Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Fiziki Allerjilerin Tedavileri   Hipotiroid Tiroid Tedavisi Hipertiroid Hipotiroidizm   Hipernatremi Sodyum Tedavisi   Ani Atardamar Tıkanıklığı   Safra Yolu Taşı   Deri Alerjileri Hangileridir?   Diş Beyazlatma   Echo Virüsü   Bebeklerde Emzirme Sonrası   Barsak Ameliyatları   Rayno Fenomeni   Çocuklarda İshal   Grip Soğukalgınlığı Tedavisi   Meme Protezi   Hamilelikte Çocuk Emzirme   Uyku Düzensizliğinde Akupunktur   Hemoroid Nedir?   Akut Bronşitte Fiziki Bulgular   Dışkı Tutamama Encopresis Enkoprezis   Şarbon Siyah Yara   Fibromiyalji   Öksürük   Astımatik Krizler Anî Gelir Mi?   Diyafrağma Felci   Anne Sütü Yetersizse, Anne Sütünün Az Olması   Astım Bronşiyali Neler Meydana Getirir?   Vajinizm   Eşeyli Üreme Nedir?   Ense Ağrısı Teşhisi   Kulak Sağılığı Kulak Temizliği   Vajinal Dış Gebelikten Korunma   Boyun Ağrısı Nedir?   Zatürre Pnömoni   Fiziki Alerjinin Belirtileri Nelerdir?   Gözlük İle Şasılık Tedavisi   Yanık Tedavisi   Boğmaca   Diş Gıcırdatma Nedir?   Yüz Ağrısı Nedir?   Vajina estetigi Vajina Daraltma Vajinoplasti   Meme Filmi Röntgeni Mammografi   Şeker Hastalığını Önlemek İçin Ne Yapılmalı   Emg Çekimi   Kolesterol Yükselmesine Yol Açan Hastalıklar   Retrolental Fibroplazi   Boğmaca Enfeksiyonu   Ultrason   Parkinson Hastalığı Cerrahisi   Hamilelikte Beyin Kanaması   Günümüzde Bakteriyel Artrite Ne Kadar Rastlanmakdır?   Kan Kanseri Nedir?   Trombotik Trombositopenik Purpura Ttp   Göz Tansiyonu Yüksekliği   Travma Sonrası Stres Bozukluğu (post Travmatik Stres)   Akupunkturda Uygulama   Dirsek Protezi   Kramp Girme   Çocuklarda Yanık Tedavisi   Ağız Kanseri Belirtileri   Safra Kesesi İltihabı Nedir?   Tuzak Nöropati   Bebeği Anne Sütünden Kesme   Az Görme Görmenin Azalması   Kısırdöngü   Kızamık Aşısı   Çocuklarda Kulak Ağrısı   Pediatrik Retinopati   Ateroskleroz   Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir?   Fil Hastalığı   Dış Kulak Yolu İltihabı Enfeksiyonu   Endokrin Hastalıklar   Aşılanma ve Hodgkin hastalığı   Beyin Kanaması Sonuçları   Apandisit Nedir?   Saç Dökülmesi Nedir?   Diş Protezi, Diş Protezleri   Osteoartrit ve Romatizma Ağrıları   Elektrik Akımının Zararları   Geç Boşalma Nedir?   Ambliyopi - Göz Tembelliği   Dorsal Rizotomi   Besin Zehirlenmesi   Fasial Paraliz Yüz Felci Yüzfelci   Vajinal Kaşıntı Vajinal Akıntı   Ankilozan Spondilitin Tanısı   Sarı Humma nedir?   Adale Romatizması Tedavisi   Guatr için şifalı bitkiler   Kulak Estetiği Otoplasti   Geniz Eti   Kor Pulmonale Solunum Yetersizliği   Hepatit C Belirtileri   Erken Boşalma Tedavi Yöntem Ve Teknikleri   Hypostatic Zatürree Önlenebilir Mi?   Spastik Kolit Nedir?   Hpv Ve Preinvaziv Servikal Patolojiler   Böbrek Nakli Ameliyatı   Karaciğer-Böbrek Yetmezliği Ve Diş Tedavisi   Diz Cerrahisi   Adale Romatizması Nedir?   Hangi Hastaya Diz Protezi Gerekir?   Gastrit Tedavisi Nedir?   Orgazma Ulaşamamanın Nedenleri   Fraxel Lazer İle Yarasız Yüz Gençleştirme   Travmatik Artritin Tedavi Yolu Nedir?   Aids Nedir Aids Hastaligi Hakkinda Bilgi   Mantar Zehirlenmeleri   İnsan Isırması   Ayak Tarağı Kemikleri   Beta Mikrobu Nedir?   Servikal Disk   Lazerle Saç Gençleştirme   Dış Kalp Masajı Kalp Krizi   Apandisit İle Bulantı Ve Kusma   Glomus Tümörleri   Akciğerlerin Vücuttaki Görevleri Nedir?   Ayak Ağrıları   Balon İle Sinüzit Tedavisi   Hipertrofik Nedbe Keloid   Günlük Kalori İhtiyacı   Makula Dejeneresansı   Saman Nezlesi   Cinsel Akıntı   Dalak Yaralanması Splenik Travma   Anestezist İçin Neden Ayrıca Ücret Ödenmektedir   Pediatrik Ortopedi   Erkek Üreme Organları   Boğmaca Nasıl Anlaşılır?   Ağız ve Diş Bakımı   Misvak Nasıl Kullanılır?   Gözbebekleri İltihabı Nedir?   Ortodonti Tedavisi   Ekolali Nedir?   Eklem Ağrıları   Lavman ve Kabızlık   Bebek Beslenmesi   Gebelikte Cinsel İlişki   Adale Romatizması Belirtileri   Kansızlık İçin Beslenme Önerileri   Mide Mukozası İltihabı   Amipli Dizanteriden Korunma   Obezite Nedir?   Erişkinlerde Kronik Bademcik İltihabı   Kızamık Hastalığından Korunma   Uyku Bozuklukları Uyku Hastalığı   Anne Baba Danışmanlığı   Nefroz Nedir?   Aids Belirtileri   Karbondioksit Zehirlenmesi   Tetanos Tedavisi Nasıl Yapılır?   Bel ve Sırt Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir   Gonartroz Diz Kireçlenmesi   Hareket Bozukluğu Cerrahisi   Mikrobiyal Dental Plak   Müshil Almak Artrite Yardımcı Olabilir Mi?   Cinsellik Psikolojisi Ve Cinsel Sağlık   Gebelikte Guatr   Dış Gebelik Nedir?   Elektrik Kazaları Nasıl Önlenir   Miyopi Uzağı Görememe   Emosyonel Enkontinans   Bayılma Senkop   Lenfoma Nedir?   Bel Soğukluğu Nasıl Bulaşır?   Kolera Hastalığı Ne Derece Ciddidir?   Neden Obezite Cerrahisi?   Allerjik Astım Tanısı   Akupunkturda Uyarı Noktaları   Dezintegratif Bozukluk   Sağlık Tıp Terimleri Sözlüğü - 1   Akupunktur Ve Ağrı   Meme Estetiği Ameliyatı Nedir?   Boyun Kireçlenmesi, Boyunda Kireçlenme   Sellulit Selulit Selülit Tedavisi   Nefron Nedir?   Travmatik Stres Bozukluğu   Bel Fıtığı Nedir?   Kenarlı Hebra Egzaması   Çocuklarda Sinirlilik ve Sinir Krizleri