Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Gastroskopi   Obezite Nedenleri   Kadavra Nakillerinde Acil Listeleri   Sigarayı Bırakan Bir İnsanın Vücudundaki Olumlu Gelişmeler Nelerdir?   İntihar Girişimleri Özkıyım Girişimi   Atelektazi Çeşitleri Nelerdir?   BCG Aşısı Nedir?   Romatizma ve Eklemler   Menopoz Ve Cinsellik   Bebeğinizin Göz Rengi Ne Olacak?   Meme Dikleştirme Meme Estetiği   Tifonun Ciddi Komplikasyonları Olabilir Mi?   Okul Öncesi Beslenme   Varikosel Kısırlık Sebebi Midir?   Vücut Bakımı ve Kozmetik Ürünleri Kullanımında Aids Tehlikesi   Kisisel Hijyen ve Temizlik   Kuyruklu Vatoz Isırması   Derm Abrazyon Cilt Soyma Dolgu Botoks   Alzheimer Hastalığı Bunama   Adale Çekilmesi Nedir?   Bebeklerde İshal   Alerji Nedir, Alerji Tedavisi, Alerji Testleri, Alerji Bronşit Astım   Okul Çağı Çocuk Beslenmesi   Göğüs ve Göğüs Ucu Yarası   Sinüzit Neden Olur?   Kötü Kolesterol   Brucella Bruselloz Malta Humması   Yeni Doğan Bebeklerde Troid Yetmezliği   Ayak Bakımı Ayak Sağlığı   Boyun Fıtığı   Özefagus Hastalıkları   Akciğer Apsesi Ameliyatı   Pankreas Nakli   Artrit ve romatizma nedir?   Omurga Yaralanmaları   Doğuştan Göz Tansiyonu   Çölyak Hastalığı   Nezle Nedir?   Dalış Kazaları Denizaltı Dalış   Bademcik İltihabı ve Anji Hastalığı   Kahvede Bulunan Kafein Kemikleri Zayıflatır Mı?   Açık Yara   Gut Artriti   Glokom Karasa Su Hastalığı   Uyurgezerlik Belirtileri Nelerdir?   Bebeklerde Reflü   Ense Ağrısı Belirtileri   Böbrek Nakli   Romatizma   Şizofreni İlaçlar Psikozlar   Beyin Sarsıntısı   Diz kapağı kemiği, Patella Nedir   Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği)   Katarakt Tedavisi   Vertigo   Vestibüler Schwannoma   Saç Kıran - Saçkıran   Kalp Boşluğunda Ekojen Odak   Doğum Kontrol Yöntemleri   Çırpınmalar ve Tedavisi   Astımın Belirtileri Nelerdir?   Kontakt Lensler Hangi Amaçlarla Kullanılırlar   Tefani Neden İleri Gelir ?   Wegener Granulomatosis   Çocuklarda Nezle   Kafa Travmaları   Burun Polipleri Neden Kaynaklanır?   Baş-boyun Kanseri   Solunum Yolu Tıkanıklığı   Dogmamis Bebegin Anne Karnindaki Gelisimi Evreleri   Belkemiği Kırığı Tedavisi   Parkinson Hastalığı Cerrahisi   Radyoterapi Gören Hastalarda Diş Tedavisi   Masturbasyon (Cinsel Tatmin)   Bakteriyel Artritin Tedavi Koşulları Nelerdir?   Kistik Fibrozun Tedavisi Nedir?   Kişilik Bozuklukları Nelerdir   İşyerinde İlk Yardım Bilgisi   Karaciğer Sirozu   Su Çiçeği Nedir?   Adölesan Dönemi Beslenmesi   Hirschsprung Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?   