Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Kırık Belirtileri   Güneş ve Cilt Yanıkları   Sarkoidoz   Horlama Nedenleri Kbb   Dudak Kanseri Lipom   Deri Tümörü Malign Melanom   Safra Kesesi Çamuru   Kalp Durması   Vajinal Dış Gebelikten Korunma   Kalça Osteoartriti   Burun Estetiği Resimleri   Anjiyografi   Kolerayı Önleme Yolları Nelerdir?   Tekrarlayan Düşükler   Koroner Anjiyografi   Aşılanma ve indometasin   Çukur Tabanlık   Geniz Eti   Koporoz Kupnoz Hastalığı Çatlamış Kılcal Damar Koporoz Tedavisi   Gırtlak Kanseri Kimlerde Oluşur?   Romatizmal Ateş Nedir?   Asellüler Boğmaca Aşısı   Stroke   Disk Hamisi Bel Fıtığı   Teofilin Zehirlenmesi   Bel Fıtığı Nedir?   Echo Virüsü   Yeme Bozuklukları   Yeni Doğan Sünneti Nedir?   Priapizm Penisin Uzun Süre Sert Kalması   Damak Kemiği   Anoreksi   Kaygı bozukluğu tedavisi   Analitik Psikodinamik Yaklaşımlar   Yutma Bozuklukları   Beyin İltihabı Ensefalit   Doğuştan Kalça Çıkığı Nedir?   Anal Fissürler Anüste Çatlak   Aile Planlamasının Amacı   Parkinson Hastalığının Nedenleri Bilinmiyor   Boyun Kireçlenmesi, Boyunda Kireçlenme   Diş Dolguları   Kızıl Hastalığı   Kulak Zarı Onarımı   Üveit   genital-bolge-temizligi.html   Lenfoma Belirtileri   Bebek Bakımı İle İlgili Bilgiler   Alzheimer Tedavisi   Preeklampsi Nedir Eklampsi Nedir Belirtileri   Guatr İle İlgili Merak Edilenler   En Emniyetli Anestezi Türü Hangisidir?   Alerjik Astımdan Korunma   Göz Tembelliği   Als   Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonlari   Kisisel Hijyen ve Temizlik   Akupunkturda Uyarı Noktaları   Ürtikerin Sebepleri Nelerdir?   Septorinoplasti   Cinsel İsteksizlik Libido Azlığı   Tırnak Batması   Göz Tansiyonu   Evlat Edinme   Su Çiçeği Nedir?   Miyop Cerrahisi   Çocuklarda Bebeklerde Havale Geçirme   Kalp Damar Hastalıkları   Cinsel Taciz   Dikkat Eksikliği   Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri   Kuyruk Sokumundan Kaynaklanan Ağrılar   Mikrodermabrasyon   Kafa Kaidesi Tümörleri   Mezansefalotomi   Dizanteri Hastalığı   Aids Teşhisi, Aids Tedavisi, Aids Korunma   Osteoartritin Sonuçları Ne Olabilir?   Kızamık Nedir?   Hamilelikte Gebelikte Cinsellik   Entrojeksiyon Nedir?   Kronik Böbrek Yetmezliği ve Glukoz Toleransı   Zehirlenme Çeşitleri nelerdir?   Bıngıldak Nedir, Bıngıldak Gelişimi   Bel Ağrısı Niçin önemlidir?   Testis Kanseri Tedavisi   Cüzam Nedir?   Gırtlak Kanseri   Miyop Kusurunun Şikayetı Ve Bulguları   Anosmi   Mide Kelepçesi   İdrar Yollarında Yanma   Kadınlarda Cinsel Uyarılma Bozukluğu   Konik Kemikler   Böbrek Üstü Bezi   Alkol Bagimliligi - Alkolizm Nedir?   Viral Hepatitler ve Aşılama   Şaşılık Tedavisi   Disparoni Nedir?   Sinüzit Neden Olur?   Mide Kanseri Nedenleri   Amfizem Nedir?   Böbrek Damarlarının Hastalığı Renovasküler   Yağ Laser   Bilgisayar Sırt Çantası ve Bel Ağrısı   Yenidoğan Sarılığı Nedir?   Akciger Absesi Akciğer Apsesi Tedavisi   Anevrizma Nasıl Anlaşılır?   Amipli Dizanteriden Korunma   Romatizma Ağrısı   Baş Ağrısı Migren   Deri Kanseri   Akciğer Kanseri İçin Şifalı Bitkiler   Düşük Tansiyon Hipotansiyon Hipertansiyon Yüksek Tansiyon   Glomerülonefrit Belirtileri   Atelektazi   Parestetika Meraljia   Klipsli Ets   Bel Agrisi Tanisi ve Teshisi   Ağız Temizliği Nasıl Olmalıdır?   Gastrit Ve Duodenit   Tedavi Edilmeyen Bir Gut Artriti Ne Gibi İlerlemeler Gösterir?   Aids Klinik Belirtiler Enfeksiyonlar   Göz Sulanması   Melanoma Kanseri Nedir?   Kurdeşenin Sebepleri Nelerdir?   Rahim Kanseri Belirtileri   İdeal Meslek Seçimi   Deri Alerjisi Nasıl Oluşur?   Temriye   Endokrin Bez   Katarakt Hakkında Doğru Ve Yanlışlar   Kılcal Damar Tedavileri   Bel Fıtığı Bel Sağlığını Koruma Yolları   Dezintegratif Bozukluk   Papiller Tiroid Kanseri   Yanık İzi Tedavisi Yanık Nedbesi   Bel Fıtığı ve Ağrısı İçin Egzersizler   Bebeklerde Susuz Kalma Hastalık   Soğuk Uygulama Buz Torbası   Akciğer Amibiasis Akciğer Askariasis   Saman Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?   Mide Küçültme   Ense Ağrısı Sebepleri   İdrar Tutukluğu   Ense Ağrısı Teşhisi   Zekâ Geriliği   Akdeniz Tipi Beslenme Diyet   Sinüs Pilonidal Kıl Kisti   Arterioskleroz Damar Sertliği   İlk Yardım Nedir?   En Yakın Hastane   Bebek İsimleri   Kalp Sağlığı Beslenme Diyet   El Cerrahisi El Yaralanması   Mukoza-altı Düzeltme Ameliyatı Tehlikeli Olabilir Mi?   sag-kalp-yetmezligi.html   Cinsel Dürtünün Az Olma Nedenleri   Uyurgezerlik Belirtileri Nelerdir?   Diyet Nedir?   Ateşli Romatizma   Osteoartrit Belirtileri   Fiziki Alerji Nedir?   Hangi İlaçlar Alerjik Tepki Gösterebilir   Kan Çıbanı   Faset Eklem Denervasyonu   Bronkoskopi   Saman Nezlesi Tedavisiz İyileşebilir Mi?   Göz Kanlanması Nedir?   Tetanos Nedir?   Kan Kanseri Tedavisi   Çocuklarda İştahsızlık Nedir?   Sinüzit Nedir?   Frengi   Omurilik Tümörleri   Transtrakeal İğne Ventilasyonu   Kalp Krizi Belirtileri   Çürük Nedir?   Tikler   Arteriyovenöz Malformasyon