Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Akciğer Ödemi Had Tedavisi   Çekiç Parmak   Şizofreni İlaçlar Psikozlar   Tetanos   Etkilenme Fikirleri Nelerdir?   Göz Altı Morluklarının Nedeni Nedir?   Kafatası Kemiği Kırığı Tedavisi   Akciğer Enfeksiyonu Stafilokok Pnömonisi   Bel Soğukluğu Doktorları   Diabet Şeker Hastalığı   Ani Atardamar Tıkanıklığı   Parkinson Hastalığı Nedenleri ve Alzheimer   Normal Penis Gelişimi   Kübital Tünel Sendromu   Tuvalet Alışkanlığı Tuvalet Eğitimi   Yılancık Hastalığı   Anevrizma Belirtileri   Bakteri İle Virüs Arasındaki Fark Nedir?   Alkol Kullanımı ve Metabolizma Bozuklukları   Taş Hastalığı   Brusellozun Belirtileri Nelerdir?   Allerjik Astım   Echo Virüsü Hastalığında Nasıl İlaçlar Kullanılır?   Topuk dikeni tedavisi   Teşhircilik (Eksibisyonizm)   Yılancık Deri İltihabı Cilt Bakımı   Ürtiker Nedir?   Barsak Ameliyatları   Dil İltihabı   Diş Ağrısı Diş Sağlığı Tedavisi   Guatr Ameliyatları   Tiroid Hormon Tedavisi   Menisektomi   Şok Geçiren Hastanın Tedavisi   Hirschsprung Hastalığının Sebebi Nedir?   Bağışıklık Sistemi Diyeti   Parkinsondan Korunma Yolları   Vajinismus Cinsel İlişkiye Girememe   Kistik Fibroz Nedir?   El Ayak Mantarı   Anevrizma   Bunama ve Alzheimer Hastalığı   Beyin Anjiosu   Alkol Kullanımına Bağlı Ruhsal Bozukluklar   Hamilelikte Beyin Kanaması   Ayurveda Nedir?   Akut Romatizmal Ateş Nedir?   Yemek Borusu Hastalıkları   Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar   Diş Çürükleri, Çürük Dişler İçin Tedavi   Zeka Geriliği Nedir?   Mandibula Kemiği Nedir?   Solunum Mekaniği Akciğer Fonksiyon Testi   Çıkıkta İlkyardım   Nabız Sayma Nabız Alma Tansiyon   Ateşli Havale   Empotans Sertleşme Bozukluğu İktidarsızlık   Kemik Erimesi   Kemoterapi   Nefes Kokusu   Akciğer Hastalıklarına Bağlı Göğüs Ağrıları   Diş Hekimliği ve Anestezi   Anestezist İçin Neden Ayrıca Ücret Ödenmektedir   Alzheimer Hastalığı   Çocuklarda Burun Kanaması Burkulma Yanık   Bademcik İltihabı Tonsillittonsillektomi   Tozun Yol Açtığı Hastalıklar   Piyelektazi   Bebeklere Sedasyon İle Göz Muayenesi   Alkol Zehirlenmesi Tedavisi   Argon Laser Fakik Vitrektomi   Çocuk Hastalıkları ve Korunma Yolları   Küme Baş Ağrısı   İktidarsızlık Sertleşme Bozukluğu   Fenilketonüri Nedir Hastalığı Çengelli Kurt   Kranyosinostoz Ameliyatları   Alkol Bağımlılığı Tedavisi, Alkolizmin Tedavisi, Alkol Tedavi   Doğum Kontrol İğneleri   Kavernoma Cerrahisi   Psikojenik Ereksiyon Kaybı Empotans   Dış Gebelik Nedir Dış Gebelik Belirtileri   Osteomyelit Kemik İliği İltihabı   Kene Isırığı Tedavisi   Tuzak Nöropati   Güneş Lekesi Tedavisi   Servikal Disk   Afektif Duygulanım Bozuklukları   Krikotiroidotomi Açılması   Plastik Cerrahi Deri Greftlemesi Deri Yaması Deri Flabı   Erkek Ve Kadın Cinselliği   Siroz   Çocuklarda Kabakulak   Yaygın Ateletektaziye Çok Rastlanır Mı?   