Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Kabızlık Dışkı Yapamama   Memede Kitle   Akut Rinit Allerjik Rinit   Bronşial Astma Alerjik Astım   Çocuk Hastalıkları ve Korunma Yolları   Şeker Hastalığı Diyabet Tedavisi   Dil Kanseri   Unani Nedir?   Böbrek Genişlemesi   Katarakt Nedir Belirtileri Nelerdir   Sinüzit Cerrahisi   Atelektazi Çeşitleri Nelerdir?   Periferik Sinir Sıkışmaları   Akciğer Apseleri Neden Olur?   Küçük Meme   Mongolizm Neden İleri Gelir?   Okulda Alerji Güvenliği   Çıkık Nedir?   Barsak Ameliyatları   Vazodilatasyon Nedir?   Çene Eklemi Hastalıkları ve Ağrısı   Cilt Kırışıklığı   Erken Menopoz   Ekzama Nedir?   Osteoporoz Hastalığı   Erken Boşalma   Göz Altı Morluklarının Nedeni Nedir?   Meme Protezi   Kranyofaringioma   Oligodenerogliom   Artrit   Kolera Nedir?   Amipli Dizanteri Tanısı   Göz Kapağı Şişliği   Erken Boşalmanın Tedavisi   Gastroenteroloji   Kas Sinir Kavşağı Hastalıkları Myasteni Gravis   Nöroblastom   Beta Mikrobu Nedir?   Ağız Kanserleri   Envazyon Nedir?   Fistül Nedir?   Yetişkinlerde Orta Kulak İltihabı Nedir?   Perthes Nedir?   Tüberküloz Plörezisi, Tüberküloz Plörezi Nedir?   Sinüs İltihaplarında Cerrahi   Adale Çekilmesi   Bebekler Neden Ağlar, Bebeklerde Ağlama   Çocuklarda Beyin Kanaması   Bel Ağrısı Niçin önemlidir?   Anevrizma Tedavisi   Üremi Nedir?   Uyluk Kemiği   Gece Körlüğü   Bronşektazi Tedavisi   Alerjik Astımdan Korunma   Azı Dişleri   Testis Torsiyonu Vajinal Tunika   Bebeklerde Emzirme Sonrası   Embriyopati Nedir?   Bulaşıcı Veya Salgın Sarılık   Omuz Protezi   Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar   Fıtığın Belirtileri   Fonolojik Bozukluk   Mongolizm   Erkek Ve Kadın Cinselliği   Migren Nöbeti   Burun Kanamasının Nedenleri   Kısırdöngü   Kemoterapi Sonrası Kontrol   Mikroplar   Endoskopi   İmplant Nedir, İmplant Nasıl Yapılır?   Lösemi Nedir?   Yaygın Anksiyete Bozukluğu (Endişe)   Sınav Kaygısı   Bel ve Sırt Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir   Bebek İçin Ek Gıdalar Nelerdir   Anaplastik Astrositom   Alerji Hastalığı İle İlgili Tıp Terimleri   Diş Hastalıkları   Genetik mühendisliği ve Aşılar   Menisküs   Adale Çekilmesi Belirtileri   Ambliyopi - Göz Tembelliği   Kronik Prostat Hastalığı   Mide Küçültme   Kalp Durması ve Sebepleri   Boğmaca Nasıl Anlaşılır?   Ağrı   Varis   İshal Nedir?   Bulaşıcı Hastalıklar Nedir?   Ekolali Nedir?   Alerjiler Tehlikelimidir?   El Kemikleri El Bileği Kemikleri   Aşılanma ve hemofili hastalığı   Vitrektomi Retina Hastalıkları   Hamilelik Giyim Gebelik Giysileri   Rahim Kanseri   Akciğer Hastalıklarının Belirtileri Dispne   Mide Balonu   İntensiyonel Tremor   Koporoz Kupnoz Hastalığı Çatlamış Kılcal Damar Koporoz Tedavisi   Mikroplu Hastalıklar   Aşılanma ve indometasin   Sempatektomi   Sağlık Tıp Terimleri Sözlüğü - 2   Saç Hastalıkları   Diş Çekiminden Sonra Ağzımızda Neler Olur?   Uyku Düzensizliğinde Akupunktur   Şişmanlık Fobisi   Burunda Kırık Tedavisi   Böbrek hastalıkları ve Bağışıklık   Besin Reddi ve Besin Alerjileri   Kabızlık Artrite Tesir Eder Mi?   Saman Nezlesi İnsan Vücuduna Nasıl Girer?   Nabız Tansiyon Nedir İnsanda Nabız   Okul Öncesi Beslenme   Jinekomasti Rinoplasti   Kepçe Kulak Düzeltme Operasyonları   Kalça Kireçlenmesi Osteoartriti   Prostat Kanseri Tedavisi   Boyun Ağrısı Boyun Fıtığı   Bel Ağrısı Tedavisi   Çıkık   Tinnutis Kulak Çınlaması   Çocuklarda Konuşma Gecikmesi   Endokrin Hastalıklar   Hipertansiyon Tedavisi   Akupunktur Nasıl Etki Ediyor   Akciğer Solunumu Hastalığı   Ülser Delinmesi ve Tedavisi   Nöropatik Ağrı   Aids Hastaligi Nasil Bulasir Cinsel Temasla   Zatürre Pnömoni   Periferik Anevrizmalar   Boğmaca Öksürük Seyri Evreleri   Bebek Bakımı   Prostat Kanseri Nedir   Meme Dikleştirme   Efektör Nedir?   Kas Eklem Ağrıları   Dang Hastalığı Önlenebilir Mi?   Diş ve Ağız Sağlığını Bozan Nedenler   İlâç Alerjileri Nasıl Tedavi Edilir?   Bebeklerde Fıtık Bebek Fıtığı   Silikozun Belirtileri Nelerdir?   Burun Akıntısı   Mesane Kanserinin Tedavisi   Vücut Bilişim Analizi   Atelektazi   Boyun Kireçlenmesi   Diyafrağma Hernileri, Diafragma Hernisi   Damla Hastalığı   Epiglottit Nefes Borusu Kapakcığı İltihabı   Guatr Nedenleri   Yeni Doğan Bebeğin Beslenmesi   Alkolün İnsan Sağlığına Zararları   Nonfonksiyonel Hipofiz Adenomu   Kafa Terlemesi   Nezle Nedir?   Uyku Apnesi   Diyabet (Şeker Hastalığı) Ve Diş Tedavisi   Saplantı Zorlantı   Menisektomi   Bademcik Büyümesi Belirtileri   Koroner Bypass   Yutma Bozuklukları   Günümüzde Bakteriyel Artrite Ne Kadar Rastlanmakdır?   Trofoblastik Tümörler   Çocuklarda Duyma Bozuklukları   Boğaz ve Gırtlak Tıkanma Nedenleri   Derin Beyin Stimülasyonu   Cinsel Dürtünün Az Olması   Üveit Tanısı Nasıl Konmaktadır?   Hamilelikte Kansizlik Gebelikte Anemi   Paranoid Bozukluklar Psikoz Şizofreni   Bebeklerde Zeka Geriliği Mongolizm Nedir?