıkları Ve Diş Tedavisi   İncinme   Aşılanma ve Prematürite   Zeka Geriliği Nedir?   Papiller Tiroid Kanseri   Melanoma Kanseri   Ağız Kanserleri   Solunum ve Solunum Çeşitleri   Apandisit Ameliyatı Ne Derece Ciddî Bir Ameliyattır?   Piyelonefrit Nedir   Miyokard Enfarktüsü Akut   Demans   Lenfoma Belirtileri Nelerdir?   Beyin Tümörleri   Bebeklerde Kundak, Kundak Bezi ve Yarım Kundak   Çocuklarda Kistik Fibrozis   Saman Nezlesinin Yaygınlığı Ne Ölçüdedir?   Aşılanma ve nörolojik hastalıklar   Alzheimer Hastalığı Nedir?   Anesteziye Hazırlık   Akut Kan Kanseri Tedavisi   Günümüzde Tifo Nasıl Tedavi Edilir?   Öksürük   Sporcularda Bel Ağrısı   Bebek Gaz Sancısı   Veba   Atipik Akciğer Tüberkülozu   Yüz Kızarması   Tozaklamalar Nedir?   Kuduz Hastalığı   Lenfoma Belirtileri   Mide Mukozası İltihabı Nedir?   Böbrek Naklinde Doku Uyumu   Akciğer Solunum Tikanıklığı   Erken Boşalma Nedir?   Gargara   Küçük Meme   Diz kapağı kemiği, Patella Nedir   Akut Kan Kanseri   Bebek Cinsiyet Tayini   Saman Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?   Hypostatic Zatürree Nedir?   Dengeli Beslenme Diyet