Akciğer Hastalıkları ve Belirtileri Hırıltılı Solunum   Anestezi ve Titreme   Çocuklarda Testis Anatomisi   Göz Kapağı Düşüklüğü Pitosi Z   Kanser Tedavisi Nedir?   Pnömotoraks Nedir   Şişmanlık Fobisi   Alkolün Etkileri Kalp ve Damar'a Zararları   Nöromüsküler Nedir?   20 Yaş Dişleri   Pnömokok Aşısı Streptokok Pnömoni   Burun Estetiği   Beyin Anjiyografisi   Meme Estetiği Meme Dikleştirme Meme Kaldırma   Miyastenik Testler   Hipofiz Bezi Rahatsızlıkları   Topikal Fluorid   Raşitizm Hastalığı Nedir?   Zehirli Guatr   Yeni Doğan Bebeklerde Giyim Eşyaları   Diabetik Retinopati   Erkeklerde İdrar Kaçırma   Bebek Emziren Annelerde Aşılanma   Adale Romatizması Belirtileri   Genç artriti ve rheumatoid artrit   Arterioskleroz Damar Sertliği   İlâca Karşı Alerji Teşhisi Nasıl Konabilir?   Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Basamak Tedavisi Sistemi   Göz Ağrısı Yanması Tedavisi   Osteoporoz Hastalığı   Nefron Nedir?   İlk Yardım Nedir?   Menapoz Hastalıkları   Pülmoner Enfarktüsün Belirtileri Nelerdir?   Ülkemizde Böbrek Nakli   Guatr Belirtileri Nelerdir?   Alerji tedavisinde kullanılan ilaçlar, Alerji İlacı, Alerji İlaçları   Penis Eğriliği Ve Peyroni Hastalığı   Duygusal Hallerin Saman Nezlesine Etkileri Var Mıdır?   Erken Menopoz   Kalça Kireçlenmesi Tedavisi   Leğen Kemiği   Chiari Malformasyonu   Sarı Humma Nedir Ve Nasıl Bulaşır?   Azı Dişleri   Bel Fıtığı Nedir?   Yeni Doğan Sünneti   Tiroid Tiroit Nodül   Göğüste Su Toplanması   Prostat Tümörü   Hazımsızlık   Bebek Gaz Sancısı   Kronik Böbrek Yetmezliği ve Glukoz Toleransı   Bel Ağrıları Nasıl oluşur?   Selim Karaciğer Tümörleri   Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?   Tedavi Edilmeyen Bir Gut Artriti Ne Gibi İlerlemeler Gösterir?   Osteoartrit Nedenleri   Duyma Kaybı   Özefagus   Glokom Karasa Su Hastalığı   Halitozis   Endometriosis   İdrar Kesesi Rahatsızlıkları   Lenf Kanseri Belirtileri Nelerdir?   Yumuşak Şankır Şankroid Ulcus Mollei   Tifo Taşıyıcısı Ne Demektir?   Endişenin (Anksiyete) Doğal Tedavisi   Kornea   Somatizasyon Bozukluğu   Göğüs Asimetrisi   Bakteriyel Postpnömonik Plörezi   Özofagus Kanseri   Çocuklarda Kansızlık   Böbrek Ağrısı   İçe Şaşılık   Apandisitin Kesin Tedavisi   Kuduzun Belirtileri Nelerdir?   Boyun Tutulması Tedavisi   Viagranın Bilinen Yan Etkileri   Ayak Ağrıları   Romatoid Artrit   Çocuklarda ve Bebeklerde Besin Alerjisi   Baş Ağrısı Tedavisi   Makrofaj Nedir?   Tifonun Yayılmasını Önlemek   Böbrek Hastalıkları