Türkiye'nin En Büyük ve Bir Numaralı Sağlık Adresi
Hazır Doktor Sitesi

Bel Ağrısı Nedir?

Sayfa Sonu

Sorularınızın cevabı için iletişim bilgilerinizi bırakın.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Bel Ağrısı Nedir?

Doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırada yer alıyor. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çekiyor.
Bel fıtığı veya başka sebebe bağlı bel rahatsızlığı geçiren herkesin günlük yaşamında yapması ve yapmaması gerekenleri bilmesi gerekir.
BEL FITIĞI
Belimizde 5 adet omur kemiği var. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Disk özel bir bağ dokusu organıdır ve omurganın dayanıklılığına, hareketliliğine ve zorlamalara karşı dirençli olmasına; omurgaya uygulanan şok şeklindeki darbelerin emilmesine ve kuvvetin çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasına hizmet eder.
Bel fıtığı, beldeki omur kemikleri arasında bulunan ve adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin fıtıklaşması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.
Disklerin iç kısmın da nükleus pulpozus denen jöle kıvamında yumuşak bir bölüm, bunun dışında da anulus fibrozus adı verilen daha sert bir fibröz tabaka vardır. Dıştaki tabakanın anatomik bütünlüğünün bozularak içerideki yumuşak kısmın dışarıya doğru taşmasına fıtıklaşma denir.
Fıtıklaşan yani dışarıya doğru taşan disk omurilik kanalı içinden veya kendisinin arka-yan tarafından geçmekte olan sinirleri sıkıştırır ve hastalık böylelikle kendisini belli eder. Ayrıca fıtıklaşmış diskten ortama salınan bazı kimyasal maddeler de sinir köklerini etkileyerek ağrıya neden olurlar.

RİSKLİ POZİSYONLAR
Günlük aktivitelerimiz esnasında vücudumuzun dikey veya yatay konumda aldığı çeşitli pozisyonlar ve beraberinde ortaya konan faaliyetin şekli bel fıtığına yakalanma riskini önemli oranda artırır veya azaltır. İnsanın dikey pozisyonda bulunması omuriliğin alt kısımlarını önemli miktarda basınç altında bırakır. Çünkü bu kısmın yukarısında yer alan tüm vücut ağırlığı birkaç santimetre karelik dar bir omur parçası üzerine biner ve bu küçük kısım tarafından taşınır.
Buna karşılık vücudun dik değil de desteksiz bir tarzda eğik pozisyona gelmesi, yani düşey olarak orta hattan sapması beldeki omurlar üzerine binen yükü, yani basıncı bariz şekilde daha da artırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda beldeki diskin içerisine basınç ölçebilen bir cihazla girilmiş ve çeşitli vücut pozisyonlarının diskteki basıncı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Görülmüştür ki, burada bele en az yükün bindiği pozisyon, kişinin sırtüstü yattığı ve bacaklarının altını bir cisimle destekleyerek hafifçe yükselttiği pozisyondur.
Ayrıca sandalyede desteksiz otururken bele binen yük, ayakta dik olarak dururken bele binen yükten daha fazladır. Halbuki insanlar bunun tam tersinin doğru olduğunu zannederler. Neticede ayakta dik pozisyonda dururken bele binen yükün gerçekte daha az, otururken daha fazla olduğu bilinmelidir. Bu pozisyondan daha kötüsü, yani belde bulunan disklerdeki basıncı daha da artıran durum, sandalyede otururken öne doğru eğilerek yerden bir cismi almaktır. En kötüsü ise ayakta dururken öne doğru eğilerek dizler düz konumda yerdeki bir ağırlığı kaldırmaktır. Bu durumda kaldırılan ağırlığın miktarı arttıkça bel fıtığına yakalanma riski de giderek artacaktır.
Oturur pozisyonda iken kişi arkasına bir destek koyarsa veya oturduğu sandalyenin arka kısmını geriye doğru tedrici olarak yatırmaya başlarsa, bele binen yük de giderek azalacak ve bel bu durumda çok daha rahatlamış olacaktır. Öksürmek, gerinmek veya kahkaha ile gülmek ise belde yer alan disklerdeki basıncı bariz şekilde artırır. Şikayetleri bir öksürmeyi takiben başlayan pekçok hasta ile karşilaşmaktayiz. Sağlıklı bir bele sahip olmak için günlük yaşantımızda riskli pozisyonlardan daima uzak durmalıyız.

KİMLERDE GÖRÜLÜR
Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsızlığı o kadar sık görülür ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı yer alır. İnsanların yaklaşık % 80’i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı çeker.
Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil kullanma, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmaz. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdır.

