Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Bronşial Astım Nöbeti Astma   Torasik Outlet Sendromu   sag-kalp-yetmezligi.html   Böbrek Kanallarının Genişlemesi   Miyokart Enfarktüsü Nedir   Herpes Zoster Virüsü   Dinlenme Ruhen Dinlenme   Meme Dikleştirme   Alerjiler Kalıtım Yolu İle Geçebilir Mi?   Böbrek Nakli Kimlere Yapılır?   Nevralji   Romatizmal Ağrılar   Akciğer Kanseri Nedir?   Diz Protezi   Zeka Geriliği Nedir?   Tükrük Bezi İltihapları   İntensiyonel Tremor   Trigeminal Sinir Dal Avulsiyonu   Dengeli Beslenme Diyet   İlk 6 Ayda Emzirme   Ülseratif Kolit   Yeni Doğan Bebeklerde Troid Yetmezliği   Erkek Eşcinselliği   Gırtlak Kanseri Hastalığının Belirtileri Nelerdir?   Yüz Ağrısı   Doğuştan Kalça Çıkığı Nedir?   Pankreas Nakli   Agorafobi Nedir ve Teşhisi   Endoskopi   El Terlemesi   Yaşlılarda Beslenme   Çocuklarda Astım   Obezite Sıklığının Artmasının Nedenleri   Solunum Yollarının Açılması   Hamilelikte Bel Fıtığı   İdrar Tutukluğu   Burkulma   Safra Yolu Taşı   Anestezi Yan Etkileri ve Anestezi Hataları   Böbrek İltihabı   Lejyonellosis Lejyon Hastalığı Nedir?   Çocuklarda Öksürük   Gebelikte Kilo Hamilelikte İdeal Kilo   Bebeği Sütten Kesme   Ağız İçi Tümörleri Nelerdir?   Şeker Hastalığına Bağlı Ağrı (Diyabetik Nöropati)   Uyarılma   Addison Hastalığı   Solunum Yolu Tıkanıklığı   Penis Anatomisi Ve Fizyolojisi   Silikosis Hastalığı Nedir?   Raşitizm Hastalığı Nedir?   Hypostatic Zatürree Önlenebilir Mi?   Diş Estetiği Tedavisi   Kemik Tümörü Metastazı   Amipli Dizanteri Tanısı   Allerjik Nezle Neden Önemlidir?   Yiyecek Alerjisi; Besin Alerjisi, Gıda Alerjisi, Süt Alerjisi, Balık Alerjisi   Akupunkturda Uyarı Noktaları   Ses Kaybı Nedir?   Sütün Faydaları   Pontoserebellar Köşe Tümörleri   Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonlari   Hepatit B Hepatit C   İmplant Tedavisi   Akciğer İnfeksiyonlarında Plevra Sıvısı   Göğüs Ağrısı Nedenleri   HIV Enfeksiyonuyla İlgili Tümörler   Uyku Hastalığı   Bebeklerde Yatak Islatma   Paratiroid Bezi Bozuklukları   Böbrek Yetmezliği Nedir?   Şarbon Nedir?   Elektropleksi   Selülitten kurtulmanın yolları   Gözaltı Torbası Sorunu Nedir?   Omuz Çıkığı   Pülmoner Enfarktüs Nedir ?   Pnömosistis Karini   Yeni Doğmuş Bebeklerde Kan Zehirlenmesi   Göz Sulanması   Reaktif Artrit Steril   Habis Karaciğer Tümörleri   Tularemi Nasıl Bulaşır?   Kranyosinostoz Ameliyatları   Atelektazinin Belirtileri Nelerdir?   Diş Beyazlatma   Sonomamografi   Çay ve Kahve Dişleri Nasıl Etkiler?   Parkinsondan Korunma Yolları   Kolon Kanseri   Subtalamotomi   Prostat Kanseri Tedavisi   Safra Kesesi Çamuru   Bel Fıtığı Bel Sağlığını Koruma Yolları   Teşhircilik (Eksibisyonizm)   Tennis Elbow   Vücut Bakımı ve Kozmetik Ürünleri Kullanımında Aids Tehlikesi   Sperm testi nasıl yapılır?   Lenf Kanseri   Blumia Nevroza Kilo Alma Verme   Böbrek Kanseri   Besin Alerjisi Nedir?   Mezotelyoma   9 Aylık Bebeğin Beslenmesi   Gut Artritinin Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?   Antibiyotikler   Apse Nedir?   Boğmaca Öksürük Seyri Evreleri   Aort Anevrizma   Aids Cinsel Hastalık Mıdır?   Erken Boşalmanın Tedavisi   Cüzzam Lepra Tedavisi   Hıçkırık Nedenleri   Ekstrasistol Nedir?   Gebelik Toksemisi Hiperemesis Nedir   Çocukluk Çağı Baş Ağrıları   Kas Hastalıkları   Alerjen İçeren Besin Maddeleri   Aşılanma ve Prematürite   Göz Anjiyosu   Jinekomasti Rinoplasti   Kırmızı Mantar Reishi   Çocuklarda Zatürre   Mide Ağrısı   Ruhsal Gelişim   Saman Nezlesi Nasıl Teşhis Edilir?   Kan Uyuşmazlığı   Mantar Hastalığı (Aktinomikoz)   Endişenin (Anksiyete) Doğal Tedavisi   Probiyotik Besin Ne Demektir?   Ercp   Ergenlik Ve Cinsellik   Kürtaj   Diyafrağma Hastalıkları, Hıçkırık (Singultus)   Allerjik Nezle Sık Görülen Bir Hastalık Mıdır?   Hipertansiyon Nedir?   Migrene Alışmak Migren Tedavisi   Çene Sinüsündeki Ameliyatlar   Kortizon, Eklem Zedelenmesini Önleyebilir Mi?   Damar Tıkanmalarına Bağlı Ağrılar   Kürtajın Riskleri   Nöro Musculer   Derin Disparoni   Bebeklere Ek Besinler Verilmesi   Bebekte Kulak Ağrısı   Akut Ve Kronik Gastrit   Kulak Sağlığı İşitme   Ayak Bileği Burkulması   Ezik Tedavisi   Dismenore Sancılı Adet   İktidarsızlık Sertleşme Bozukluğu   Tethered Cord Sendromu   Kalp Hastalıkları   Akciğer Enfeksiyonu   Akupunkturda Kulağın Önemi   Kancalı Kurt Parazit Kansızlık   İyi Kolesterol   Mikroenjeksiyon Gebe Kalma   Menopoz   Akciğer Solunumu Hastalığı   Gebelikte Cinsel İlişki   Konuşma ve Ses Bozuklukları   Vazodilatasyon Nedir?   Kesin Gebelik Belirtileri Gebeligin Belirtileri   Penis Eğriliği Nedir?   Aşılanma ve Hodgkin hastalığı   Ekinokok Nedir?   Akut Bronşit Obstrüktif Akciğer Hastalıkları   Trigeminal Nevralji Tedavisi   Tetanoz, Tetanoz Aşısı   Damla Hastalığı   Sigara Bağımlıları İçin Kanserden Korunma Yolları   Kafatası Yaralanmaları   Endokrinoloji Nedir?   Çocuk Hastalıkları ve Korunma Yolları   Enflamasyon Nedir?   Diabetik Retinopati   Histeroskopi   Bademcik İltihabı