Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Floroskopi X Işını Tanısal Radyoloji   Kırık Çıkık İçin Bitkisel Çözümler   Romatizma Tedavisinde Akupunktur   Damak Kemiği   Bebeklerde Yanık   Alerji Çeşitleri ve Tipleri   Rahim Kanseri   Yaşlılık Lekeleri   Bel Soğukluğundan Korunma Yolları   Anosmi   Kuru Öksürük   Crataegus   Akupunkturda Uyarı Noktaları   Alerji Hastalığı İle İlgili Tıp Terimleri Bilgileri ve Açıklamaları   Zührevi Hastalıklar   Barotravma Belirtileri   Kasık Mantarı   Sinüzit Tedavisi Nasıl Yapılır?   Kalp Krizinden Korunma   Yüz Felci Trigeminal Nevralji Tedavisi   Gastroşizis Karın Duvarı Defekti Gastrokizis   Sigarayı Bırakan Bir İnsanın Vücudundaki Olumlu Gelişmeler Nelerdir?   Kardiak Arrest   Testis Kanseri Tedavisi   Peptik Ülser   Hemanjiyom Hipospadiyas Mikrotia Doğuştan Anomali   Ergenlik Sivilceleri   Grip   Bebek Gaz Sancısı   Diş Estetiği Tedavisi   Sertleşme Kusuru   Larenks Kanseri Nedir?   Gastrit Ve Duodenit   Omuz Ultrasonografisi   Karaciğer Nakli   Veba   Artrit İlaç Tedavisi   Skar El Yanığı Yüz Yanığı   Nabiz Tansiyon Dakikadaki Nabiz Sayisi   Doğum Ağrısı   Gıda Zehirlenmeleri   Üretra Darlığı   Panik Tedavisi   Kalça Çıkığı   Parkinson Hastalığı Cerrahisi   Alzheimer Belirtileri   Beyin Felci Nedir?   Bebekler Neden Ağlar, Bebeklerde Ağlama   Amipli Dizanterinin Belirtileri   Böbrek Yetmezliği Diyaliz   Yarım İnme İnme Tedavisi   Öğrenme Bozukluğu Nedir?   Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonları   Kulak İltihabı   Depresyon   Kıl Dönmesi   Enkübasyon Nedir?   Mide Ve Sindirim Sistemi Bozuklukları   Bademcik İltihapları   Deniz Kestanesi Batması   Çocuklarda Kızamık   Böbrek Kanserinde Radyoterapi   Afektif Duygulanım Bozuklukları   Sarkık Meme   Damar Tıkanması   Kranyosinostoz Ameliyatları   Romatizma ve Eklemler   Keratokonus Keratonus Tedavisi   Mikroplar   Vajinal Estetik Operasyon   Çocuklarda Kabakulak   Kafa Travması   Amipli Dizanteriden Korunma   Cinsel gücü arttıran baharatlar   Ergenlik Ve Cinsellik   Hayat Öpücüğü Nasıl Uygulanır?   Şaşılık Tedavisi   Metastatik Beyin Tümörü Ameliyatları   Çocuklarda Duyma Bozuklukları   Torasik Aorta Anevrizmaları   Somatoform Bozukluklar Histeri   Amniyosentez Nedir   Çocuk Ve Gençlerde Depresif Sendromlar   Ayak Başparmağında Çıkıntı   Ağız Kokusu Halitozis   Uyku Bozukluğu   Diyaliz Korkusu   Kekeleme Nedir?   Alzheimer Hastalığı   Diz Artroplastisi   Yanık Yanık Şoku Yanık Merkezi Yanık Ünitesi   Deli Dana Hastalığı Bovine Spongioforme   Kadınlarda İdrar Kaçırma   Kızlık Zarı Türleri Hymen   Tetanosun Gelişme Süresi Ne Kadardır?   Emosyonel Enkontinans   Böbrek Genişlemesinin Sebepleri   Sinüzit Nedir?   Bebeklerde Beslenme   Atipik Akciğer Tüberkülozu   Bunamaya Sebep Olan Hastalıklar   Nefroz Nedir?   Topuk Dikeni   Amyotrofik Lateral Skleroz   Kırmızı Mantar Reishi   Epidural İle Doğum   Bulaşıcı Hastalıklar Nedir?   Allerjik Nezle Neden Önemlidir?   Temasla Gelen Deri İltihabı Nedir?   Üfürüm   Trigeminal Nevralji Nedir?   Diabetik Retinopati   Mide Rahatsızlıkları Nelerdir?   Bel Ağrısı Nedenleri   Enfeksiyöz Mononükleoz Nasıl Bulaşmaktadır?   Akciğer Lobu Zatürreesi Nedir?   Liver Transplant Turkey   Ankilozan Spondilit Hastalığı   Endoskopi   Akciğer Apsesi Nasıl Teşhis Edilir   Diyabet Hastalığı   Pnömosistis Karini   Yürüme Analizi   Mukoza-altı Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılmalıdır?   Cinsel İlişkinin Yararları   Arterioskleroz Damar Sertliği   Nöro Musculer   Allerjik Astım Tanısı   Zehirlenme Çeşitleri nelerdir?   Transtrakeal İğne Ventilasyonu   Kavernoma   Ağıziçi Tümörleri   Astım Nedir?   Adale Çekilmesi Tedavisi   Ameliyattan Sonra Cinsellik   Sıtma   Somatizasyon Bozukluğu   Menisektomi   Tükrük Bezi İltihapları   Hepatit B Tedavisi   Mide İltihabı   Hipofiz Tümörü   Chiari Malformasyonu   Kalp Hastalıkları   Parkinson Parkinson Hastalığı   Solunum Yolu Tıkanıklığı   Depresif Bozukluklar Nelerdir?   Burun Sinüsleri Nerede Bulunurlar?   Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri   Reflü Belirtileri   Adale Çekilmesi Nedir?   Vajen Kanseri   Yumurta Kolesterol Açısından Kötü Mü?   Akut Lenfositik Lösemi   Hamilelik Diyeti   Bebek ve Çocuklarda Yüksek Ateş   Osteoporoz Kemik Erimesi   Baş Ağrısı Tedavisi   Şeker ve Diş Çürüklerine Etkisi   Kalça Osteoartriti   İmplant Tedavisi   Meme Küçültme Ameliyatı   Kalp Krizi   Yiyecek Alerjisi; Besin Alerjisi, Gıda Alerjisi, Süt Alerjisi, Balık Alerjisi   Ses Kısıklığı   Difteri Kuşpalazı Hastalığı   Alzheimer   Kataraktın Belirtileri   Karotis (şahdamar) Hastalığı   İdrar Ve Gaz Kaçırma Sorunu   Kalp Krizi Yüksek Tansiyon   Demans Testleri   Pet Positron Emission Tomography   Kistik Fibroz Neden İleri Gelmektedir?   Kemik Kanseri Tedavisi   Karaciğer Tümörleri   Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Aids Tehlikesi   Kuduz   Tonsillektomi   Boyun Kireçlenmesi, Boyunda Kireçlenme