Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç Ekimi
Göğüs büyütme Göğüs küçültmeEtiketler

Mide ve Onikiparmak Bağırsağı Ülseri   Sarı Humma   Böbrek Nakli   Yüksek Tansiyon Tedavisi   Cilt Mantarları   Samyeli Lekesi   Kadınsal Ağrılar   Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonlari   Diabetik Retinopati Nedir?   Burunda Estetik Cerrahi   Şarbon Nedir?   Sisteskopi   HIV'e Karşı Dezenfeksiyon Yolları   Göz Sulanması Nedir?   Bıngıldak Nedir, Bıngıldak Gelişimi   Cushing Addison   Kurdeşenin Sebepleri Nelerdir?   Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Nedir?   Genç Psikiyatrisi   Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?   Göz Anjiosu   Dissosiyatif Bozukluklar   Menisküs Yırtıkları   Zatürree Nedir?   Gırtlak Kanseri Hastalığının Klasik Tedavi Şekli   Vajinal kuruluk nedir?   Asbestosis Nedir?   Böbrek Tüberkülozu   Periferik Kraniyal Sinir Yaralanmaları   Guatr   İntratekal İlaç İnfüzyonu   Bayılma Koma İlk Yardım   Bebek İçin Vitamin Önemi   Keratoz Deri Kanseribazal Hücreli Kanser Yassı Epitel Hücreli Kanser   Gebelikte Hipotiroidi   Çocuklarda Alerji   Şeker Hastalığı Diyabet Tedavisi   Drez Ameliyatı   Nefes Borusu Tıkanıklığı İlkyardım   Kronik Bel Ağrısı   Çıkık, Kırık ve Burkulma   Kemiklerin Mikroskobik Görünüşü Kemik Terkibi   Yumuşak Doku Romatizması   Bademcik İltihabı ve Anji Hastalığı   Sıtma (Malarya Hastalığı)   Crohn Hastalığı Regional Enterit   Kaşıntı   Bebek Aşı Takvimi   Cinsel Dürtünün Az Olması   Kulak Ameliyatı Nedir?   Gastroözofageal Reflü Hastalığı   Deri Alerjileri ve Alerjik Deri   Çocuk İhmali ve İstismarı Nedir?   Zehirlenmelere Karşı Önlemler   Prostat Kanseri Belirtileri   Anestezi Nedir?   Akciğer Hastalık Belirtileri Göğüs Ağrısı   Antiseptik   Çocuklarda İdrar Kaçırma   Egzama Nedir?   Uyarı Eksikliği Nedir?   Disk Kayması Nedir?   Ağrı Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir   Romatizma Artrit Hastalığı Tedavisi   Orgazm Bozuklukları   Ülseratif Kolit Kolit Tedavisi Kolit Belirtileri   Hemoroid Basur Tedavisi   Burun Kanaması   Baş Dönmesi Bayilma Fenalik   Karaciğer Fonksiyon Testleri   Anestezi Öncesi Açlık Süresi   Bebek Gaz Sancısı   Hepatit C Tedavisi   Anne Sütü Yetersizse, Anne Sütünün Az Olması   Ürtikerin Belirtileri Nelerdir?   Yumuşak Şankır Şankroid Ulcus Mollei   Prostat Ameliyatları   Diyafrağma Evantrasyonu   G Noktası Nedir?   Dölyolu Akıntısı   İskemik İnme Nedir?   Meme Eşitsizliği(asimetrisi)   Anestezide Bulantı ve Kusma   Migren Tedavisi   Polikistik Over Sendromu   Hallitosiz Ağız Kokusu   Antraks Nedir?   Duodenal Atrezi Stenoz Anüler Pankreas   Sistit   Astım Bronşit   Ciğer Hastalıkları Irsi Olabilir Mi?   Yaşa Bağlı Makula Dejeneresansı   Retrogasserian Radyofrekans Termokoagulasyonu   Yaygın Anksiyete Bozukluğu (Endişe)   Bel Fıtığı Fizik Tedavi Hareketleri   Sperm testi nedir?   Miyop Kusurunun Şikayetı Ve Bulguları   Soluk Tıkanmaları ve Tedavisi   Anne Sütü İle Bulaşan Sarılık   Çocuğun Odası, Bebeğin Odası   Vajinal Duş Nedir?   Akut Böbrek İltihabı   Nörojen Tümörler Tiroid Tümörleri   Siroza Bağlı Gelişen Karaciğer Yetmezliğinin Semptomları   Genetik Hastalıklar   Şeker Hastalığı Zararları Kan Damarları   Horlama Tedavisi Fiyatı   Kistik Higrom   Sırt Ağrısı   Yirmi Yaş Dişi   Kolesterol   Apseler Ve İltihaplar   Kalp Anjiosu   Saplantı Bozukluğu   Lipoliz   Lazer ile cilt tedavisi   Çocuklarda Bronşit Nedir?   Kadın Rahim Tüplerin Görüntülenmesi   Testis Torsiyonu Ekstravajinal İntravajinal   Kızamık Nedir?   Mastektomi   Fibromiyalji Boyun Fıtığı   Bebeklerde Fıtık Bebek Fıtığı   Göz Tansiyonu Yüksekliği   Behçet Hastalığı Tedavisi   Beyin Tümörü Nedir?   Hangi Yiyecekler Kolestrolü Düşürür?   Vücud Şekeri Nasıl Kullanır?   Sarılıklar İlgili Bitkisel Çözümler   Akne Ergenlik Sivilceleri Tedavisi   B1 Vitamin Eksikliği   Vajinal kuruluğun tedavisi   Yapay Eklem   Yakıcı Madde Zehirlenmesi   Ekinokok Nedir?   Prostat Kanseri Tedavisi   Bronşial Astım Nöbeti Astma   Romatizma Ağrısı   Botox   Keratokonus Keratonus Tedavisi   Sindirim Sistemi Hastalıkları Tedavi Merkezi   Omuz Tutulması Omuz Ağrısı   Çocuklarda Kızamıkcık Kızamık Hastalığı   Prostat Kanseri   Ensefalit   Gıda Alerjisi   Antraks Nedir Ve Nasıl Gelişir?   Hamilelik Giyim Gebelik Giysileri   Uykunun Önemi ve Fizyolojisi   Boğmaca Nedir?   Penis Anatomisi Ve Fizyolojisi   Hamilelik Diyeti   Hemanjiyom Hipospadiyas Mikrotia Doğuştan Anomali   Kadınlarda İdrar Kaçırma   Akut Hepatit B   Cinsel İsteksizlik Libido Azlığı   Paratiroid Bezi Bozuklukları   Tiroid Hormon Tedavisi   Şişman Çocuklar ve Obezite   Cinsel Performans Anksiyetesi   Ektretemporal Lob Rezeksiyonları   Parkinson Hastalığının Nedenleri Bilinmiyor   Karaciğer Sirozu Nedir?   Atelektazi Akciğer Büzüşmesi   Kansızlık Nedir?   Bebek Gobek Kordonu Nedir Dusmesi   Diyafrağma Felci   Göz Anjiyosu   Yumuşak Doku Tümörleri   Solunum Yetersizliği Kronik Obstruktif Akciğer   Nonfonksiyonel Hipofiz Adenomu   Döküntü Nedir?   Bebeğinizin Göz Rengi Ne Olacak?   Laparoskopik Lazer   Safra Koliği   Kalp Boşluğunda Ekojen Odak   İdame Tedavisi Gerektiren Durumlar   Afektif Duygulanım Bozuklukları   Bel Kemiği Kırılması   Empotans Sertleşme Bozukluğu İktidarsızlık