Alkol Zehirlenmesi   Çocuklarda Kızamıkcık Kızamık Hastalığı   Bel Ağrısının Nedenleri Siyatik   Cerrahi Enfeksiyonlar   Tüp Bebek Maliyetleri   Barotravma Belirtileri   Göz Anjiosu   Diş Apsesi ve İltihap Tedavisi   Bebeklerde Göbek İltihabı Hastalıkları   Hiçbir Şey Yemeyerek Zayıflamak Tehlikeli Mi?   Ekinokok Nedir?   Kolesterolu Düşüren Besinler   Annelik ve Bebek Bakımı, Bebeğin Aylık Bakımı   Kurdeşen Nedir?   Akne İzi Akne Tedavisi Akne İlaçları   Romatizmal Artrit Nedir?   Lenf Kanseri Tanısı   Reflüde Teşhis Ve Tedavi   Bebeklerde Kabızlık   Obezite Ve Cinsellik   Üremi Nedir?   Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonlari   Mantar Hastalığı (Aktinomikoz)   Alerjiler Önlenebilir Mi?   Tiroid Kanseri Tipleri   Kalın Bağırsak Kanseri Belirtileri   Hamilelikte Çocuk Emzirme   Böbrek Damarlarının Hastalığı Renovasküler   Spastik Kolit   Dijital Mamografi   Egzibisyonizm Nedir?   Bebeklerde Deri Hastalıkları   Trigliserid Nedir?   Diş Ağrısı   Zatürree   Testis Kanseri Tedavisi   Çocuklarda Rota Virüsü   Burun Polipleri Nedir?   Yenidoğan Sarılığı   Şişmanlık Obezite   Gebelikte Beslenme Diyet   Kepçe Kulak   Pamukçuk Hastalığı Nedir?   Amipli Dizanteri Tanısı   Bunamaya Sebep Olan Hastalıklar   Manyetik Rezonans Görüntüleme Mrı   Santral Retinit Göz Nezlesi   Endometrium Rahim İç Zarı Kanseri Nedir   Kabızlıkta Müshil ve Laksetif İlaçlar   Çocuklarda Şaşılık   Erkeklerde Meme Kanseri   Enürez Nedir?   Genital Uçuk   Nabız Tansiyon Nedir İnsanda Nabız   Bademciklerin ve Adenoitlerin Alınması   Bph Ve Bph Ameliyatları   Akut Kan Kanseri Tedavisi   Kızarıklık Yanma ve Kabarıklık   Tifo Paratifo İshal Ateş   Diz Protezi Hangi Hastaya Yapılmalıdır?   Guatr Nedir Belirtileri Nelerdir   Aids   Aids Virusu Lav Htlv III   Ankilozan Spondilitin Tanısı   Doğuştan Kalça Çıkığı Belirtileri   Ekojenik Barsak   Apandisitin Kesin Tedavisi   Tansiyon Nedir   Boğaz İltihabı Anjin   Priapizm Penisin Uzun Süre Sert Kalması   En Yakın Hastane   Vajinal Duş Nedir?   Kolon Kanseri Nedir?   1 Aylık Bebek Beslenmesi   Huntingtom Nedir?   İnsülin Tedavisi İnsülin Yetmezliği   Akciğer Apsesi   Kalp Sağlığı Beslenme Diyet   Reflü Belirtileri   Çocukta İnmemiş Testis   Yaygın Anksiyete Bozukluğu   Multıple Skleroz   Çocuklarda Kabakulak Hastalığı Tedavisi   Bebek Emzirme Süresi Emzirme Süreleri   Varislerin Tedavisi   İlâca Karşı Alerji Teşhisi Nasıl Konabilir?   Somatizasyon Nedir?   Anjiyografi   Anestezi Tetkikleri   Sıtmanın Teşhisi Nasıl Yapılır?   Karın Ağrıları İçin Müshil   Kurşun Zehirlenmesi   Selülit Nedir?   Gonartroz Diz Kireçlenmesi   İdrar Kaçırma Tedavisi   Multipl Subpial Transseksiyon   Alerji Hastalığı İle İlgili Tıp Terimleri   Ergenlik Ve Cinsellik