BEL İÇİN EGZERSİZLER
Genel sağlık açısından olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür. Bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömür boyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı gelişmesine zemin hazırlayabilecek veya bizzat neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi sporlar tercih edilmelidir.
Yüzlerce egzersiz hareketi içerisinden de rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanınması gerektiğini düşündüğümüzden, bele fazla yük bindirmeyen ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en emniyetli dokuz hareketi sizler için seçtik. Hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına muhtemelen aday olan kimselerin bu hareketleri yapmaları faydalıdır. Ancak egzersizler yapilirken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır:
Egzersizler havası temiz bir ortamda (Hava müsaitse evde pencereler açılabilir) altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz ve spor yapılmamalıdır.
Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalıgın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahati tercih etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan sonra başlanmalıdır.
Egzersizlere başlanınca ilk günden itibaren çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla hareketlere devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalıdır. Başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir duruma düşülmemelidir.
Konunun uzmanı olan doktor başka şekilde tavsiye etmemiş ise ilk bir ay her hareket günde beş defa yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılarak egzersizlere devam edilmelidir.
Ani ve zorlayıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. Sizin için seçtiğimiz aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup daha çok bunlar tercih edilmelidir.
Hareketler esnasında veya sonrasında normalde mevcut ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir rahatsızlık ortaya çıkarsa doktora danışılmalıdır.
Rahatsızlık bir saatten fazla sürüyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, daha sonra başlayarak her hareketin sayısını yavaş yavaş artırmalıdırlar.
Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden hemen aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun doğrusu uzman hekimden öğrenilmelidir.


Not: "Bel Ağrısı Nedir?" konusu ile ilgili okuduğunuz yazı tamamen bilgi amaçlıdır. Tıbbi tedavi yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle sağlığınızı riske atmayın ve bir doktora danışın.
 
