Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Zehirlenme nedir?   Osteoartrit Belirtileri   Ekinokok Nedir?   Deri Alerjisi ve Egzama Hastalığı   İstenmeyen Doğumlar   Dezintegratif Bozukluk   Tetanosun Gelişme Süresi Ne Kadardır?   Posalı Yiyeceklerin Önemi   Burun Kanaması   Elektrokardiografi Nedir?   Tularemi Nasıl Tedavi Edilir?   Kulak İltihabı ve Tedavisi   Alkolün İnsan Sağlığına Zararları   Romatizmal Ağrılar   Çocuklarda Soğuk Algınlığı   Sinir Bozukluğu Nedir?   Burun Kanaması Neden Kaynaklanır?   Göz Hastalıkları   Romatizmal Artritin Tedavisi Nedir?   İshal   Ağız Kanseri Tedavisi   Cinsel Estetik Nedir?   Bel Fıtığı Nedir?   Bel Soğukluğu Nedir?   Ense Ağrısı Tedavisi   Akciğer Hastalıklarına Bağlı Göğüs Ağrıları   Bronşektazi   Sağlıklı Bel ve Belin Yapısı   Zatürreeyi Hazırlayıcı Sebepler Hangileridir?   Paranoid Bozukluklar Psikoz Şizofreni   Uyku Bozuklukları Uyku Hastalığı   Kas Hastalıkları   Hamilelikte Vucut Gebelikte Vucut Bakimi   Antibiyotikler Artrite Yardımcı Olabilir Mi?   Çocuklarda Göz Hastalıkları   Beyin Kanaması Beyin Kanamaları   Tansiyon Düşüklüğü   Cinsellik Psikolojisi Ve Cinsel Sağlık   Vajinal kuruluğun tedavisi   Epilepsi Sara Hastalığı   Echo Virüsü   Beyin Yaşlanması ve Alzheimer Hastalığı   Yumurtalık Kisti   Yaygın Ateletektaziye Çok Rastlanır Mı?   Ecza Dolabı Malzemeleri İlk Yardım   Beyin Hastalıkları Beyin Sağlığı   Okul Öncesi Beslenme   Artrit İlaç Tedavisi   Romatizmal Artrit   Lenf Kanseri Tanısı   Alerjik Hastalıklar, Alerji Hastalığı   İskemik İnme Nedir?   Arterioskleroz Damar Sertliği   Kortizon Kullanılması Güvenilir Midir?   Alkol Bagimliligi - Alkolizm Nedir?   Ağız Kokusu Halitozis   Burun Kanamasında Tamponun Süresi   Kusma   Yarık Dudak   Şaşılık Nedir?   Yüz Felci Fizik Tedavi   Aftlar Ağızdaki Yaralar   Yıl Boyunca Devam Eden Saman Nezlesi Nedir?   Sırt Tutulması Sırt Ağrısı   Astım Hastalığı ve Nefes   Panik Bozukluk Panik Atak   Çocuklarda Kızamık   Kadın Hastalıkları   Ankilozan Spondilit Tedavisi   Gebelikte Beslenme Diyet   Addison Hastalığı   Damar Sertliği   Diş ve Ağız Sağlığını Bozan Nedenler   Artrit   Elektrik Kazaları Nasıl Önlenir   Akdemiz Anemisi Taşıyıcılığı   Osteoporoz Hastalığı   Aşılanma ve nörolojik hastalıklar   Tansiyon Aletleri Çeşitleri   Mantar Nedir?   Hıv Enfeksiyonu Ve Aıds   Özefagus Varis Kanaması   Nefroz Nedir?   Sessiz İskemi Kalp Krizi   Cinsel İlişkinin Yararları   Anjinal Pektoris (Vitrin Hastalığı)   Akut Hepatit C Tedavisi   Bel Ağrıları Bel Ağrısı Bel Fıtığı   Allerjik Bronşit   Bademcik İltihapları   Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı Egzersizleri   Empiyema   Sosyal Fobi   Diyafrağma Hastalıkları, Hıçkırık (Singultus)   Astrositom   Bel Fıtığı Fizik Tedavi   5 Aylık Bebeğin Beslenmesi   Kalp Krizi Hakkında Merak Ettikleriniz   Fonksiyonel Besinler Ne Demektir?   Homosistein   Prostat Teşhisi   Trigeminal Nevralji Nedir?   Kulak Bakımı Kulak Ağrısı   Sporcularda Bel Ağrısı   Okul Fobisi   Cinsel Dürtüleri Uyumsuz Olan Çiftler Ne Yapabilir?   Ülserle İlgili Merak Ettikleriniz   Duvar Kemiği, Çeper Kemiği   Prostat Kanseri Tedavisi   Bayılma Koma İlk Yardım   Diş Taşı (Tartar Nedir), Diş Taşı Temizliği   Ameliyatsız Prostat Tedavisi   Burun Kırılması   Çocuklarda Astım   Gastroşizis Karın Duvarı Defekti Gastrokizis   Taş Hastalığı   Emosyon Nedir?   Büyük Meme   Periferik Anevrizmalar   Portör Ne Demektir?   Uterus Kanserleri   İskorpit Isırması   Saman Nezlesi Bulaşıcı Mıdır?   Emg Eeg   Horlama Tedavisi Fiyatı   Rinoplasti   Migren Nöbeti   Gerilim Tipi Baş Ağrısı   Bebeklerde Yanık   Kolesterol Yüksekliği   Allerjik Kulak Hastalıkları   Akciğer Röntgeni Hangi Durumlarda Çektirilmelidir?   Selim Karaciğer Tümörleri   Katarakt   Bebeklerde ve Çocuklarda Bağışıklık Sistemi   All Çocukluk Dönemi Lösemisi Nedenleri   Testis Torsiyonu Vajinal Tunika   Çocuklarda Bebeklerde Bademcik Boğaz Ağrısı   Osteosarkoma   Tırnak Yeme   Osteoartrit Tedavi Edilebilir Mi?   Raşitizm Hastalığı Nedir?   Disparoni Nedir?   Panik Atak Nedir?   Kalıtsal Gırtlak Stridoru   Çıkıkta İlkyardım   Alopesi Saç Dökülmesi Stresse Bağlı Saç Dökülmesi   Vajinal Duş Nedir?   Miyastenik Testler   Stereotaksi   Enfarktüs   Ağız Kokuları   Hangi Anneler Bebek Emziremez?   Anemi Nedir?   Bel Fıtığı Fizik Tedavi Hareketleri   Alerjik Rinit   Ses Kısıklığı   Kramp   Talasemi Minör   Üretra Darlığı Nedir?   Yiyecek Alerjisi; Besin Alerjisi, Gıda Alerjisi, Süt Alerjisi, Balık Alerjisi   Medüller Tiroid Kanseri   Boyun Fıtığı   Alkolün Etkileri Kalp ve Damar'a Zararları   Felç Hastalarına Spastik Hastalara Botox Botoks   Karaciğer İltihabı Hepatit   Siroza Bağlı Gelişen Karaciğer Yetmezliğinin Semptomları   Şişmanlık Obezite   Manyetik Rezonans Görüntüleme Mrı   Aşıların Yan etkileri   Fasial Paraliz Yüz Felci Yüzfelci   Fako Yöntemiyle Katarakt Tedavisi   Aids Hastaligi Hakkinda Bilgiler   Bebeklerde Diş Çıkarma   Tüp Bebek Mikroenjeksiyon Icsı   Bronşiektazi   Anevrizma   Ekstrapiramidal Sendromlar Nedir?   Sarı Nokta Hastalığı   Gebeliği Reddetme