Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Böbrek Kanserinin Tanısı   Çocukluk Çağı Retin Sorunları   Ağız Kanseri Tedavisi   Çocuklarda Zatürre   Alerjik Hastalıklar Hangileridir?   Kadın Rahim Tüplerin Görüntülenmesi   Meme Protezi Meme Küçültme Meme Büyütme   Testis Hastalıkları Ve Cinsellik   Bebek ve Çocuklarda Yüksek Ateş   İskemik İnme Belirtileri   Damar Sertliği   Erkeklerde Cilt Bakımı   Kulak Ameliyatı Nedir?   Alzheimer Nedir?   Anne Sütü Sarılığı   Kancalı Kurt Parazit Kansızlık   Gırtlak Stridoru İlk Nasıl Görülür?   Arpacık Nedir?   Anesteziye Hazırlık   Manyetik Rezonans Görüntüleme Mrı   Burun Sinüsleri Nerede Bulunurlar?   Tüp Bebek Fiyatları   Virüs Hastalıklarına Karşı Bağışıklık   Tansiyon Düşüklüğü   Ameliyatsız Prostat Tedavisi   Gebelikte Cinsel İlişki   Radyoterapi Gören Hastalarda Diş Tedavisi   Bebeklerde Yalancı Emzik   Ameliyat Dışı Tedaviler Nelerdir?   Major Depresyon Tedavisi   Pektus Ekskavatum   Çocuk Aşıları   Kalp Deliği   Bağışıklık Sistemi Aşıları   Akut Hepatit C Tedavisi   İktidarsızlık Sertleşme Bozukluğu   Annelik ve Bebek Bakımı, Bebeğin Aylık Bakımı   Mide Duodenum Grafisi   Gaz Zehirlenmesi   Alkol Ve Madde Kullanım Bozuklukları   Kenarlı Hebra Egzaması   Endometriozis   Varikosel Kısırlık Sebebi Midir?   Barsak Damar Tıkanıklığı   Nabız Tansiyon Nedir İnsanda Nabız   Akut Rinit Allerjik Rinit   Plastik Cerrahi Deri Greftlemesi Deri Yaması Deri Flabı   Kanser Tedavisi   Safra Kesesi Taşlarının Belirtileri   Göz Kanlanması   Baş Dönmesi Nedir?   Kuduzun Belirtileri Nelerdir?   Rahim Sarkması   Sperm testi nedir?   Kansızlık   Gastroözefageal Reflü Özefajit   Spontan Pnömotoraks Teşhisi Nasıl Yapılır?   Miyokard Enfarktüsüne Bağlı Ağrılar,   Kalp Sağlığı Beslenme Diyet   İnsülin Tedavisi İnsülin Yetmezliği   Nörosonoloji   Enfeksiyöz Mononükleoz Nasıl Bulaşmaktadır?   Baş Kemikleri - Kafa Kemikleri   Diabet Şeker Hastalarına Öneriler   Sağlık Tıp Terimleri Sözlüğü - 4   Barotravma Teşhisi   Penis Eğriliği Düzeltilir Mi ?   Eritroblastoz   Kızamık Nedir Belirti Ve Bulguları Nelerdir   Hypostatic Zatürree Nedir?   Melazma Gebelik Lekesi Hamilelik Lekesi   Meme Küçültme   Fungus Pnömonileri Nedir Aspergillosis   Cinsel Estetik   Burkulmada İlkyardım   Chlamydial Enfeksiyonlar   Pankreas Kanseri Tedavisi   Mikrovasküler Dekompresyon   Mide Kanaması   Ağrı   Orgazm Sorunlarında Tedavi   Çocuklarda Kafatası Travması   İnsan Isırması   Veba Salgını Hastalığı   Veba Nedir?   Silikoz Önlenebilir Mi?   Alkol ve Kan Hastalıkları   Guatr Nedir Belirtileri Nelerdir   Yüz Kızarması   Vertigo Cerrahisi   Bel Soğukluğu Nedir?   Hipoparatiroidizm   Hamilelikte Yolculuk Gebelikte Seyahat   Astım   Boyun Ağrısı Nedir?   Dolama Nedir?   Kurdeşen   Kontakt Lensler   Menisküs Yırtığı   Vep Görsel Uyandırılmış Potansiyeller   Ruhsal Gelişim   Adale Sorunları   Güneş Lekesi Tedavisi   Ani Kalp Durması   Pülmoner Enfarktüs Neden İleri Gelir?   Çocuklarda Kansızlık   Hamilelikte, Gebelikte Göğüs Bakımı   Kas Kopması   Stapez Cerrahisi   Burkulma   Karaciğer Tümörü   Safra Kesesi Longo+laser   Böbrek Neden Atar?   Böbrek Taşı   Akupunktur Ve Zayıflama   Kalp Anevrizması   Bulaşıcı Hastalıkların Sebepleri   Papilloma Virüsü   Gleet   Kronik Bronşit Tedavisi ve Amfizem   Çocuklarda Alt Islatma   Erkeklerde Meme Büyümelerinin Tedavisi   Hamilelikte Beslenme   Cüzzamın İyileşme İmkânı Var Mıdır?   Enterobakterileri Karşı Aşılanma   Santral Retinit Göz Nezlesi   Eklem Tipleri ve Hareketleri   Şişmanlığın Önlenmesi   Çocuklarda Anemi   Sınav Kaygısı   Sinirsel Gerginlik Nedir?   Akciğer Apseleri Neden Olur?   Çiş Kaçırma   Burun Estetiği Fiyatları   Yaşlılarda Kırık Tedavisi   Göz Altı Morlukları   Allerjik Nezle Sık Görülen Bir Hastalık Mıdır?   Tetanoz Tedavisi   Böbrek Üstü Bezi   Horlama Tedavisi   Göz Kepeği Kirpik Kepeği   El parmağı kemikleri - Dizi kemikleri   Makula Dejenerasyonu   Öğrenme Bozukluğu Nedir?   Bronşektazinin Nedenleri   Koroner Arter Anatomisi Nedir?   Uyku Bozukluğu   Kataraktın Belirtileri   Akciğer Kanseri Ve Sigara   Romatizmal Artritin Tedavisi Nedir?   Diyet Nedir?   Amipli Dizanteri Tedavisi   Lejyonellosis Lejyon Hastalığı Nedir?   Tavuk Karası Nedir?   Alerji Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?   Akustik Tümör Cerrahisi   Kalp Yetmezliği   Ereksiyon Nedir?   Kronik Böbrek Yetmezliği ve Üremi   Boyun Ağrılarının Tedavisi   Zona Hastalığı (Herpes Zoster)   Kordotomi   Obstrüktif Uyku Apnesi   Alerjiler Tehlikelimidir?   Erken Doğum Gebelik Hamilelik   Kafa Travmaları   Kırık Çeşitleri   Penis Kırılması   Endometriosis Ameliyatı Cerrahi Tedavi   Kızamıkla İlgili Merak Ettikleriniz   Sakız Çiğnemek Çürüğü Önler Mi?   Saman Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?   Prostat Kanseri   Saplantı Bozuklukları   Bebek Odası Hazırlama   Normal Prostat Büyümesi   Mikroenjeksiyon Gebe Kalma   Duodenal Atrezi Stenoz Anüler Pankreas   Konik Kemikler   Endişe (Anksiyete) Teşhisi