Sayfa Başı
Doktor Web Sitesi Saç EkimiEtiketler

Çocuklarda İştahsızlık Nedir?   Kontakt Lenslerle Hangi Sorunlar Yaşanabilir   Boğaz İltihabı Anjin   Bacakta Varis Tedavisi   Akciğer Hastalık Belirtiler Syanoz ve Ateş   El Ve Ayak Titremeleri   Artrit ve romatizma nedir?   Diş Bakımı   Kan Kanseri Tedavisi   Damak Kemiği   Azı Dişleri   Prostat Hastalığı   Boyun Ağrısı Nedir?   Apandisit Sebebi Nedir?   Panik Bozukluğun Nedenleri   Kalp Kapağı Ameliyatı   Servikal Artroz Boyun Kireçlenmesi   Özefagus Nedir?   Bebeklerde Yemek Seçme   Ekzama Egzama Deri Döküntüsü Deride Pullanma   Cinsel İstek Kaybı   Bademcik Ameliyatı   Fobiler   Amorotik Kalıtsal Akıl Geriliği   Kan Kanseri Nedir?   Spor Yaralanmaları   Kakalak Nedir Astım Nedeni   Göz Şişmesi   Beyin Anjiosu   Şah Damarı   Kalın Bağırsak Kanseri   Mandibula Kemiği Nedir?   Kronik Glomerülonefrit   Kafa Travması Nedir?   Farenjit   Solunum Yollarının Açılması   Alopesi Nedir?   Zayıflama Kilo Verme Diyet   Hipofiz Bezi Rahatsızlıkları   Androloji   Parkinson Hastalığı Parkinson Sendromu   Hıçkırık Nedenleri   Ecza Dolabı Malzemeleri İlk Yardım   Echo Virüsü Hastalığının Belirtileri   Tansiyon Aletleri Özellikleri   Kan Kanseri   Agorafobi Panik Bozukluk   Uyarılma   Dudak Estetiği   Penisilin Steroid   Epilepsi Sara Hastalığı   Günümüzde Tifo Nasıl Tedavi Edilir?   Apandisit Ağrısı   Bebeklerde Kundak, Kundak Bezi ve Yarım Kundak   Yeni Doğan Sünneti   Bel Fıtığı Belirtileri   Tularemi Nedir?   Zayıflama   Akupunktur Nasıl Etki Ediyor   Yüksek Tansiyon Nedir?   Bebeklerde ve Çocuklarda Bağışıklık Sistemi   Glokom Tedavisi   Makula   Şeker Hastalığını Önlemek İçin Ne Yapılmalı   Mantar Zehirlenmesi   Astım ve Alerji İlişkisi   Bel Ağrısında Kişisel Riskler   Atipik Akciğer Tüberkülozu   Stres Depresyon Stres Atma   Primitif Nöroektodermal Tümör   Basur   Mukoza Altı   Unutkanlık Nasıl Önlenir?   Apandisit Nedir?   Çocuk Psikiyatrisi   Obezite Nedir?   Ruam Hastalığı   Aids Testi ve Test Yaptirma   Nonfonksiyonel Hipofiz Adenomu   Göğüs Omurları Göğüs Omuru   Bebeğinizin Göz Rengi Ne Olacak?   Yılan Sokmaları   Edward Sendromu (trisomi E)   Adale Çekilmesi Nedir?   Atopik Egzama   Bir Eklemden Sıvı Akıtmak Ne Demektir?   Alerji Tedavisi, Alerji İçin Tıbbi Testler ve Tedavi Yöntemleri   Cinsel gücü arttıran baharatlar   Nevralji   Konuşma ve Ses Bozuklukları   Yumurta Kolesterol Açısından Kötü Mü?   Gut Artritinin Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?   Adale Romatizması   Mesane Kanseri Nörojenik Mesane   Üveit Nedir?   Ayak Bakımı Ayak Sağlığı   Erken Boşalmanın Tedavisi   Kaygı bozukluğu tedavisi   Atelektazinin Belirtileri Nelerdir?   Böbrek Genişlemesi   Saç Nakli   Vajinal Mantar Vajinal Akıntı   Besin Alerjileri Ölüme Neden Olabilir Mi ?   Ağız Kokuları   Kuru Öksürük   Kemik Metastaz   Şaşılık Tedavisi   Safra Kesesi Taşlarının Belirtileri   Çocuklarda Beyin Kanaması   Tavşan Ateşi   Gastritis Nedir?   Santral Retinit Göz Nezlesi   Ürojinekoloji   Enkübasyon Nedir?   Doğum Sonrası Cinsel Sorunlar   Mantardan Zehirlenme   İdrar Kesesi Rahatsızlıkları   Kurdeşen   Diş ve Diş Eti Hastalıkları   Burun Bakımı Burun Sağlığı   Aort Cerrahisi   Köprücük Kemik, Köprücük Kemiği Nerededir?   Kuduz   Lenfoma Belirtileri Nelerdir?   Bel Ağrısı Nedir?   Burun Tıkanıklığı Nedir?   Şok Geçiren Hastanın Tedavisi   Over Kanseri   Multıple Skleroz   Koroner Arter   Eklem Tipleri ve Hareketleri   Hamilelikte Kasinti Gebelikte Akinti Gelmesi   Göğüs Asimetrisi   Cilt Bakımı   Bademcik İltihabı   Aft Hastalığı   Hareket Bozukluğu Cerrahisi   Anestezi   Göz Kapağı Düşüklüğü Pitosi Z   Tifo   Enfeksiyondan İleri Gelen Akıl Semptomları   Aşırı (Çok) Su İçmek Hastalığı   Hemodiyaliz Nedir?   Karın Hastalığı Tekrarlar Mı?   Hangi İlaçlar Alerjik Tepki Gösterebilir   Katarakt Belirtileri   Enfeksiyöz Mononükleoz   Enfantil Spazmlar Nedir?   Akciğer Enfeksiyonu Klebsiella Pnömonisi   Çocuklarda Nezle   Şişmanlığın Ölçümü İçin Kullanılan Basit Yöntemler   Meme Estetiği Ameliyatları   Whipple Yöntemiyle Pankreas Kanseri Ameliyatı   Spontan Pnömotoraks Teşhisi Nasıl Yapılır?   Bağışıklık Sistemi Diyeti   Sindirim Aksaklıkları   Disk Hamisi Bel Fıtığı   Kaonjestij Kalp Hastalığı   Soluk Tıkanmaları ve Tedavisi   Teofilin Zehirlenmesi   Ektropion Nedir?   Erken Boşalmanın Nedenleri   Kanser Aşıları Aşılama   Devic Hastalığı   Şeker Hastalığı Tedavisi   Anestezi İlaçları ve Kremi   İdrar Tutukluğu   Meme Büyütme Nedir?   Servikal Disk   Akciğer Apseleri Nedir?   Kalp Durması ve Sebepleri   Diş Estetiği   Dikkat Eksikliği   Kalp ve Dolaşım Sisteminden Kaynaklanan Ağrılar   Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu   Bel Ağrıları Bel Ağrısı Bel Fıtığı   Sigarayı Bıraktırma   Bel Ağrısı Bel Fıtığı İle İlgili Terimler   Periferik Kraniyal Sinir Yaralanmaları   Kronik Hepatit C