Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç Ekimi
Göğüs büyütme Göğüs küçültmeEtiketler

Kene Isırması   Gelişimsel Bozukluklar   Hepatit D   Osteoartrit   Normal Basınçlı Hidrosefali   Klasik Migren Migren Ağrıları Belirtileri   Göz Altı Morluklarının Nedeni Nedir?   Sarkoma   Yukarı bakan köpek duruşu   Yüz Germe   Taş Devri Diyeti   Bebek Gaz Sancısı   Disk Hamisi Bel Fıtığı   Çocuk Fıtığı   Rem Uykusu Nedir   Ameliyatsız Estetik   Burun Akıntısı   Bebeğinizin Göz Rengi Ne Olacak?   Ülserle İlgili Merak Ettikleriniz   Plevra Hastalıkları Plevra Nedir?   Ağız Kokuları   Mediastinoskopi   İş Yaşamında Bel Ağrısı   Pineal   Burunda Estetik Cerrahi   Miyop   Siyatik Ağrı   Yılan Sokmaları   Dogmamis Bebegin Anne Karnindaki Gelisimi Evreleri   Labioplasti   Trafik Kazalarında Yaralıya Müdahale   Omuz Ultrasonografisi   Bebeklerde Şaşılık Tedavisi   Periferik Kraniyal Sinir Yaralanmaları   Tarsal Tünel Sendromu   Konuşma ve Ses Bozuklukları   Bayılma   Farenjit Boğaz Ağrısı   Karbonmonoksit Zehirlenmesi   Öfke Kontrolü   Anestezi ve Boğaz Ağrısı   Difteri Kuşpalazı Hastalığı   Subakut Tiroidit   Deri Kanseri   Hyelofibrol   Solunum Mekaniği Akciğer Fonksiyon Testi   Akciğer Apseleri Nedir?   Bebeklerde Kansızlığı Önlemenin İpuçları   Kuduz Hastalığı   Safra Kesesi Taşı   Kaza nedir Travma Nedir   Kene Isırığı Tedavisi   Akut Lenfositik Lösemi Nedenleri   Kronik Böbrek Hastalığı   Rahim Kanseri Belirtileri   Karaciğer ve Böbrek Koliği   Göz İçi Kanaması Kırmızı Göz   Vitiligo Hastalığı Nedir?   Bağışıklık Sistemi Nedir?   Kan yolu ile zehirlenmeler   Bebeklerde Susuz Kalma   Bel Ağrısında Eğitim   Gebelikte Hipertiroidi   Siyatik   Hipertansiyon ve Diş Tedavisi   Aort Anevrizma   Vazodilatasyon Nedir?   Ektoderm Nedir?   Kızlık Zarı   Mikroplu Hastalıklar   Bronşial Astma Hastalığı Hakkında Bilgiler   Aids Hastaligi Belirtileri Nelerdir Aids Hastasi   Yaralanma Tedavisi   Dalak Ağrısı   Zihinsel Engellilik   Oksijen Tedavisi Oksijen Tüpü Kullanımı   Orgazma Ulaşamamanın Nedenleri   İntragastrik Balon Nedir?   Premamatür bebeklerin beslenmesi   Kızıl Hastalığı   Çocuklarda Bebeklerde Havale Geçirme   Akut Sinüzit Sinüzit Belirtileri   Boyun Ağrısı Nedir?   Tefani Neden İleri Gelir ?   Kronik Rekürren Tonsillit   Akrep Sokması   Epilepsi Cerrahisi   Amipli Dizanteri Tanısı   Sivilce Tedavisi Nedir?   Sertleşme Sorunları   Özefagus Kanseri   Baş Dönmesi Nedir?   Bronşektazi Tedavisi   Fonksiyonel Besinler Ne Demektir?   Silikozun Belirtileri Nelerdir?   Sakız Çiğnemek Çürüğü Önler Mi?   Oksijen Toksisitesi, Toksisite Nedir?   Epilepsi (sara)   Astım Tedavisiz Geçer Mi?   Encephalitis Lethargica   Makula Dejenerasyonu   Antraks Nasıl Gelişir?   Prostat Kanseri İçin Şifalı Bitkiler   Penis Eğriliği Nedir?   Subfrenik Abse Nedir?   Allerjik Nezle Sık Görülen Bir Hastalık Mıdır?   Gebelik Testleri Hamile Gebe Takibi   Zehirlenme Tedavisi   Dil Ülseri   Katarakt Tekrar Edermi   Çocuklarda İştahsızlık   Pnömotoraks ve Göğüs Ağrısı   Beyin Kanaması Sonuçları   Beyin kanamasına bağlı baş ağrıları   Gece Ağrıyan Dişe Ne Yapmalıyız?   Yeni Doğmuş Bebeklerde Tefani   Diabet   Beyin Damarlarında Tıkanma   Doğuştan Katarakt   Hamilelikte Vucut Gebelikte Vucut Bakimi   Çiçek Enfeksiyonu   Boy Kısalığı Tedavisi İllizarov Yöntemi   Menisküs Yırtığı   Haşlanma Nedir?   Distoni   Çocukluk Çağı Retin Sorunları   Kaş Kaldırma   Depresyon Depresif Bozukluk   Piercing İltihapları Dövme İltihapları   Ter Bezi Apseleri İsilik   Başağrısı Ve Migren   Lenf Kanseri Tedavisi   Akciğer Tüberkülozu   Yüz Ağrısı Nedir?   Şeker Hastalığı Tedavisi ve Diyet   Burger   Mukoza-altı Ameliyatı Hangi Yaşta Yapılmalıdır?   Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri   Kadin Ureme Organi Sistemi İc ve Dis Ureme   Bel Fıtığı Fizik Tedavi Hareketleri   Sarkık Meme   Aşıların Tarihçesi   Yağ Laser   Epilepsi ( Sara Hastalığı)   Dirsek Protezi   Akciğer Ödemi Had Tedavisi   Mükoviskoidoz Neden Kaynaklanır?   Guyon Loju Tutulumları   Samyeli Lekesi   Kaş Estetiği   Diş Bakımı   Gebeliğe Hazırlık Nedir?   Genetik mühendisliği ve Aşılar   Aids Testi ve Test Yaptirma   Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu   Bütün Akciğer Tümörleri Kanserli Midir?   Yabancı Cisim Yutmak ve Çıkarma   Jinekomasti   Sezeryanlı Doğumda Anestezi Gerekli Midir?   İntraserebral Hematom   Epilepsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler   Göğüs Dikleştirme   Diş Apsesi   Dirsek   Lenfödem   Sedef Nedir?   Şarbon Nedir (Antraks)   Dış Kulak Yolu İltihabı Enfeksiyonu   Yağ Enjeksiyonu   Spondyliti Nedir?   Yapay Solunum Suni Solunum   Histeroskopi   Ağız Kanseri Nedir   Ambulansta Bulunması Gereken Malzemeler   Cocuklarda Bebeklerde Lavman   Anne Baba Danışmanlığı   Kolonoskopi   Alerji Çeşitleri ve Tipleri   Alkol ve Madde Bağımlılığı İle İlgili Bilgiler   Hipermetropi Yakını Görememe