Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Çay ve Kahve Dişleri Nasıl Etkiler?   Internal Podalik Versiyon   Karın Hastalığı Tekrarlar Mı?   Kanser Tedavisi Nedir?   Hipertiroid Hipotiroid Hipertiroit Hipotiroit   Tüp Bebek Mikroenjeksiyon Icsı   Panik Tedavisi   Böbrek Genişlemesi Tedavisi   Cinsel Yaşam Nedir?   Cinsel Taciz   Prostat Büyümesi Tedavisi   Talasemi Akdeniz Kansızlığı Anemisi   Sıcak Çarpmasında İlkyardım   Sigarayı Bırakan Bir İnsanın Vücudundaki Olumlu Gelişmeler Nelerdir?   Akupunktur İle Kaç Seansta Sigara Bırakılabilir?   Anestezi Muayenesi   Kistik Fibrosis Kistik Fibrozis Nedir?   Gırtlak Kanseri Hastalığının Klasik Tedavi Şekli   Ep Uyandırılmış Potansiyeller   Sperm testi nasıl yapılır?   Parkinsondan Korunma Yolları   Pediatrik Ortopedi   Ankilozan Spondilit Hastalığı   Anne Sütü İle Bulaşan Sarılık   Müshil Almak Artrite Yardımcı Olabilir Mi?   Ankilozan Spondilit Tedavisi   Çocuklarda Beslenme   Çocuklarda Kulak İltihabı   Ekoensefalogram   Yeni Doğan Bebeklerde Troid Yetmezliği   Osteosarkoma   Alkol ve Madde Bağımlılığı İle İlgili Bilgiler   Özefagus Hastalıkları   Vep Görsel Uyandırılmış Potansiyeller   Akut Ve Kronik Gastrit   Milyer Tüberkülozu   Alt Islatma   Yaşlılarda Kalça Kırığı   Epilepsi Nedir?   Sezaryenle Doğum   Mide Rahatsızlıkları Nelerdir?   Ağıziçi Tümör Cerrahisi   Disosiyatif Bozukluk Depersonalizasyon   Saman Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?   Gebelikte Kilo Hamilelikte İdeal Kilo   Çocuklarda Beslenme Bozuklukları   Kısırlık Nedenleri   Sado - Mazohizm ve Cinsellik   Ülser Diyeti Perhiz   Allerjik Nezle Neden Önemlidir?   Dandy Walker Sendromu   Guatr Kanseri   Şeker Hastalığı Zararları Kan Damarları   Burun Polipleri   Anksiyete Bozuklukları ve Nedenleri   Kişilik Bölünmesi   Karaciğer Nakli Ameliyatı   Prostat   Ağrı Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir   Diş Kanaması   En Emniyetli Anestezi Türü Hangisidir?   Lumbar Disk Herniasyonu Bel Fıtığı   Endovasküler Embolizasyon   Atriyoventriküler Septal Defekt   Gastroözefageal Reflü Özefajit   Papilloma Virüsü   Hamilelikte Kemoterapi   Çocuklarda Kabızlık Altına Kaçırma   Glomerülonefrit Belirtileri   Doğum Kontrolü Yöntemleri   İskemik İnme Nedir?   Pankreatit   Retina Dekolmanı   Gebelik Ve Seks Nedir?   Septum Deviasyonunun Belirtileri Olur Mu?   Göz Çevresi Bakımı Göz Sağlığı   Gaz Gaita Kaçırma   Anafilaktik Şok Belirtileri   İlâç Alerjileri Nasıl Tedavi Edilir?   Bel Fıtığında Fizik Tedavisi   Tromboflebit   Biyonik Kulak Takılması   İlaçlara Karşı Alerji, İlaç Alerji Hastalığı ve Tedavisi   Hipofizer Cücelik Büyüme Hormonu Eksikliğine Bağlı Boy Kısalığı   Lenf Kanseri Tedavisi   Glokom   Tansiyon Düşüklüğü   Migren Belirtileri   Öğrenme Bozukluğu Nedir?   Birincil Kemik Tümörleri   Eritroblastoz Nedir ?   Bel Ağrısı Tedavisi   Zührevi Hastalıklar   Topuk dikeni tedavisi   Menopoz döneminde Beslenme   Şeker Şişmanlatır Mı?   ureme-organlari-temizligi.html   Kırmızı Benler Kırmızı Et Beni   Sıtma Hastalığının Tedavisi   Als   Kalp ve Dolaşım Sisteminden Kaynaklanan Ağrılar   Diş Taşı (Tartar Nedir), Diş Taşı Temizliği   Botulizm   Gıda Zehirlenmeleri   Kafatası Kırığı   Ürtikerin Belirtileri Nelerdir?   Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar   Akciğer Kanseri Ve Sigara   Manyetik Rezonans Görüntüleme   Tuzak Nöropati   Gebelik Süreci Nedir?   Kranioplasti Nedir?   Mide Ülserinde Dikkat Edilmesi Gerekenler   Kanser Ağrısı   Karotis   Amniyosentez Nedir   Okul Öncesi Beslenme   Retina Hastalıkları Retina Yırtılması Retina Dekolmanı   Şok Geçirme Bilinç Kaybı   Kancalı Kurt Parazit Kansızlık   Göz Anjiyosu   Boğmaca Nasıl Anlaşılır?   Enfeksiyonlar Ve Deri Reaksiyonları   Orta Kulak İltihabı Nedir?   Üveitin Belirtileri Ve Nedeni Nedir?   Beyin Tümörü   Aşılanma ve Antikoagülan   Mide Küçültme   Peptik Ulkus Ülser   Lösemi   Kafa Travması Nedir?   Elektromiyografi Emg   Diskin iltihabı   Diz Protezi   Akut Bronşit Etkenleri   Cocuklarda Bebeklerde Lavman   Menopozda Kanser Riski   Sigara Çürük Yapar Mı?   Atelektazi Nedir?   Ekoloji Nedir?   Zehirlenme Çeşitleri nelerdir?   Empotans İktidarsızlık   Karaciğer Kanseri   Kavernoma Cerrahisi   Solunum Bozuklukları ve Tedavisi   Brucella Bruselloz Malta Humması   Akut Lenfositik Lösemi Nedenleri   Sosyal Fobi   Az Görme Görmenin Azalması   Fiziki Alerji Nedir?   Akut Tonsillit Bademcik İltihabı   Karın Zarı İltihabı   Üveit Tedavisi Nasıldır?   Gebeliğe Hazırlık Nedir?   Profiloplasti   Yağ Laser   Bebeklerde ve Çocuklarda Aşı Planı   Aids Aşısı   Anosmi   Hamilelik Giyim Gebelik Giysileri   Meme Eşitsizliği(asimetrisi)   Omorilik Tümörü   İyi Kolesterol   Yaşlılık Hastaları Nedir?   Kızamık Hastalığından Korunma   Boğaz İltihabı Anjin   Blumia Nevroza Kilo Alma Verme   Saç Nakli   Loeffler Sendromu   Sağlık Tıp Terimleri Sözlüğü - 4   Boğmaca Nedir?   Anne Baba Danışmanlığı   Tinnitus   Sinüs İltihaplarında Cerrahi   İdame Tedavisi Gerektiren Durumlar   Kolera Nedir?   Burun Sinüsleri Nerede Bulunurlar?   Çocuklarda Sünnet ve Ruh Sağlığı   Sıtma   Uçuk Nedir?